Uskršnji blagdani samo što nisu tu, a ti još nisi obojila pisanice niti kupila boje? Ne brini, priroda se pobrinula da ti ih osigura. Prirodne boje za uskršnja jaja ponovno su postale popularne, a sve što ti je potrebno je tucet jaja, povrće, voće i začini.
Blagdanski ukrasi često prate trendove u uređenju doma, a ovog je proljeća najveća inspiracija priroda i boje koje možemo pronaći u njoj. Zaboravi na žarko plava, ljubičasta ili crvena jaja, ove godine blagdanski stol ukrasi nježnim prirodnim nijansama pisanica. Bojanje jaja tradicija je koja traje već više od dva tisućljeća, a pronađeni su zapisi da su ih bojali još i stari Egipćani. Iako nije oduvijek tradicija vezana uz Uskrs, s vremenom je ovaj običaj postao simbol koji vežemo uz proljetno blagdansko vrijeme.
Jaje je u mnogim kulturama i vjerama simbol novog života, plodnosti i blagostanja. Nekada su se za ukrašavanje jaja koristile samo prirodne boje, a danas možemo pronaći svakakve sintetičke boje koje jajima daju jarke nijanse. Ipak, tradiciju bojanja jaja prirodnim bojama ne želimo zaboraviti.
Prirodne boje za uskršnja jaja možeš pronaći svuda oko sebe - u šumi, na livadi, u supermarketima, ali i u vlastitom hladnjaku. Istražile smo koje povrće, voće i začini daju koju boju pisanicama, ali i kako ih trebaš koristiti. Postupak je vrlo jednostavan, a rezultati će te sigurno oduševiti. Boje koje možeš dobiti su vrlo šarolike, a ovo su neke od najpopularnijih:
- Crvena - ljuske od luka ili sok od cikle
- Bordo - sušeni cvjetovi gospine trave
- Zelena - kopriva i špinat
- Smeđa - listovi i ljuske oraha, jaka crna kava ili crni čaj
- Plava - crveni kupus ili sok od bobica bazge
- Žuta - kurkuma u prahu, cvjetovi kamilice ili cvjetovi maslačka
- Narančasta - mljevena crvena paprika
- Ružičasta - u istom omjeru pomiješaj sok od cikle i sok od brusnica
Ako želiš na jajima stvoriti i određeni oblik, i dalje je najpopularnija metoda s najlon čarapom i listićima i cvijećem. Na površinu jajeta stavi listiće i cvijeće po želi te ga pričvrsti pomoću najlon čarape. Oblike u boji jajeta dobit ćeš ako ukrase staviš prije bojenja, a možeš se poigrati i na obojeno jaje staviti oblike i onda ga obojati u još jednu boju.
Postupak bojenja vrlo je jednostavan. Sve što trebaš je litra vode, dvije žlice alkoholnog octa i voće, povrće ili začin po želji. Što više sredstva za bojanje staviš u smjesu, to će boja biti intenzivnija. Preporuka je da koristiš oko četiri šalice voća ili povrća, tri žlice sušenih začina ili jednu litru soka. Za najbolje rezultate koristi potpuno bijela jaja, a ako želiš dobiti zagasitije nijanse, koristi smeđa jaja.
Kada pomiješaš željeno sredstvo za bojenje, vodu i ocat, sve sastojke prokuhaj oko pola sata. Kada je smjesa za bojenje gotova, u nju stavi kuhana jaja i ostavi ih da stoje koliko želiš. To može biti svega nekoliko minuta za pastelne nijanse pa sve do 24 sata za intenzivniju boju.
Druga metoda je kuhanje jaja i sredstva za boju u isto vrijeme, no takvom metodom teže možeš odrediti koliko će boja biti intenzivna.
Sada kada znaš kako koristiti prirodne boje za uskršnja jaja vrijeme je da se zaputiš u prirodu ili supermarket i odabereš povrće, voće i začine kojima želiš stvoriti prirodne, a trendi pisanice.