Blizanci si međusobno utječu na spavanje – i to godinama
Kad su bebe blizanci u pitanju, prilično je jasno kako će imati sličan tempo spavanja, ali i buđenja tijekom noći. Čim jedan počne plakati, nemoguće je da automatski ne probudi i drugoga. No, što kada odrastu i prestanu spavati u zajedničkom krevetiću? Studije pokazuju – blizanci će se i dalje truditi (barem u dječjoj dobi) zajedno spavati!
U slučaju zasebnih soba, postoji nekoliko mogućih scenarija. Ili će barem jedan blizanac biti prestrašen boravka u sobi bez ikoga, ili će odbijati ići spavati dok ne vidi svog brata/sestru kako spava u svom krevetu. Za roditelje bi to značio dodatan posao, odnosno neprestano „trčanje“ od sobe do sobe, dok jednostavno ne odustanu – i vrate ih u istu sobu. Kako mališani rastu, međusobni utjecaj na spavanje moguće je vidjeti u još nekoliko pojava, a jedna od njih je sigurno i ta da jedan blizanac odbija ići spavati iako je potpuno umoran, i to samo zato što onaj drugi još nije spreman za spavanje.
Sve ovo može zvučati obeshrabrujuće iz pozicije roditelja, no uvijek postoje i određene prednosti. Za razliku od mama i tata koji imaju dvoje djece različite dobi, roditelji blizanaca ne trebaju posebno planirati vrijeme za spavanje i popodnevno drijemanje kao što je to slučaj kod manje i veće djece zajedno. Blizanci će to gotovo uvijek „odraditi“ skupa.