S posljednjim vikendom u listopadu počinje zimsko računanje vremena. U nedjelju 29. listopada u 03.00 sata treba pomaknuti kazaljke za jedan sat unatrag. Tako će umjesto 3 sata biti 2 sata, što znači da ćemo moći sat vremena dulje spavati, no i da će ranije padati mrak. Na zimsko računanje vremena vraćamo se nakon što smo zadnje nedjelje u ožujku pomaknuli kazaljke za jedan sat unaprijed i prešli na ljetno računanje vremena, koje je uvedeno radi uštede električne energije, odnosno kako bi dani bili "dulji".
Treba ili ne treba?
Već duže vremena u znanstvenoj i široj javnosti traju rasprave oko pozitivnih i negativnih aspekata ljetnog i zimskog računanja vremena. Rusija je prije nekoliko godina, a Turska odnedavno, prekinula s takvom praksom. Sad i sve veći broj zemalja dovodi u pitanje učinkovitost ljetnog i zimskog računanja vremena. U Europskom parlamentu upravo je ovih dana održana rasprava o o tome kako uslijed sve više dokaza o negativnom utjecaju pomicanja sata dva puta godišnje, postoji snažna podrška promjeni direktive Europske komisije i ukidanju te prakse, "Znanstvena istraživanja pokazala su da 20 posto populacije pati od zdravstvenih problema zbog mijenjanja sata", izjavili su medijima predstavnici neformalne radne skupine europarlamentaraca koji se zauzimajuza ukidanje pomicanja sata. Osim negativnog utjecaja na ljudski bioritam, pomicanje kazaljki na satu dovodi i do većeg broja prometnih nesreća, više poremećaja u obiteljima, kao i do pada produktivnosti na radnom mjestu. Također se navodi kako je pomicanje sata uvedeno s ciljem uštede energije, ali taj cilj nikad nije ispunjen. Radna skupina broji preko 70 zastupnika Europskog parlamenta iz svih osam političkih grupacija. Kako je istaknuto na konferenciji, prijedlog ima snažnu podršku među zemljama članicama, pri čemu je Poljska već učinila prve zakonodavne korake po tom pitanju.
Turska, Rusija, tko je slijedeći?
Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev odlučio je 2011.godine ukinuti zimsko računanje vremena jer je to smatrao dobrim za zdravlje stanovništva. Tada je ustvrdio kako Ruse treba zaštititi od stresa i bolesti koje izaziva promjena računanja vremena, a istaknuo je i nelagodu koju ta promjena uzrokuje kod domaćih životinja. Zimsko računanje vremena ukinula je 2016.godine i Turska. U Hrvatskoj je prvi put ljetno računanje vremena uvedeno 1983. godine, i tako je ostalo do danas. Prema nekim anketama među hrvatskim građanima, većina smatra kako treba ukinuti ljetno i zimsko računanje vremena. Komentari ispitanika dodatno su pokazali kako promjene u računanju vremena negativno utječu na bioritam, kako kod odraslih ljudi, tako i kod djece, te da dovode do neučinkovitosti prilikom izvršavanja poslovnih obveza.
Manje sna u jesen i zimi
Psiholozi i drugi stručnjaci za spavanje tvrde kako se većina ljudi zapravo teže prilagođava proljetnom nego li jesenskom pomicanju vremena upravo zato što gubimo jedan sat sna. Organizmu lakše pada prelazak na zimsko, nego na ljetno vrijeme jer svatko više voli spavati duže, negoli kraće. Švedski znanstvenici, proučivši podatke o tisućama pacijenata unatrag dvadeset godina, zaključili su da broj srčanih udara opada u tjednu nakon vraćanja sata unazad za 21 posto. Situacija je obrnuta u proljeće - stopa srčanih udara raste u sedam dana poslije pomicanja sata unaprijed. Štetan učinak po srce najizrazitiji je u prva tri dana nakon nedjelje u kojoj se prelazi na ljetno računanje vremena.
Nedostaci
Osobe koje kraće spavaju do 7,5 sati i rano ustaju imaju najviše problema s prilagodbom na novi raspored. Prelazak na zimsko računanje vremena može biti povezan sa sezonskim poremećajem raspoloženja, odnosno jesenskom depresijom. Zbog kraćeg dana tj. manje dnevnog svjetla neki bi mogli osjetiti simptome, kao što su manjak energije, bezvoljnost, jači apetit, poremećaje spavanja, pojačanu želju za slatkim. To neprirodno mijenjanje prirodnog ciklusa uzrokuje smanjenu produktivnost i gubitak interesa za rad, smatraju znanstvenici, napominjući kako pomičući satove postajemo podložniji bolestima i svakako umorniji te podložniji vremenskim promjenama kao što je južina.
Kako prilagoditi bioritam
Nakon početka zimskog računanja vremena bolje je taj prvi dan izbjeći nedjeljno izležavanje, odnosno odoljeti iskušenju da na najduži dan godine odspavate još jedan sat. Nastojte ići u krevet i buditi se u isto vrijeme kao što ste to činili i do sada. Izlažite se prirodnoj svjetlosti tijekom dana i večeri. S prvim padanjem mraka uključite svjetla u kući kako bi upozorili mozak da još nije vrijeme za spavanje. Izlaganje svjetlosti je bitno jer tako sprječavamo izlučivanje melatonina, hormona kojeg tijelo prirodno proizvodi i potiče umor.
Jutra nastojte učiniti što mračnijima jer svjetlost prirodno govori tijelu kada je vrijeme za buđenje. Zamračite spavaću sobu prije spavanja navlačenjem zastora ili spuštanjem roleta.
Upalite svjetla na autu i danju
Bez obzira jeste li protivnik ili zagovornik pomicanja kazaljki na satu dva puta godišnje, od nedjelje 29.listopada vodite računa o upozorenju Hrvatskog autokluba. HAK podsjeća vozače da tijekom zimskog računanja vremena na motornim vozilima za vrijeme vožnje i danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla kako je to navedeno u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama.
Istraživanja pokazuju kako 20 posto populacije pati od zdravstvenih problema zbog mijenjanja sata. Je li to početak kraja praksi pomicanja sata dva puta u godini?