Žene u akciji

Women Power: Koje su žene obilježile godinu u izmaku?

Na kraju svake godine se volimo prisjetiti žena koje su svojim individualnim ili kolektivnim akcijama učinile naš svijet malo boljim mjestom za život. Ova je priča posvećena trenucima koji su u 2021. podigli ženski standard na višu razinu.

lindsey-lamont-hUWINRMPvsc-unsplash.jpg

Iako nam se čini kako se od početka 2020., kada se svijet suočio s pandemijom koronavirusa gotovo ništa nije dogodilo osim stalnih otkrivanja novih varijanti virusa, to zapravo uopće nije tako. Mnogi su događaji i političke promijene definirale naš život u posljednje dvije godine, a mi smo se na "zalasku" 2021. odlučile prisjetiti trenutaka i žena koje su obilježile proteklu godinu te podigle borbu za ženska prava na višu razinu. Od ekoloških aktivistkinja pa sve do prve žene potpredsjednice SAD-a - ova je naša lista inspirirana s pet najupečatljivijih događaja 2021., a za koje su zaslužne žene i ženska snaga.

Image
Misterij za mnoge

Zdravlje svake žene: Pet stvari koje trebamo znati o vagini

U nastavku se inspiriraj ženskom energijom i snagom te otkrij individualne, ali i kolektivne uspjehe žena u Hrvatskoj, ali i svijetu.

Kamala Harris postala je prva potpredsjednica SAD-a u povijesti

Iako nam 2021. nije donijela puno toga dobrog, ono što je svakako odlično je to da je Kamala Harris, američka odvjetnica i ugledna političarka, odnijela predsjedničku pobjedu zajedno s Joeom Bideonom te u siječnju ove godine postala prva žena na poziciji potpredsjednice SAD-a u povijesti! Osim toga, Kamala je i prva tamnoputa žena na tako visokom položaju američke politike, a i prva Amerikanka azijskog porijekla koja je uspjela probiti svoj put sve do Ovalnog ureda. Na inauguraciji 20. siječnja je zasjala u ljubičastom kaputu na preklop, pa je tako upravo ta ljubičasta boja postala simbol ženske snage i moći ove godine. Kamala, svaka čast!

Argentina je legalizirala pobačaj!

Sam početak ove godine donio je mnoge lijepe vijesti za žene. Naime, nakon dugogodišnje borbe za ženska prava i nakon mnogih rasprava u parlamentu, Argentina je 24. siječnja 2021. napokon legalizirala pobačaj i time stala na kraj industriji pobačaja "na crno" u toj najvećoj južnoameričkoj zemlji! Bio je to trenutak za pamćenje koji je snažno odjeknuo u medijima diljem svijeta. Žene Argentine godinama su izlazile na ulice i molile zakonodavce da dopuste legalno izvođenje abortusa, a čini se kako se sav trud napokon isplatio. Do ove godine u toj je katoličkoj zemlji pobačaj bio dozvoljen isključivo u slučaju trudnoće kao rezultata silovanja i u slučaju da je majci ugrožen život. Sada pak Argentinke mogu legalno pobaciti sve do 14. tjedna trudnoće.

Rasprava o menstrualnom siromaštvu postaje dio svakodnevnog diskursa

Menstrualno siromaštvo je pojam koji se odnosi na problem žena koje nemaju dovoljno financijskih sredstava za plaćanje svih potrebnih higijenskih potrepština tijekom menstrualnog ciklusa. Iako su ulošci, tamponi i ostali higijenski proizvodi nužni za adekvatno funkcioniranje žena u tim danima, mnoge države i dalje ne prepoznaju taj problem te odbijaju sniziti poreze na te proizvode. Nažalost, među takvim državama je i Hrvatska koja je ove godine odbila sniziti cijene poreza na higijenske uloške i tampone za žene. No, iako to nije bila sretna odluka, ono što je u cijeloj priči odlično je činjenica da se tom saborskom raspravom i izglasavanjem pokrenula lavina diskusija na tu temu - pa je naše društvo konačno počelo razmišljati o tom problemu.

Ubrzo su se pojavile i prve zajednice, gradovi i okruzi koji su svojim studenticama i učenicama omogućili besplatne higijenske potrepštine u školama. Tako su Rijeka, Varažin i Karlovac samo neki od gradova koji su se uključili u ovu inicijativu te se pobrinuli od gradskih sredstava izdvojiti dio novca za kupnju uložaka i tampona djevojkama u srednjim i osnovnim školama. Odlična inicijativa, zar ne? Nadamo se da će se proširiti cijelom Hrvatskom te nas pretvoriti u novu Škotsku, prvu europsku zemlju koja je u potpunosti uvela besplatne higijenske potrepštine za sve žene.

Kathrin Jansen - žena koja je povela borbu protiv pandemije uz pomoć Pfizer cjepiva

Svijet se od početka 2020. ne prestaje boriti s pandemijom koronavirusa koja kao da nikako da posustane. No, jedna od žena koja je učinila iznimno mnogo da nam se situacija svima barem malo olakša je Kathrin Jansen.  Naime, ova je žena, znastvenica, povela bitku protiv virusa na najefektniji mogući način – kreiranjem cjepiva koje bi moglo uvelike spriječiti njegovo daljnje širenje i rast smrtnih slučajeva. Jansen je tako postala direktorica razvoja Pfizer cjepiva te žena odgovorna za plasiranje Pfizera na tržište, sva njegova medicinska testiranja te nuspojave koje izaziva. Ovu golemu odgovornost prihvatila je spremno i sa skromnošću odradila svoj zadatak, a Pfizer je u međuvremenu postalo najčešće cjepivo u borbi protiv koronavirusa. Ova velika zagovarateljica moći cjepiva vodi tim od 650 znanstvenika koji i dalje neumorno rade na istraživanjima COVIDa-19 i svih načina kako spriječiti njegovo sve brže širenje.

Greta Thunberg nominirana je za Nobelovu nagradu

18.godišnja Greta Thunberg trenutno je vjerojatno najslavnija aktivistkinja za zaštitu okoliša na svijetu. Iako mnogi spore njezinu stručnost te smatraju kako ju se iskorištava za propagiranje stavova za koje nije dovoljno zrela ni da ih u potpunosti shvati, mi se svakako ne bismo složile s tom ocjenom. Naime, Greta možda jest mlada, ali je svakako postala lice modernog pokreta za zaštitu okoliša te je kao takva učinila mnogo za podizanje svijesti ljudi na globalnoj razini o važnosti recikliranja, korištenja obnovljivih izvora energije itd. Zahvaljujući svom aktivizmu, ove je godine Greta već po treći puta dobila nominaciju za Nobelovu nagradu za mir. Iako ju do sada nije osvojila, uopće ne sumnjamo kako u budućnosti hoće. Greta je tako jedna od najmlađih žena svijeta koja se nalazi na listama najutjecajnijih i najmoćnijih ženskih liderica, a vjerujemo kako ćemo tek ono najbolje od nje vidjeti u budućnosti.