Nesavjesna uporaba petardi predstavlja opasnost za vrijeme blagdana

Najveći su problem djeca koja vole eksperimentirati

Nesavjesna uporaba petardi predstavlja opasnost za vrijeme blagdana

U pojedinim dnevnim novinama već smo mogli pročitati kako je nesavjesno korištenje pirotehničkih sredstava, koje je rašireno u blagdansko vrijeme, uzelo prve žrtve. Takav slučaj može se dogoditi bilo gdje, pa tako i kod nas. Kako bismo upozorili na moguće posljedice i upoznali vas s posljednjim propisima i mjerama opreza, porazgovarali smo sa Sašom Horvatom, licenciranim pirotehničarom od strane MUP-a za izvođenje javnih vatrometa i uporabu pirotehničkih sredstava za zabavu u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji.

Pirotehnička sredstva podijeljena su u tri skupine i još nekoliko podskupina, no, ono što nas zanima jest zabavna pirotehnika koja se prodaje za Novu godinu. Ta je pirotehnika podijeljena u četiri osnovne skupine. U pirotehnička sredstva prve kategorije spadaju prilično jeftine bengalske šibice, fontane, “žabice” i prskalice, te ih se smije kupovati cijelu godinu, i to samo stariji od 14 godina. Druga skupina podrazumijeva na našem tržištu petarde, sve prisutnije piratice i bengalke te slične naboje. Prodaja tih sredstava dozvoljena je starijima od 16 godina, a ograničena je na specijalizirane prodavaonice oružja i streljiva, i to od 15. prosinca do 1. siječnja.

U trećoj kategoriji nalaze se sredstva kao što su vatrometni boksevi, te ih kupiti smiju osobe starije od 18 godina. U najopasnijoj četvrtoj kategoriji nalaze se veliki vatrometni proizvodi za javne priredbe. Njih mogu koristiti samo pravne i fizičke osobe s nabavnom dozvolom koju je izdala policijska uprava.

Iako se pirotehnička sredstva II. i III. kategorije mogu nabaviti od sredine prosinca, njihova je upotreba zabranjena u zatvorenim prostorijama, a na otvorenom prostoru gdje se okuplja veći broj osoba dozvoljeno je samo od 27. prosinca do 1. siječnja. - Iako je djeci mlađoj od 14 godina zabranjena prodaja, nije im zabranjeno korištenje. Ovdje bih ja aludirao na roditelje. Jako puno roditelja kupit će nekakve petarde ili neka druga pirotehnička sredstva, a ako ih kupe, bilo bi pametno to djeca nikad ne rade sama, već uvijek uz nadzor roditelja i obavezno pridržavanje uputa za sigurnu uporabu, kazao je Horvat.ž

Image



Vatrometi boksevi najsigurnije su pirotehničko sredstvo

Problem zlouporabe petardi najprisutniji je kod djece koja vole eksperimentirati, ističe Horvat, te navodi nekoliko primjera: - Oni zapale petardu, pa je bace u praznu flašu, a s obzirom na to da je u petardi barut, flaša eksplodira i geleri stakla mogu letjeti prilično daleko. U zadnje vrijeme dešavalo se da djeca bacaju petarde u kanalizacijske šahtove, a kako dolje ima plinova od fekalija, može se dogoditi da dođe do takve eksplozije da šaht odbaci u zrak. Ili zapale petardu, namjerno je drže neko vrijeme, pa je onda bace u zrak kako bi u zraku eksplodirala, a tako se lako mogu desiti povrede lica ili sluha.

Drugo opasno sredstvo zbog nesavjesnog korištenja jesu rakete. - Zna se dogoditi da ljudi štapić na kojem je raketa drže u ruci, pa im spali ruku. Ili da raketu ako nema u blizini zemlje da je u nju zapiknu stave u bocu, no, kako je potisak jak, boca se zna prevrnuti i raketa može odletjeti u čovjeka. Kod raketa je najvažnija stvar – stabilnost. Najsigurniji način paljenja raketa je da se uzme prazan sanduk od boca, u njega stavi prazna boca i u nju raketa.

Treće najčešće sredstvo korišteno za vatromet jesu vatrometi boksevi koji su, po mišljenju Saše Horvata, najsigurnije pirotehničko sredstvo vezano uz doček i proslave. - Oni su najčešće kockastog oblika i na sebi imaju kartonske cijevi, od kojih svaka ima po jedan efekt. Mogu imati od 16 do 1000 hiceva i vatromet može trajati do dvije i pol minute. Boksevi imaju sporogoreći fitilj, kojem treba 15 - 20 sekundi da vatromet krene, što je dovoljno da se čovjek makne na siguran razmak od najmanje osam metara. Jedino na što treba paziti jest da u blizini nema ničeg iznad boksa, a nije ih praktično paliti između dviju zgrada blizu postavljenih zbog jeke. Isto tako nakon završetka “vatrometa” treba boks ostaviti najmanje pola sata, u slučaju da nije odmah “ispucan” koji efekt.

Image



MUP-ova akcija “Mir i dobro”

MUP je 14. prosinca ove godine pokrenuo operativnu akciju „Mir i dobro“ koja će trajati do 8. siječnja 2010. godine. Cilj akcije je da božićni i novogodišnji blagdani u našoj zemlji protekli u miru te da se poveća opća sigurnost građana i postigne zadovoljavajuća razina javnog reda i mira. Policija će za blagdane pojačano kontrolirati neovlaštenu prodaju pirotehničkih sredstava. U cestovnom će se prometu posebna pozornost posvetiti većoj protočnosti prometa i suzbijanju ilegalnog unošenja pirotehničke galanterije preko graničnih prijelaza.

Policija nije svemoćna pa je u provedbi akcije veoma važan doprinos svakog pojedinca jer proslava blagdana u prvom redu ovisi o svima nama poimence. Valja imati na umu da se nesreće ne događaju nekom drugom. Kako biste ovaj put postupili pametnije i izbjegli neželjene posljedice, ne poklanjajte djeci, a ni drugima nešto od čega bi mogli stradati. Uvijek budite uzor svom djetetu jer djeca pirotehnička sredstva ne doživljavaju opasnima ako ih i vi koristite. U svakom slučaju obvezno djecu poučite o načinu rukovanja i mogućim posljedicama. Budite odgovorni i ne podcjenjujte dječju zainteresiranost za oružje, a ako ga posjedujete, čuvajte ga na za djecu nedostupnim i zaključanim mjestima.

Image



Najviše ozljeda uzrokuju petarde

Najveći problem jesu petarde II. kategorije koje mogu prouzročiti duboke ozljede i opekline te teško ozlijediti dijelove šaka, živce i tetive. Utjecaj topline eksplozije nakon nekoliko dana izaziva odumiranje tkiva.
- Rane na rukama veoma su nezgodne za liječenje jer se u samom početku ne vidi točno koliko je oštećenje, već se tek za nekoliko dana vidi prava šteta, a posljedice mogu biti problemi s pokretljivošću prstiju, amputacija dijela ili cijelih prstiju ili čak cijele šake, kazao je Robert Grudić, dr. med., spec. kirurg.
Ako petarda opali u razini glave, oči i lice mogu stradati od opeklina i čestica petardi, a moguć je i djelomičan ili potpuni gubitak sluha, dodaje Grudić. - I u slučaju ozljeda glave i ruku bitno je o kojoj se vrsti petarde radi, koje jačine i koliko je daleko bila kad je eksplodirala.

Kazne za kršenje propisa vezanih uz korištenje pirotehnike

Za nedozvoljenu uporabu i prodaju, u slučajevima kada trgovine ne posjeduju valjano rješenje za prodaju, ili se petarde prodaju bez oznake o vrsti i datumu proizvodnje na hrvatskom jeziku, kazne iznose od 20.000 do 40.000 kuna za pravnu osobu, a za nesavjesnog prodavača od 4.000 do 8.000 kuna. Uz novčane kazne propisana je i kazna zabrane obavljanja djelatnosti u trajanju od 6 mjeseci. Kaznit će se, naravno, i osobe koje pirotehnička sredstva II. i III. razreda koriste izvan dozvoljenoga vremenskog razdoblja ili ako ta sredstva koriste u zatvorenim prostorima te prostorima gdje se okuplja veći broj osoba. Novčane kazne su od 1.000 do 5.000 kuna.