Poremećaj pozornosti s hiperaktivnošću, skraćeno ADHD, obično se javlja kod male djece i rano se dijagnosticira. Tek je mali postotak odraslih ljudi koji ga imaju, ali brojka zapravo nije potpuno točna jer se puno rjeđe dijagnosticira odraslima, a pogotovo ženama. Iako ga nije lako dijagnosticirati, ADHD odraslim ljudima može život činiti puno težim i kompliciranijim.
Mnogi simptomi ADHD-a u odraslih su previđeni i pripisujemo ih lošim navikama, no jednom kada ih prepoznamo i osvijestimo lakše se s njima možemo nositi. Točni uzroci ovog poremećaja nisu poznati, no sumnja se da se radi o kemijskoj neravnoteži u mozgu. Dijagnoza se uglavnom postavlja djeci od 6 do 12 godina, a što smo stariji, to ga je teže dijagnosticirati.
Kako bi se utvrdio ovaj poremećaj kod odraslih treba napraviti cijeli niz neuroloških i psiholoških pretraga. Ako se ne dijagnosticira na vrijeme, u tinejdžerskim danima može predstavljati probleme u školovanju, a kod odraslih probleme na poslu ili čak depresiju i anksioznost. Posebno je problematično što se ovaj poremećaj ne može u potpunosti izliječiti, ali se može staviti pod kontrolu.
Samim time što si osvijestiš da imaš ovaj problem, bit će ti lakše savladati svakodnevne izazove koje on nosi. Za pravilnu dijagnozu nije dovoljno samo prepoznati simptome nego o njima pričati sa stručnjakom. Ako se prepoznaš u simptomima u nastavku, savjetujemo da se obratiš svom liječniku opće prakse koji će te uputiti na daljnje pretrage.