Nikako zaspati

Ljetna nesanica pogađa mnoge, a evo kako si pomoći

Više od polovine populacije pati od nesanice, no ona se najčešće javlja ljeti. Ipak, uz ove savjete reći ćeš joj bye-bye!

kinga-cichewicz-FVRTLKgQ700-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Koliko god voljeli ljeto zbog sezone godišnjih odmora i partijanja, prozračne odjeće i tamnijeg tena, često nam je upravo tada teško zaspati. Zimi, recimo, istog časa utoneš u san, a ljeti nikako, i to može biti prava noćna mora - posebice ako se sljedeće jutro moraš rano ustati. Ipak, neka te ljetna nesanica ne brine jer ona pogađa mnoge iz više razloga.

Image
Oprez, oprez

Odlaziš na spavanje s mokrom kosom? Stručnjaci kažu da to nikako nije dobra ideja


Prvo, sunčeva svjetlost regulira melatonin, hormon koji nas pomaže da zaspimo kad padne mrak. Kako su ljetni dani duži, melatonin se, slikovito, počinje proizvoditi kasnije pa mozak automatski odgađa pospanost. Tom narušenom ciklusu spavanja ne pomaže ni korištenje mobitela do kasno u noć ili tik prije spavanja. Uz to, ljeti si se vjerojatno sklonija opustiti uz kasna druženja na otvorenom - uz koji alkoholni koktel. A upravo veća konzumacija alkoholnih pića ugrožava najvažniju REM fazu sna.


Sve ti to, posebice tijekom godišnjeg odmora, može narušiti kvalitetu sna, a onda narušiti fizičko, ali i psihičko zdravlje. Nasreću postoje trikovi kojima se možeš boriti protiv ljetne nesanice pa primijetiš li je, odmah reagiraj. Tijelo će ti biti zahvalno.

Drži se rasporeda

Ako si mislila da je raspored važan samo u poslovnom svijetu, varaš se. Nije dobro jedan dan leći u 21 sat, drugi u 23, a treći u 3 ujutro. Činiš li to duže vrijeme, tvoj će se ritam poremetiti čime su ti veći izgledi za nesanicu. Odlazak na spavanje i buđenje u slično vrijeme - pa čak i vikendom - pomoći će ti da se budiš svježa, a savjet plus je da vikendom ne nadoknađuješ izgubljene sate sna jer se oni teško nadoknade. Umjesto toga, čak si i tijekom godišnjeg odmora osiguraj sedam do osam sati sna.

Image
Foto: Unsplash

Zatamni sobu 2 prije spavanja

Već smo spomenuli da melatonin igra ulogu u reguliranju sna, no za kvalitetan ljetni san važno je pratiti i bioritam. Dobro je da tijekom dana budeš izložena prirodnom svjetlu, da podigneš rolete i prozračiš prostor. S druge strane, jedan do dva sata prije spavanja zatamni spavaću sobu, a poželjno je i da svoje gadgete prebaciš u tamni način kako ne bi emitirali plava svjetla i odugovlačili ti san. Dakle, provjeravanje poruka, mailova ili društvenih mreža netom prije počinka bolje je izbjeći. Posebice ako znaš da te muči nesanica. Krevet neka ti služi za san, a ne ekran.

Image
Foto: Unsplash

Opusti se

Ako ti je tisuću briga nad glavom nije čudno to što ne možeš zaspati. Naše se tijelo prije spavanja treba opustiti i prebaciti se u takozvani sleep mood. Izbor je na tebi - možeš si pripremiti toplu kupku, spa rutinu, pročitati knjigu… Kad se opustiš od napornog dana, sve je lakše.

Image
Foto: Pexels

Rashladi sobu

Neka te ne čudi kad tijekom sparnih ljetnih noći ne možeš zaspati. Jer osim što treba zamračiti spavaću sobu, treba je i rashladiti. Znanost potvrđuje da će noćni odmor biti kvalitetniji spavamo li u hladnijem prostoru - idealna je temperatura od 19 do 22 Celzijeva stupnja. Nekome će u tome pomoći prirodno provjetravanje prije spavanja, nekome ventilator, a nekome klima. Samo pazi na to da ti klima ne udara direktno nad glavom. Ni to nije zdravo.

Image
Foto: Pexels

Reci NE kavi i masnoj hrani

Ljetna popodnevna druženja često uključuju veće količine kofeina i raznovrsne hrane. Nebrojeno si puta čula da ne treba piti kavu kasno popodne, no još ćemo jednom ponoviti da se kofein u tijelu zadržava i do osam sati nakon ispijanja zadnje šalice. Stoga se, patiš li od nesanice, pitaj pretjeruješ li s omiljenim pićem ili pak želudac opterećuješ preteškom hranom. Na kraju, vodi računa o ovim malim promjenama životnog stila i, ako ništa ne pali, pokušaj naći svoj način opuštanja. Vjeruj nam - sve je bolje od ignoriranja problema.

Image
Foto: Unsplash