Odbijanje hrane je čest problem kod ljubimaca, a može imati razne uzroke. Ne treba se suviše zabrinjavati ne jedu li pas ili mačka jedan dan, a ne pokazuju nikakve simptome bolesti. Ponekad je suzdržavanje od jela 24 sata najbolja terapija za neke tegobe probavnog trakta. Ali, odbijanje hrane u toku nekoliko dana zahtijeva odgovarajuću intervenciju, jer gotovo je uvijek riječ o bolesti. Za vrijeme posta životinja gubi od 1 do 3 posto tjelesne težine na dan.
Neki od razloga zašto pas ne jede mogu biti :
- Vrućina- pobrinite se da onda ima dovoljno vode i da nije na suncu
- Mužjaci često neće jesti ako se u blizini nalazi kujica koja se tjera.
- Paraziti, npr. gliste. Među ostale simptome možem ubrojati slabost, naduti abdomen i bezvoljnost.
- Ozljeda usta, bolne desni ili pokvaren zub, zbog čega je životinji bolno žvakati.
- Mladi psi kojima padaju mlječni zubi.
Ako uz gubitak apetita primjetite još koji od sljedećih simptoma, odmah odvedite psa veterinaru:
- Povraćanje
- Proljev ili zatvor
- Stolica s tragovima krvi
- Bezvoljnost životinje
Kako ćete se ponašati prema životinji koja ne jede? Prije svega treba otkriti razlog: nužan je veterinarski pregled. Veterinar će, osim eventualnog liječenja, znati odrediti odgovarajuću dijetu.
- Treba osigurati neprestano unošenje vode, tekućine ili napitaka. Voda je najvažniji element u životu životinje, koja može zbog snažne dehidracije izgubiti i 10—15 posto tekućine. Prosječna potreba za tekućinom kod pasa kreće se između 65—100 ml na kilogram tjelesne težine na dan. Životinju možete potaknuti na uzimanje tekućine dajući joj juhu, mlijeko ili različite otopine, koje trebaju biti mlačne i do visine sobne temperature. Neka budu neprestano na raspolaganju životinji. U težim će slučajevima veterinar dati infuziju.
- Važno je osigurati koncentrirane hranjive sastojke i kalorije (jaja, masno meso, sirove i određene dijetetske proizvode). Tako će i malene količine hrane osigurati potrebne hranjive tvari. Temperatura hrane može biti odlučujuća za prihvaćanje ili odbijanje jela: idealna je temperatura organizma (38 Celzijevih stupnjeva).
- Nastojte što je moguće više udovoljavati željama životinje, kako biste je potaknuli na uzimanje hrane.
- Razdijelite dnevnu količinu u mnogo obroka i rasporedite ih na svaka 2—4 sata.
- Postupno povećavajte količinu hrane tako da se u toku jednog tjedna na vratite na uobičajene obroke.