Kako ne bismo napravili više štete nego koristi pranjem finih odjevnih predmeta u perilici, potrebno je znati ispravne temperature za pranje rublja te koje rublje se pere na nižim, a koje na višim temperaturama.
Pranje rublja zna biti dosadan zadatak i neki ga se toliko zgražaju da ostave hrpe rublja neoprano samo da se ne zamaraju s tom aktivnošću. Neki ga ne vole jer nisu upoznati koje rublje se pere na kojim temperaturama pa odgađaju pretrage tipa "temperature za pranje rublja" na internetu. Zapravo je takav popis vrlo jednostavan i jednom kada se nauči, život će biti za nijansu lakši.
Na koliko stupnjeva se pere bijelo rublje?
Lan se ističe svojom sposobnošću upijanja vlage i neusporedivim osjećajem svježine na koži. Idealna je tkanina za sparne, vruće ljetne dane.
Kako bi se izbjegli neugodni rezultati u perilici rublja, bijelo rublje će zahtijevati maksimalnu temperaturu od 60°C. Poželjno je koristiti blagi sapun ili tekući deterdžent s neintenzivnim programom pranja.
Pamuk je nedvojbeno jedna od najčešćih tkanina za rublje. Za savršeno pranje bijelog rublja u perilici, važno je znati da se bijeli pamuk može prati na temperaturi do 95°C dok temperatura za obojeni pamuk ne smije biti viša od 60°C uz kratko vrijeme ispiranja i najkraći ciklus centrifuge.
Na kraju, ali ne i najmanje važno, za pamuk je poželjno koristiti blagi tekući deterdžent uz dobar omekšivač.
Na koliko stupnjeva se pere crno rublje?
Kada je pitanju pranje crnog rublja, ponekad može pustiti boju u pranju i zamrljati bijelu košulju koja se slučajno ušuljala s tamnim rubljem uzrokujući da postane siva. Prilikom pranja crnog rublja, važno je paziti da se izbjegne unakrsni prijenos boje. Slijedeći odgovarajuće korake za pranje crnog rublja i pažnjom na odgovarajuću temperaturu, boje i uzorci izgledati će jednako oštro kao i prije.
Crno rublje najbolje je prati na nižim temperaturama kako bi se sačuvala boja i spriječilo njegovo brzo izbjeljivanje. Preporučuje se pranje crnog rublja na temperaturi od 30°C do 40°C.
Pranje na hladnijim temperaturama pomaže u očuvanju boje i smanjuje rizik od skupljanja materijala. Važno je također koristiti deterdžent namijenjen za tamnu ili crnu odjeću kako bi se maksimalno sačuvala boja tkanine.
Na koliko stupnjeva se pere šareno rublje?
Šareno rublje najčešće se pere na temperaturama od 30°C do 40°C kako bi se sačuvale boje i spriječilo prenošenje boja s jednog komada na drugi. Pranje na ovim umjerenim temperaturama pomaže u očuvanju tkanine i boja, a ujedno i štedi energiju.
Važno je pridržavati se uputa za pranje navedenih na etiketi odjeće i koristiti deterdžent namijenjen šarenom rublju kako bi se minimiziralo izbjeljivanje i očuvala svježina boja. Kod jako prljavog šarenog rublja ili posebno otpornih materijala, temperatura se može povećati prema preporukama proizvođača, no potreban je dodatan oprez kako ne bi došlo do oštećenja tkanine ili boja.
Na koliko stupnjeva se pere donja roba?
Donje rublje najčešće se pere na temperaturama između 30°C i 60°C, ovisno o materijalu i preporukama proizvođača navedenim na etiketi. Kako bakterije mogu preživjeti na temperaturi i do 60°C, ne preporučuje se da se donje rublje pere na programu nižem od toga. Doduše, materijal donjeg rublja igra veliku ulogu na koliko stupnjeva prat donje rublje.
Sintetičko donje rublje - Preporuča se pranje na 30°C do 40°C kako bi se spriječilo oštećenje materijala.
Pamučno donje rublje - Može se prati na temperaturama do 60°C, osobito ako se želi postići dubinsko čišćenje i uklanjanje bakterija. Međutim, za uobičajeno pranje, 40°C je često dovoljno.
Donje rublje od materijala poput čipke ili svile - Preporučuje se pranje na niskoj temperaturi od 30°C, koristeći program za delikatno pranje ili ručno pranje kako bi se spriječilo oštećenje.
Uvijek je važno provjeriti etiketu s uputama za pranje na vašem donjem rublju i pridržavati se preporučenih smjernica. Za higijensko pranje, posebno za bijelo pamučno donje rublje, pranje na višim temperaturama (do 60°C) može biti poželjno kako bi se uklonile bakterije i osigurala čistoća. Također, razmislite o korištenju deterdženta s antibakterijskim svojstvima za dodatnu higijenu.
Preporučljivo je koristiti manje deterdženta, a više dodataka u obliku sode bikarbone, octa ili limuna, koje će pojačati bjelinu rublja i otkloniti mrlje i na nižim temperaturama. Nadamo se da ćete sada, kad znate koje su odgovarajuće temperature za pranje određene vrste rublja, odmah prionuti na pranje.