Kupili ste eterično ulje, koje kada ga upotrijebite, ne samo da nema ugodan miris kakav bi trebalo imati, već vas od njega boli glava, a terapeutsko djelovanje je nikakvo ili loše - tada ste vjerojatno naletjeli na krivog proizvođača. Kako bi ono imalo djelovanje koje mu se pripisuje, mora biti prirodno i kvalitetno.
S obzirom da na hrvatskom tržištu postoji ponuda skupih i jeftinih eteričnih ulja, a često i njihova cijena nije određena kvalitetom, morate obratiti pozornost prilikom kupnje.
Eterična ulja često se prave od sintetskih spojeva, tako da se skupa ulja, miješaju s jeftinijim sličnog mirisa, te im se dodaju različiti aditivi ili se podvrgavaju različitim kemijskim procesima.
A prepoznati pravo i kvalitetno eterično ulje je lako, samo trebate obratiti pozornost na oznake na bočici. Prvi pokazatelj kvalitete jest da je ime biljke od koje je načinjeno ulje, na etiketi ispisano latinskim nazivom (primjerice Lavandula officinalis), te da bude naveden dio biljke iz koje je proizvedeno. Treća stvar koja bi trebala pisati jest način dobivanja ulja, (primjerice destilacijom vodene pare). Također, nije niti loše da piše način uzgoja, primjerice konvencionalna kultura, biološki uzgoj, samonikli uzgoj i tako dalje. I naravno na kraju, kemijski sastav.
Neke biljke ovisno o staništu, klimatskim razlikama i malim genetskim varjacijama, stvaraju eterična ulja koja se razlikuju po kemijskom sastavu, tako da imaju i drugačije djelovanje, a nazivaju se kemotipovi.
Tako ružmarin koji raste na našem području, daje puno kemijskog spoja kamfora, dok ružmarin koji raste na Korzici daje ulje s mnogo verbenona, a ružmarin iz sjeverne Afrike sadrži cineol. Timijan, pak daje čak devet kemotipova.
Zato bi trebao i na etiketi biti i naveden kemijski sastav, koji će vam reći o kojem se kemotipu radi, a nije niti loše ako je napisana zemlja porijekla. I na kraju, prema Lot broju može se uči u trag sirovini, proizvođaču i analitičaru u laboratoriju.
Zato, ako na etiketi ili certifikatu nešto od toga nedostaje, vjerojatno se radi o uljima lošije ili loše kvalitete.
Najčešće patvorine se čine od ulja za kojima je potražnja najveća, a to je ulje ružmarina, matičnjaka, sandala, lavande, bergamota, ylang-ylanga, geranija i metvice.
M. V.