Napravite svoj curry
Curry, zajednički naziv za niz jela i mješavina začina s indijskog potkontinenta, koji je u svijetu popularan i zbog gurmanskog uživanja, ali i zbog zdravstvenih karakteristika koje mu tradicionalno pripisuje ayurveda. Naime, jedan od bitnih sastojaka koji, po ayurvedi, doprinose ravnoteži i zdravlju tj. sposobnosti organizma da se samostalno "izbori" za zdravlje su - začini.
Iako curry dolazi u raznolikim varijantama, baza mu je gotovo uvijek ista: kurkuma, kumin i korijander. Ostalo su nijanse koje doprinose specifičnom okusu i razini ljutine. Njima možete začiniti svoja jela s mahunarkama, povrćem i rižom te ih tako oplemeniti na najzdraviji mogući način. Kombinacija blagotvornih začina osigurava snažna protuupalna svojstva i daje podršku imunitetu.
Učinite obična jela neobičnim i isprobajte curry s drugim dodacima poput kokosa i kokosovog mlijeka, kikirikija i maslaca od kikirikija ili tahinija i zaljubite se u nove orijentalne okuse. Možete raditi svoje mješavine ili uživati u nekima od pripremljenih curry mješavina iz Lebensbauma.
Zlatni curry
Ovo je najpoznatija vrsta curry začina. Sadrži kurkumu, papriku, korijander, kumin, češnjak, piskavicu, macis, papar, čili, piment i kardamom. Srednje je ljut i izvrstan je uz dhal tj. jela s lećom ili drugim mahunarkama i povrćem.
Crveni curry
Popularan je u tajlandskoj kuhinji i sadrži zanimljivu kombinaciju paprike, čilija, kurkume, češnjaka, đumbira, limunske trave, hibiskusa, korijandera, komorača, piskavice i papra. Odličan za razna variva i gulaše i u odnosu na zlatni curry, okus je intenzivnije ljut
zbog većeg udjela čilija.
Zeleni curry
Idealan za one koji vole blaži curry i izvrstan u raznim kombinacijama mahunarki s rižom ili za umake, gulaše i krem juhe. Sadrži limunsku travu, kurkumu, korijander, đumbir, peršin, komorač, list korijandera, anis, češnjak, piskavicu i kumin.
Kada se dodaju začini?
Važno je napomenuti da ove vrijedne začine, koji mogu imati terapijsku snagu, treba dodati pred kraj kuhanja pa ostaviti da odstoje i povežu se s ostalim namirnicama kako bi njihovi vrijedni nutritivni sastojci ostali sačuvani. Notu pojedinih začina možete pojačati tostirate li ih na suhoj tavi i sameljete u mužaru te dodate pri kraju kuhanja.
Sve vrste Lebensbaum curryja su iz 100% ekološkog i biodinamičkog uzgoja kao i ostale vrste ovih jedinstvenih začina.
RECEPTI
Mirisni curry s basmati rižom
Sastojci:
3+2 žlice eksra djevičanskog maslinovog ulja
150g luka
100ml povrtnog temeljca
100ml kokosovog mlijeka ili sojine kreme
1 žlica soka od limete ili limuna
2 žlice soja umaka
Osnovni začini:
½ čajne žlice đumbira u prahu
½ čajne žlice slatke crvene paprike u prahu
1 čajna žlica kurkume u prahu
¼ čajne žlice kumina u prahu
½ čajne žlice korijandera u prahu
½ čajne žlice češnjaka u prahu
Dodatak začina za jaču mirisnu notu:
3 cm jednog štapića cejlonskog cimeta
1 čajna žlica kumina u zrnu
½ čajne žlice kardamom sjemenki
½ čajne žlice francuskog čili pimenta u prahu
1 šalica kratko prokuhane basmati riže
Postupak:
U zagrijanu posudu stavite maslinovo ulje i luk narezan na kockice te pirjajte uz dodatak soli. Pomiješajte osnovne začine i stavite na luk. Pirjajte 2-3 minute, a zatim dodajte temeljac. Ostavite da kuha na laganoj vatri 10 minuta. Za to vrijeme pomiješajte začine za jaču mirisnu notu (osim čilija) i tostirajte ih na tavi 2 minute. Tople začine stavite u mužar i sameljite. U posudu s povrćem dodajte kokosovo mlijeko. Kad jelo zakuha, dodajte začine iz mužara. Čili prah pomiješajte u malo tople vode. Dodajte čili, sok od limete, sojin umak i ostavite da kuha dvije minute. Na kraju možete dodati kuhanu brokulu i dvije žlice maslinovog ulja, te sve dobro promiješajte.
Skuhajte rižu, ocijedite i poslužite s mirisnim curryjem. Pospite svježim lišćem korijandera.
Zlatno „mlijeko“
Mlijeko s kurkumom se smatra učinkovitim protuupalnim napitkom koji djeluje blagotvorno na probavni sustav, pročišćava krv i djeluje opuštajuće prije spavanja. U izvornoj ajurvedskoj varijanti, pije se s kravljim mlijekom jer se puni potencijal kurkumina i potpuna apsorpcija djelatnih tvari postiže prisustvom masnoća ali i djelatnim tvarima crnog papra koje služe u istu svrhu. Ova veganska varijanta "zlatnog napitka" umjesto mlijeka sadrži sojin napitak i kokosovo ulje.
120 ml napitka od soje Bonsoy
1/2 žličice Lebensbaum kurkume u prahu
Prstohvat crnog papra u prahu
1 žlica ekstradjevičanskog kokosovog ulja visoke kvalitete
1 žličica sirupa od agave
Postupak:
Pomiješajte sve sastojke i zagrijte na laganoj vatri.
Začinjeni čajni keksići
Sastojci:
100g integralnog pšeničnog brašna
50g lanenog brašna
60g polu bijelog pšeničnog brašna
60g zobenog brašna
60g kokosovog brašna
prstohvat soli
2 žlice rižinog napitka ili vode
1/3 čajne žlice praška za pecivo
180g bio margarina za kolače
60ml sirupa od agave
Začini:
½ čajne žlice praha od vanilije
1 čajna žlica suhe limunove korice
Za pikantniju varijantu keksa, umjesto vanilije i limunove korice, dodajte 1,5 čajnu žlicu Lebensbaum mješavine začina za gingerbread kekse.
Postupak:
U posudu stavite brašna, sol, prašak za pecivo i začine. Dobro promiješajte. Dodajte hladni, ali ne tvrd narezan margarin, sirup od agave i rižin napitak. Umijesite tijesto, zamotajte u plastičnu foliju i ostavite da odstoji pola sata u hladnjaku. Zagrijte pećnicu na 180 °C. Izvadite ohlađeno tijesto. Valjkom ga razvucite na debljinu od 7 mm i malim kalupima režite kekse. Na lim za pečenje stavite masni papir i poslažite kekse. Pecite ih deset minuta.
Znamo zašto biramo Lebensbaum
- Lebensbaum začini su 100% ekološki (što nadilazi norme EU koje za ekoproizvode nalažu 95% sirovina iz ekološkog uzgoja).
- Lebensbaum se protivi genetskom inženjeringu jer ga smatra nepovratnom intervencijom čovjeka u prirodu. Zato tvrtka podržava očuvanje tradicionalne poljoprivrede.
- U ovim začinima nema pojačivača okusa niti bilo kakvih prehrambenih aditiva.
- Proizvodnja i distribucija odvija se bez emisija CO2. Koristi se 100% zelena energija: geotermalni izvori te sunčeva energija. Sirovine se prevoze brodom.
- Lebensbaum sirovine prikuplja direktno s izvora na kojima se uzgajaju, bez posrednika. Njeguju dugoročna partnerstva s uzgajivačima, ulažući u razvoj zajednice i okoliša.
- Kvalitetu sirovina i proizvoda nadziru laboratoriji i certifikatorske kuće, o čemu svjedoče i brojni certifikati.