Domaći pekmez od marelica

Domaći pekmez od marelica

Sastojci

0 kom marelice ( 5 kg, više il manje, ovisi koliko imate )
0 kom 1 limun
0 kom 2 paketića vanilin šećera
0 kom 1,5 kg šećera ( ili vise, po ukusu) šećera

Priprema

01.

Marelice oprati, očistiti od koštica i nepoželjnih dijelova (trulo, oštećeno, jako nezrelo).

02.

Ako su mekane i zrele, dovoljno ih je samo raspoloviti, ako su tvrđe i nezrele, potrebno ih je narezati na manje dijelove da se lakše skuhaju.

03.

Nikada ne gulim kožicu jer je ona zdrava, a te su marelice uzgajane bez tretiranja kemijskim sredstvima.

04.

Marelice pomiješati sa šećerom, ostaviti nakratko (oko 15 min) da se počne stvarati sok dok se šećer pomalo rastapa, rukom ili kuhačom izmiješati (ja ih rukom malo izgnječim jer od šećera lijepo omekšaju) pa staviti na laganu vatru.

05.

Povremeno promiješati da se sva smjesa jednolično zagrije. Šećer će se sve brže otapati i smjesa će postajati sve više vruča.

06.

Ja kuham na plinskom plamenu, najveći ring, ali najslabiji plamen jer kuham u Zepterovoj posudi koja ima debelo dno. Nikada mi ne šprica i javljaju se mali mjehurići zraka dok smjesa kuha, a ja promiješam svake 3-4 minute. Pjenu koja nastaje na vrhu uvijek pokupim kuhačom i stavim u neku šalicu ili posudu. Ona je puna zraka, pa bi se od nje pekmez možda brže kvario. ( Ali, ne treba ju baciti, već iskoristiti kao preljev za kolače, palačinke, sladoled, ako želite )...Nakon otprilike 2 do 2, 5 sata pekmez je gotov.

07.

U međuvremenu pripremim prethodno oprane staklenke koje čekaju da se kuhanje završi. Kada džem maknem sa vatre, staklenke stavim u mikrovalnu pećnicu na najjače oko 3 minute da se steriliziraju. Budu jako vruće, pa ih krpom ili kuhinjskom rukavicom izvadim van, stavim na stare novine (da ne puknu u dodiru sa hladnom radnom površinom), napunim staklenke gotovo do vrha, odmah pričvrstim celofan sa gumicom i još gore zavrnem poklopac.

08.

Dok je sve još tako vruče, uzmem neku posudu, stavim unutra ručnik ili neku krpu, pa staklenke i sve zajedno zamotam u sintetičke deke, poplun ili nešto slično. Na taj način staklenke budu vruče jako dugo i obavlja se proces pasterizacije. Slijedeći dan, oko 24 sata nakon što sam ih zamotala, staklenke budu još uvijek jako tople, gotovo vruće. Potpuno se ohlade tek drugi dan. Tada ih stavim na tamno mjesto.

09.

Kad se staklenka otvori, od tada se mora držati u hladnjaku dok se ne potroši, jer se otvaranjem kontaminira.

žena.hr
2.7.2014.