Najprije odvagnite i odmjerite sve sastojke, pa od količine brašna oduzmite 3 žlice i stavite u manju posudu gdje će se dizati kvas. Tome dodajte suhi kvasac i svu mlaku vodu, malo promiješajte i stavite na toplo da se diže. Obično dodam jednu malu žličicu šećera, da se kvasac brže aktivira.
Sastojci
Priprema
Ostatak brašna pomješajte sa praškom za pecivo i soli.Kad se kvas dignuo za par centimetara (ali - dovoljno je i samo malo) dodajte ga u brašno, pa dodajte mlako mlijeko i ulje. Tad treba tijesto zamijesiti.
Treba izmijesiti tijesto da postane glatko i elastično, pa ga u zdjeli ostaviti na toplom da se diže dok se ne udupla.Što se više puta tijesto premijesi i opet ostavi dizati to će ono biti rahlije, imati više zračnih mjehurića i kruh se neće mrviti.
Nakon što se poslije jednog dugog miješenja i jednog dizanja tijesto udvostručilo, istresite ga iz posude na pobrašnjenu podlogu, rukama još samo malo nježno izmijesite kako bi mogla oblikovati štruca, pa ju stavite u namašćenu i dobro pobrašnjenu tepsiju. Zarežite nožem šare prema želji, plitko, par milimetara .Uključite pećnicu na 250°C da se dobro zagrije.
Za to vrijeme dok se pećnica zagrijava, držite kruh na toplom da se diže još oko pola sata, pokriven kuhinjskom krpom. Tijekom dizanja ga odozgo u par navrata tanko kistom namažite mlakom vodom da se ne napravi korica.
Kad se lijepo dignuo, pospite ga brašnom jer mu to daje lijepi starinski izgled kad se ispeče.
Stavite ga peći i odmah smanjite temperaturu na 220°C, pa pecite dok odozgo ne promijeni boju u blago zlatnu.
Nakon 40 minuta pečenja, ubodite štapić za ražnjiće u sredinu kruha, odmah izvadite i ako na sebi ima tragove ljepljivog tijesta nastavite još peći dok štapić ne bude suh, a kad se kucne odozgo po tijestu treba se čuti šuplji zvuk.
Pečeni kruh izvadite iz kalupa ili tepsije, pa ga umotajte u par slojeva platna (stolnjak i kuhinjske krpe). Tako stoji oko sat vremena. Za to vrijeme korica postaje savršeno mekana.