Ovo su najčešće pogreške koje radimo kod pripreme smrznutog povrća

Radimo ih stalno, a lako ih je izbjeći...

Ovo su najčešće pogreške koje radimo kod pripreme smrznutog povrća

Preporučenih 5 porcija povrća dnevno nužno je za balansiranu prehranu i održavanje dobrog zdravlja, no vrlo malo nas zaista uspije pojesti toliko kroz dan. Budući da često ne stignemo odvojiti dovoljno vremena za pripremu svježeg povrća, ono smrznuto čini nam se kao najbolja brzinska opcija.

Smrznuto povrće mnogo je bolje nego ono konzervirano, te sadrži mnogo više nutrijenata zbog procesa brzog smrzavanja. Iako ti se čini da je njegova priprema vrlo jednostavna i da ti ovdje ne treba previše uputa, varaš se. 

Smrznuto povrće može se pripremiti tako da se okusom, teksturama i količinom nutrijenata ne razlikuje previše od svježeg povrća. Postoji par stvari na koje moraš paziti kod kuhanja sa smrznutim povrćem kako ono ne bi ispalo neukusno ili nutritivno siromašno.

Evo nekih stvari kod kojih sve griješimo kada kuhamo sa smrznutim povrćem, a lako ih je izbjeći.


Biraš bilo koje smrznuto povrće

Kada kupuješ smrznuto povrće, dobro ga je najprije malo opipati. Ako je ono skupljeno u jednu veliku grudu, radije odaberi neko drugo pakiranje. Naime, kada je povrće skupljeno znači da je već jednom bilo odmrznuto (vjerojatno u transportu, slučajno), i da se naknadno ponovo zaledilo. 

Ovo može utjecati na boju, čvrstoću, teksturu, ali i okus povrća. Osim toga, jednom kada se povrće odmrzne treba se čim prije skuhati i pojesti jer s vremenom gubi svoju hranjivu vrijednost, a povrće koje je jednom već bilo odmrznuto imat će mnogo manje nutrijenata od onog koje je bilo smrznuto samo jednom. 

Stoga uvijek biraj povrće koje je razdvojeno u pakiranju.

Koristiš smrznuto povrće u pogrešnim jelima

Najbolja jela za korištenje smrznutog povrća su ona poput složenaca, juha i ostalih jela koja se sastoje od više vrsta povrća i ostalih sastojaka. Ovakva jela ''maskiraju'' teksturu smrznutog povrća. 

Također se ne preporučuje miješati smrznuto povrće sa svježim, upravo zbog razlike u teksturi.


Puštaš povrće da se odmrzne prije kuhanja 

Smrzavanjem i odmrzavanjem povrća mijenja se volumen vode u njemu, i to je glavni razlog zbog kojeg ono gubi svoju teksturu. Zbog toga ono gubi na svojoj hrskavosti i može biti pomalo gnjecavo. Ako odmrzavaš povrće prije nego što ga skuhaš, ono će biti još mekše pa radije izbjegni taj korak kako bi sačuvala barem malo njegove prirodne teksture.

Predugo kuhaš smrznuto povrće

Većina smrznutog povrća već je blanširana i zahtjeva dugo kuhanje. Najčešću pogrešku ovdje radimo kada smrznuto povrće dodajemo u juhe i varivma. Obično ga dodamo prerano te se na kraju kuha mnogo duže nego što bi se trebalo.

Kako bi ti svaki puta ispalo savršeno kuhaj ga onoliko dugo koliko je navedena donja granica kuhanja na pakiranju. 


Držiš povrće predugo u zamrzivaču

Zamrzavanje povrća sprječava razvoj mikroorganizama zbog kojih se ono brzo kvari, no ipak ne zaustavlja enzime u povrću koji utječu na njegovu kvalitetu. Iako smiješ jesti smrznuto povrće i do 12 mjeseci od zamrzavanje, definitivno ćeš osjetiti razliku u njegovoj kvaliteti, okusu i teksturi. 

Kako bi mogla bolje uživati u jelima sa smrznutim povrćem, probaj kuhati samo s onim koje ti je stajalo u zamrzivaču 3-5 mjeseci. Nakon tog perioda definitivno više neće biti isto i moglo bi utjecati na kvalitetu tvog jela.