O orahu bi se mogle napisati knjige koliko je važan za ljudsko zdravlje. Štiti od bolesti kardiovaskularnog sustava i ubraja se među tri najzdravije namirnice za srce. To bi trebalo razuvjeriti one koji izbjegavaju orahe jer misle da debljaju. Zapravo bi ih trebali uvrstiti u svakodnevnu prehranu jer orasi sadrže zdrave polinezasićene i mononezasićene masti koje ne utječu na krvne žile kao zasićene masti.
Sedam oraha na dan!
Osim što pružaju zaštitu od srčanih bolesti, istraživanja su pokazala kako orasi imaju i značajno antikancerogeno djelovanje, jer utječu na stvaranje slobodnih radikala. Otkriveno je da od svih drugih orašastih plodova, orasi sadrže najveću razinu antioksidansa. U jednom od istraživanja u američkoj državi Pennsylvania analiziran je sadržaj antioksidansa u nekoliko vrsta orašastih plodova: orasima, bademima, kikirikiju, pistacijama, lješnjacima, brazilskim orasima, pekan orasima, makadamija orasima i indijskim oraščićima. Studija je pokazala da šaka oraha sadrži gotovo dvostruko više antioksidansa nego ista količina bilo kojeg drugog orašastog ploda.
Osim po količini, orasi su se pokazali superiorniji i po jačini antioksidansa koje sadrže. Oni koji se nalaze u orasima su 15 puta snažniji od vitamina E koji je poznat kao vrlo snažan antioksidans. Zato je preporuka da se orahe obavezno uvrsti u prehranu, pri čemu je sedam oraha na dan idealna količina kako bi se od njih dobili maksimalna korist. Osim što su bogati antioksidansima, orasi sadrže i zdrava vlakna, proteine, vitamine i minerale. Redovno uzimanje oraha može smanjiti rizik od srčanih bolesti, nekih oblika raka i dijabetesa tipa 2.
Orahovo lišće
Od orahovog lišća se mogu spravljati sirupi, ekstrakti i slični preparati. Čaj od orahovih listova je djelotvorno sredstvo kod probavnih smetnji, zatvora i gubitka teka, te za čišćenje krvi. Učinkovit je i kod šećerne bolesti i žutice. Svježi orahovi listovi upotrebljavaju se za bojenje kose i kože, juglon dobiven iz svježih listova i usplođa dodaje se kao boja kremama i uljima za sunčanje. Poznato je i da listovi djeluju insekticidno, svježi listovi zbog jaka mirisa tjeraju mrave, moljce, uši, stjenice i druge kukce. Od omotača ploda oraha priprema se orahova rakija koja se smatra univerzalnim sredstvom za sve probleme sa želucem.
Orahovo ulje u kuhinji
U kulinarstvu se orahovo ulje upotrebljava za pripremu hladnih salata, toplih juha i umaka. Odlično se nadopunje sa sirom. Može se koristiti u već gotovim jelima, kao što su skuhani umaci i preljevi za salate. Prepoznatljivu aromu dat će slatkim jelima kao što su voćne salate, palačinke, kolači i peciva. Ulje je također pogodno za kratko prženje ribe, mesa i povrća, no, treba izbjegavati njegovo pretjerano zagrijavanje. Ulje oraha potrebno je čuvati na hladnom i mračnom mjestu.
Najveći saveznik lijepe kose
U kozmetici se ulje oraha upotrebljava za njegu suhe, zrele i stanjene kože, a u kombinaciji s biljnim uljima poput marelice ili maceratom vanilije u bademu. Raskošnog je mirisa čak i bez dodatka eteričnih ulja. Dobar je i u pakunzima za kosu. Orahovo ulje zapravo je najveći saveznik lijepe kose. Upravo će ono pružiti potreban sjaj i zaštitu za vrhove kose. Stavite ga prije pranja i pomoću češlja nanesite duž cijele kose. Ostavite ga da djeluje oko 15 minuta nakon čega isperite mlakom vodom. Orahovo ulje dobro je za zdravlje kose jer sadrži vitamin E koji štiti od štetnih UV zraka. Ne zaboravite ga ponijeti sa sobom ako planirate dulje boraviti na suncu.
Kakvi su to kolači bez orasa
Orasi su omiljeni sastojak u raznim slasticama, od baklava do orehnjača čijem mirisu i prhkom okusu teško da ćete odoljeti u jesenskim hladnim večerima. U orasima uživamo bilo da ih jedemo tek očišćene, sirove ili ih upotrebljavamo mljevene kao dodatak salatama, voću, sladoledu i raznim jelima. Jezgra oraha se često konzumira sirova, bilo samostalno ili narezana u salatama od svježeg i kuhanog povrća. U orijentalnim kuhinjama salata od svježih krastavaca i oraha može biti uvod u ostala jela u obroku, a priprema se na način da se krastavci narežu na ploške, posole, papre, preliju maslinovim uljem, a preko se dodaje kremasti umak pripremljen od usitnjenih oraha, češnjaka, krušnih mrvica, soli i limunova soka. Orah se dobro slaže sa čokoladom, šlagom, kavom, medom, rumom, sušenim voćem te ostalim orašastim plodovima. Jabuka punjena orasima i pečena na 180°C oko 30 minuta jednostavan je i fini desert.
Donosimo vam i nekoliko ukusnih deserata:
(M.G.)