Nazdravite Novoj 2010!

Pjenušac ili šampanjac za dobro raspoloženje

Nazdravite Novoj 2010!

Još se dvoumite oko toga kojim ćete pjenušcem pozdraviti ulazak u 2010.godinu? Ili vam je ipak draža zdravica šampanjcem, bez obzira na njegovu cijenu, jer ako izaberete onaj u svijetu najpoznatiji i najcjenjeniji « Dom Perignon», budite spremni dublje posegnuti u džep. Cijene se kreću i do 1.300 kuna, pa na dalje, odnosno na više. Na hrvatskom se tržištu dakako mogu naći i jeftiniji šampanjci, a pogotovo pjenušci, koje možete kupiti i za 60-tak kuna. U prosjeku im se cijena kreće oko  stotinjak kuna, no iako razmjerno jeftini, njihov vas okus neće razočarati. Ponajprije se to odnosi na španjolski Freixenet.

Freixenet
Od tog najvećeg svjetskog proizvođača pjenušaca, jedan od najprodavanijih i najpopularnijih svakako je Freixenet Cordon Negro Brut. Prepoznatljiv je po crnoj otmjenoj boci, voćnoj aromi. Cijena je zaista umjerena, oko 70 kuna, a preporučuje se kao aperitiv ili uz finu ribu. Uglavnom su Freixenetovi pjenušci kod nas i najtraženiji, pa primjerice ako više volite nazdraviti pjenušcem boje rubina, onda je odličan izbor  Freixenet Cordon Rosado Seco. U domaćim vinotekama preporuča se kao « veliki  Freixenetov uspjeh: rose intenzivne boje, fruty okusa. Ili Freixenet kojem se uvijek iznova vraćate».  

Domaći pjenušci
Ima sve više kvalitetnih domaćih proizvođača pjenušavih vina. Najviše je prestižnih međunarodnih nagrada osvojio Tomac «Classic». Za Tomac pjenušac Classic Brut trebat će vam 135 - 145 kuna, ovisno gdje ga kupujete.Odležao je 4 godine na kvascima, hvaljen, izvrsnog okusa. Nezaobilazan je i Misal Millenium Brut, oko 100 kuna, kao još jedan vrhunski hrvatski pjenušac koji prozvodi Đordano Peršurić. Od Antuna Katunara s otoka Krka možete birati pjenušac Porin, prirodno pjenušavo vino, obilježava ga mješavina sorti u kojima prevladava bijeli Pinot. Poslužuje se ohlađen na 6-8° C, kao aperitiv ili u voćnim koktelima kao desertno vino. Cijena mu je 37 kuna. Otprilike toliko trebat će vam i za Katunarov Biser mora, jedino hrvatsko biser vino.

Šampanjci za odabrane
Ako cijena nije problem, onda su za vas ipak skuplji i slavom ovjenčani šampanjci svijeta. Među njima je svakako i Roederer Brut Premier. Bogatog je okusa, odlično ide uz hranu, slaže se sa različitim jelima, cijena između 350 i 400 kuna. Ili pak Bollinger, omiljeni šampanjac Jamesa Bonda. Grande Annee ili Bollinger Rose, cijena im je od 800 do 950 kuna. Ili nezaobilazni Dom Perignon, ne kaže se bez razloga da je to najbolje što Champagne može ponuditi. Ako ga kupite u vinoteci ili specijaliziranoj trgovini ipak ćete bolje proći nego ako odlučite s njim nazdraviti u novogodišnjoj noći na dočeku u hotelu ili restoranu. Tada mu se cijena penje i na vrtoglavih 2 000 kuna.

Deklaracija otkriva sve
Da biste izabrali dobar pjenušac, nije na odmet znati da osim prirodnih pjenušavih vina, postoje i biser- vina (ili polupjenušava vina), te gazirana vina. O kojoj god kategoriji se vina radilo, svaka boca mora imati deklaraciju iz koje ćete doznati sadržaj, kakvoću i podrijetlo vina. Deklaraciju nemojte zanemariti, posebice ako kupujute pjenušac u zadnji trenutak. Svake se godine u vrijeme blagdana na domaćem tržištu pojave svakakvi proizvodi, sumnjivi ponajprije zbog niske cijene, a zbog kojih ima posla i državni inspektorat.

(M.G.)