Prema procjenama, kavoljupci diljem svijeta popiju više od 1,6 milijardi šalica svakog dana: to su hektoltri i hektolitri kave. Priznajemo, kava je naša slabost. Dan bez kave za mnoge od nas je nezamisliv. Obožavamo sjediti u kafićima s frendicama, ali kuhamo kavu i same: ništa ne može zamijeniti opojni miris kave koji se širi ujutro po kući. Ili u rano poslijepodne. Ili poslije ručka. Ma, može i predvečer – samo da nije tik pred odlaska u krevet jer ćemo brojati ovce do dugo u noć.
Kava je čudesni napitak koji razbuđuje, energizira i popravlja naše raspoloženje. Volimo espresso, capuccino, mocaccino, ali na vrhu ima mjesta samo za jednu: tursku kavu.
Povijest kave
Kava je zapravo voće, a od 60 vrsta ove biljke glavne za komercijalni uzgoj su arabika i robusta. Najveći proizvođač kave je Brazil, ali se kava uzgaja još u 70-ak zemalja, uglavnom onima ekvatorijalnog pojasa.
Prema legendi iz istočne Afrike kava je otkrivena prije više od tisuću godina. Navodno je zrna kave prvi kušao pastir iz Etiopije, nakon što je vidio kakav učinak bobice kave imaju na njegove koze - životinje su postale vrlo živahne i nisu htjele spavati.
Po drugoj verziji priče, kavu je prvi otkrio pastir u Jemenu te je svoje otkriće podijelio sa svećenicima iz tamošnjeg samostana kojima je kava dobro došla za noćne molitve. Ta priča o povijesti kave spominje i dva jemenska trgovca koja su donijela zrna kave u Tursku sredinom 16. stoljeća. Ovaj je moćni napitak osvojio cijelo carstvo doslovno preko noći, a turski su sultani uživali u posebnim ceremonijama ispijanja kave koju je navodno pripremalo 40 slugu. U to vrijeme kava je postala dio svakodnevice u Turskoj i skupa s osmanlijskim ratnicima kava je počela osvajati svijet. Prethodnik svih kafića, prva kuće kave, svoja je vrata u Veneciji otvorila davne 1645. godine.
Dobar dan počinje s dobrom kavom
U našem narodu postoji uzrečica kako je djevojka spremna za udaju tek kad nauči pripremati kavu, a za Turkinje je navodno vrijedilo da se smiju i razvesti ako im suprug ne bi omogućio ispijanje kave.
Znanje o tome kako se kuha dobra turska kava obično se prenosi s koljena na koljeno, iz kuhinje u kuhinju, od džezve do džezve. Možda si uvjerena kako je tvoja kava odlična jer se gosti nikad nisu bunili, ali istina je zapravo ta da mnogi od nas rade ogromne pogreške pri kuhanju ovog ukusnog napitka. Evo kako se kuha originalna turska kava, ona koja grije dušu i raspiruje srce.
Dakle, za pripremu prave turske kave potrebno je:
- svježe mljevena kava, najbolja je ona srednje pržena
- filtrirana voda
- džezva
- žličica
- šećer po potrebi
Postupak za najbolju šalicu kave
- Hladnu vodu ulij u džezvu – po mogućnosti koristi destiliranu vodu jer daje bolji okus kavi.
- Na površinu još hladne vode stavi broj žlica mljevene ovisno o tome koliko jaku kavu voliš, nemoj miješati.
- Stavi džezvu s vodom i kavom na srednje jaku vatru.
- Ako voliš slatku kavu, otprilike 1 minutu nakon stavljanja džezve na vatru dodaj šećer (iako šećer prilično mijenja okus same kave) – još uvijek nemoj miješati.
- Tek kad kava potone u vodu vrijeme je za miješanje.
- Kad se počne stvarati „kora“, trebaš smanjiti vatru i pričekati još koji tren da se kava digne – no nikako ne smije proključati, što je krema deblja i čvršća, to će kava biti bolja.
- Kad se kava počne dizati, ugasi vatru.
- Ostavi da kava odstoji nekoliko minuta i slegne se, a onda je ulij u šalice – nakon što je kava u šalici više se ne miješa jer bi se time podigao talog.
- Uživaj!
Javi nam kako ti je uspjela!