Mirisni listići za bogatiji i intenzivniji okus

Začinskim biljem obogatite umake, pečenja, riblja jela...

Mirisni listići za bogatiji i intenzivniji okus

Komorač ili koromač?

I dok se dvoumite oko toga je li koromač ili komorač , a od naziva često se spominje i ime slatki kopar, dvojbe nema kad je u pitanju ljekovitost ove biljke slatkog aromatičnog mirisa. Koromač nije poznat samo kao lijek, u mediteranskoj se kuhinji upotrebljava kao povrće, te kao dodatak jelima. Uzgajao se još u antici i iznimno cijenio zbog ljekovitog djelovanja kod bubrežnih i želučanih tegoba, te očnih bolesti i lošeg vida. Komorač sadrži mnogo dijetalnih vlakana i proteina, izvrstan je izvor kalija i kalcija, vitamina C i mangana. Od sjemenki komorača dobiva se eterično ulje, a iz plodova se pripravlja ljekoviti čaj za želudac koji djeluje umirujuće, pa se  preporučuje i kao čajni napitak za bebe koje pate od grčeva.

Začin koji hladi

Koromač se sastoji od lukovice, stabljike, listova, cvjetova i sjemenja i svi su mu dijelovi jestivi. Jedna je od četiri biljke koje imaju jestivu začinsku biljku i začinsko sjeme (ostale su korijandar, kopar i piskavica). Lukovica se može jesti sirova, kao dodatak salatama. Listići koromača odličan su začin, posebno u pripremi pečene ribe. Sjemenke se stavljaju u kruh, kolače i mesna jela.

Maneštra od koromača

Sastojci:
15 dag koromača
10 dag krumpira
30 dag graha
5 dag mrkve
5 dag sušene pancete
3 režnja češnjaka
1 svežanj peršina
1 žlica maslinovog ulja
soli i papra po želji

Priprema:
U vodi kuhati cijeli oguljeni krumpir, prethodno namočen grah, narezanu mrkvu, narezani koromač, usitnjeni češnjak i peršin, slaninu narezanu na sitne kockice, te ostale sastojke. Kuhati dva sata na laganoj vatri. Izdvojiti nekoliko žlica graha i krumpir te protisnuti i vratiti u posudu. Prema potrebi dodati malo vode da jelo bude osrednje gustoće, pa prokuhati. Poslužiti toplo uz prženu ribu.



Kopar

Koprom obogaćujemo okus mnogih jela, slaže se sa slatkovodnim ribama, u vegetarijanskim jelima sa špinatom, kupusom, ciklom, jelima s rižom, a naročito s jajima. Osim u pripremi jela, kopar se može iskoristiti i u obliku čaja. Topli čaj od kopra s medom smiruje i opušta organizam te pomaže onima koji pate od stresa i nesanice. Esencijalna ulja sadrže aktivne tvari koje pomažu u aktiviranju enzima i hormona koji imaju smirujući učinak. Najčešće ga se vezuje za iznimno povoljno djelovanje na zdravlje probavnog sustava. Ublažuje i probleme s dišnim sustavom. Kod respiratornih poremećaja, alergija ili kašlja pomaže u pročišćavanju dišnih putova.

Odličan za pripremu zimnice

Kopar najčešće služi kao dodatak krastavcima, svježima ili ukiseljenima. Svojim pikantnim, intenzivnim i ugodnim okusom i mirisom oplemenit će i jela od riže, umake, ribu, a možemo ga upotrijebiti i kao dodatak hladnim salatama i juhama. Obično se upotrebljavaju listići, a ako želite oštriju aromu jela, onda upotrijebite sjemenke. Poželjan je kod pikantnih toplih umaka kojima daje dozu svježine. Kod začinjavanja hladnih jela čest je sastojak bilo u octenim umacima, umacima na bazi majoneze ili dresinzima kao što je dresing od jogurta. Osim dekorativnog efekta kopar u listu jelima daje svježinu kao u domaćem kruhu, koji se poslužuje s povrćem, juhama kao što su juha od mrkve i juha od rajčice ili pak domaćom povrtnom maneštrom.

Salata od mahuna s koprom

Sastojci:
500 g mahuna
sol
1 vezica rotkvica
150 g cherry rajčica

Za salatni preljev:
50 ml maslinova ulja
1 žlica kopra
2 mlada luka
2 žlice limunova soka
sol

Priprema:
Mahune očistite, narežite, operite i kuhajte u posoljenoj vodi 15 – 20 minuta. Ocijedite ih, isperite pod mlazom hladne vode i ohladite. Dodajte rotkvice narezane na kolutiće i male rajčice. Prelijte pripremljenim salatnim preljevom od ulja, narezanog kopra, luka, limunova soka i soli. Sve sastojke zajedno dobro promiješajte i poslužite. Salatu dobro rashladite i u ljetnim danima poslužite kao  međuobrok ili laganu večeru.



Korijander – pročišćivač organizma

Image


Kod nas se ne upotrebljava tako često kao začin, no, neizostavan je u južnoameričkim i azijskim kuhinjama. Slatkastog mirisa i gorkastog okusa, dodaje se pecivima, juhama, jelima od povrća, mahunarkama. Jedan je od sastojaka indijske mješavine začina curry kao i meksičkog umaka salse. Od korijandera se kao začin upotrebljavaju i list i sjeme. Dok se u Europi većinom upotrebljava sjeme, u Južnoj Americi i Aziji  upotrebljava se većinom list korijandera. Na okus lista se, zbog njegovog specifičnog  okusa, treba priviknuti.

Svježi listovi korijandra mogu se dodati juhama, salatama i jelima od povrća. Najpoznatiji je kao prirodni čistač organizma jer na sebe veže otrove, te ih izbacuje iz tijela. Ima jako antibakterijsko djelovanje. Osim što poboljšava aromu mnogih jela, korijander je odličan lijek za probavne smetnje. Naime, sjemenke korijandera upotrebljavaju se za ublažavanje grčeva i nadutosti. Korijander sadrži eterična ulja koja se upotrebljavaju u industriji parfema.

 Kako upotrebljavati korijander

Svježe mljeveno sjeme korijandera izvrstan je dodatak pecivima, juhama, jelima od povrća i mahunarkama. Mljeveni korijander možete pomiješati s maslinovim uljem, soli i začinima i namazati ga na kruh. List korijandera uvijek se koristi svjež. Svježe lišće možete dodati u juhu, salatu ili jelo od povrća. Možete od lišća napraviti i pastu od korijandera.

Sastojci:
1 češanj češnjaka
1/2 čaše badema ili indijskih oraščića
1 čaša lišća svježeg korijandera
2 žlice soka limuna
6 žlica maslinovog ulja
morska sol

Priprema:
Korijander i ulje dobro sameljite u blenderu. Dodajte ostale sastojke i meljite dok ne dobijete glatku smjesu. Ako je potrebno, dodajte malo vode. Namažite na integralno pecivo ili kruh.

Foto: markskalny - fotolia