Mak - začin opojne ljepote i aromatičnog okusa

Bilo sladak ili slan, mak je uvijek ukusan

Mak - začin opojne ljepote i aromatičnog okusa

Makovnjača je kolač u kojem najviše dolazi do izražaja onaj poseban okus i aroma maka. No, to je tek početak priče o maku i njegovoj raznolikoj uporabi kako u slanim tako i u slatkim jelima. Bilo da je riječ o receptima u kojima mak ima glavnu ulogu kao što je to međimurska gibanica, ili pak je zrnce maka samo ukras, najčešće na bijelom pecivu, pletenicama.

Mak u kulinarstvu  

U hrvatskoj tradicijskoj kuhinji mak se najčešće upotrebljava kod pripreme slastica, od tradicionalne makovnjače, bučnice, bregovske pite do rafiniranih kolača i torti u kombinaciji s marmeladom, orašastim plodovima i tamnom čokoladom. Aroma maka odlično se slaže s citrusima, stoga u kolače valja dodati malo naribane korice limuna ili naranče. Sjemenkama se posipaju peciva poput pletenice ili pereca, dok se mljeveni mak upotrebljava kao nadjev za makovnjače, roščiće, savijače, pite.

Mak možete dodati tijestu za muffine uz dodatak šumskog voća, tijestu za palačinke koje zatim poslužite s umakom od marelica ili kao dio tradicionalnog božićnoga ukrajinskog pudinga od zrna pšenica, badema, meda i sušenog voća s toplom aromom cimeta. Za hladne sendviče možete umiješati mak u majonezu s dodatkom senfa. Prethodno popečeni mak možete dodati i u salatne preljeve. Kuhanu tjesteninu, šparoge, mladi luk i dimljeni losos možete preliti salatnim preljevom na bazi majoneze i vrhnja s dodatkom maka. Zbog visokog sadržaja masti, nemljeveni mak najbolje je držati u hladnjaku ili zamrzivaču.

Mak za snagu

Mak je prava riznica antioksidanasa, koji organizam štite od upala i malignih oboljenja. Sjeme maka izuzetno je bogato nezasićenim masnim kiselinama, posebno oleinskom i linolnom, esencijalna omega-6 masna kiselina koju organizam ne stvara. Omega-6 masna kiselina može usporiti razvoj multiple skleroze, zaštititi kardiovaskularni sustav, regulira krvni tlak, a učinkovita je i u liječenju kožnih oboljenja.

Od vitamina mak je izvor tiamina, a dobar je izvor folne kiseline i vitamina E. Minerali i vitamini maka ublažavaju razdražljivost, stres, potiču koncentraciju i raspoloženje. U narodnoj medicini mak se upotrebljavao za dobijanje opijuma kojim su se liječnici koristili za umirenje bolova, ali su ga mnogi i zloupotrebljavali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
1/6