Kod kuće spravite izvrstan fondue

Postoje različite vrste fonduea s različitim namirnicama, a najpoznatiji je onaj tradicionalni fondue od sira, još poznati kao Švicarski fondue

Kod kuće spravite izvrstan fondue

Jednostavno niste mogli odoljeti i kupili ste predivnu posudu za fondue ili još bolje dobili ju na poklon. Ponosno ste ju stavili u staklenu vitrinu s ostalim posuđem i sada već tamo stoji jedno dulje vrijeme, neiskorištena jer niste našli niti jedan dobar recept za spravljanje fonduea, niste baš sigurni kako bi vam to sve ispalo....? Mislim je da je pravo vrijeme da s nje obrišete prašinu.

Postoje različite vrste fonduea s različitim namirnicama, a najpoznatiji je onaj tradicionalni fondue od sira, još poznati kao Švicarski fondue, koji je kao jelo nastalo sredinom 18. stoljeća u Švicarskoj. Danas je to jelo vrlo popularno u Francuskoj, pa se čak smatra i djelom njihove tradicije.

Danas postoje brojne vrste fonduea, a razlikuju se prema načinu spremanja i namirnicama. Mi smo se odlučili predstaviti tri najpoznatije vrste s isprobanim receptima s kojima ne možete pogriješiti ako ćete se držati uputa.

Švicarski fondue

Sastojci (za četiri osobe)
250 g Gruyere sira (naribanog, bez kore) - radi se o švicarskom siru kojeg je vrlo teško kupiti u Hrvatskoj, a dostojna zamjena mu je Vindijin sir Bovidur
250 g Emmentalera (naribanog, bez kore)
2 dcl bijelog vina
1 češanj češnjaka
Češnjak u prahu
1-2 žlice soka od limuna
3 i pol žličice kukuruznog škroba
1 žlica višnjevca (po želji)
Papar i muškatni oraščić (po želji)

Priprema:
Unutrašnjost posude u kojoj ćete otopiti sir, dobro premažite s češnjem češnjaka. U posudu dodajte vino, sok od limuna, višnjevac i lagano zagrijte. U posebnoj posudi pomiješajte zajedno narabine sireve i kukuruzni škrob. Započnite s polaganim dodavanjem sira u vino, uz neprestano miješanje. Nemojte dodavati još sira tako dugo dok se ne rastopi dio koji ste dodali.
Sve miješajte na laganoj vatri dok se sir u potpunosti rastopi. Kušajte, te prema želji dodajte još češnjaka u prahu, malo muškatnog oraščića i papra. Rastopljeni sir na vatri smije proizvoditi mjehuriće, ali ne smije niti vreti. Pazite da vam se sir ne zagori, jer će to pokvariti okus fonduea. Zato, rastapajte sir vrlo polako, na laganoj vatri.
Na kraju prebacite sve u posudu za fondue s plamenikom, koji ste unaprijed pripremili. Plamen ne treba biti jaki kako bi održavao toplinu sira.


Što jesti s fondueom?

1. Narežite stari kruh na kockice, pomiješajte ga sa začinima, maslacem ili uljem, te dobro zapecite u pećnici da postane hrskavi.
2. Kockice mesa po želji, začinite i ispecite na brzinu na tavi.
3. Kuhano povrće - nasjeckajte mrkvu, brokulu, cvjetaču, šparoge i drugo povrće po želji...
4. Kuhani krumpir
5. Kuhane kobasice
6. Kuhana šunka

Sve sastojke narežite na komadiće tako da ih je lako nabodete na vilice za fondue.
Uz fondue možete poslužiti ova vina: Bordeaux, California Merlot, Chianti, Cabernet Sauvignon

Image


Mesni fondue

Mesni fondue još se naziva i Fondue Bourguignonne, a radi se o načinu pripremanja jela za stolom, odnosno pečenjem mesa veličine jednog griza u vrućem ulju. Uz to se spremaju različitu sosevi i dipovi u koje se umače netom pečeni komadić mesa.

Posuda za fondue

Nije svaka posuda za fondue jednaka. S obzirom jer u njoj morate ispeći meso, ona treba biti nešto kvalitetnija. Takve posude za fondue najčešće su načinjene od čelika, bakra i emajliranog lijevanog željeza, te će imati jaki plamenik, koji će moći održavati temperaturu i grijati ulje na 200ºC, što znači da će komadići mesa biti vrlo brzo pečeni.

Koje ulje koristiti?

Najčešće se koristi biljno ulje, ulje od grožđa i ulje od kikirikija. Ulje treba zagrijati na temperaturu prije vrenja.
Ulje zagrijte u običnoj posudi na štednjaku i onda ga prelijte u posudu za fondue. Dovoljno će biti da napunite posudu do pola. Ako u posudu stavite previše mesa nabodenog na vilice, smanjite će se temperatura ulja, te se mesno neće peći kako treba.

Koje meso odabrati?

Preporučuje se meki juneći ili teleći file ili pak dozrelo meso za biftek. Meso treba narezati na male kockice (dva centimetra), te uklonite s njega sve masnoće i vezivna tkiva. Po osobi pripremite 200 g mesa.

Kako jesti mesni fondue?

Nabodite komad mesa na vilicu za fondue i stavite da se peče u vrelo ulje. Potrebno je 30 sekundi za slabo pečeno, 45 sekundi za srednje pečeno i jedna minuta za dobro pečeno.
Nakon što se ispeče stavite meso na tanjur na nekoliko sekundi jer će biti vrlo vruće. Nakon toga umočite ga u sos ili „dip“ po izboru i uživajte.

S čim poslužiti mesni fondue?

Sosevi i dipovi su definitivno vaš izbor, a uz njih možete još poslužiti salatu, povrće, rižu, krumpir...

Image



Čokoladni fondue

Ova vrsta fonduea je definitivno izum moderne kuhinje, ali to ne znači da je manje ukusan i primamljiv. Osim toga, najjednostavniji je za spravljanje, pa vjerujemo da će nekima postati i omiljena poslastica.

Sastojci (za 4 do 6 osoba):
250 grama slatkog vrhnja
450 grama čokolade za kuhanje

Zagrijte vrhnje u običnoj posudi na štednjaku i otopite u njoj čokoladu. Miješajte dok ne dobijete glatku jednoličnu sjajnu smjesu. U čokoladu dodajte alkohol po želji: konjak, amaretto, rum, mallibu ili slična aromatična žestoka pića (oko 4-6 centilitara - po želji može i više). Dobro promiješajte sve i prebacite u posudu za fondue i na lagano podešenom plameniku održavajte čokoladu toplom.
Narežite voće po želji - banane, jagode, naranče, kiwi, jabuke, kruške ili bilo koje sezonsko voće koje volite. Komadiće voća nabodite na vilice za fondue i umočite u čokoladu. Nemojte zaboraviti na čajne kekse ili piškote, koje su izvrsne s čokoladnim fondueom.
Možete eksperimentirati s čokoladom i u nju dodati smrvljene bademe, orahe, lješnjake, cimet, vaniliju, narančinu koru....

(vam)
Foto: www.dvo.com