DOMAĆE I UKUSNO

Kako se radi pasterizacija u pećnici? Vodič za sigurnu i ukusnu zimnicu

Za čuvanje zimnice važno je pridržavati se nekoliko osnovnih pravila: dobre pasterizacije, sterilizacije, čistoće i mjesta, a kako se radi pasterizacija u pećnici pročitajte u nastavku

zimnica
Foto: Pixabay

Pasterizacija u pećnici je proces zagrijavanja hrane na određenu temperaturu kako bi se uništili štetni mikroorganizmi i produžio rok trajanja hrane, dok se istovremeno zadržavaju što je više moguće hranjive tvari i okus. Sterilizacija se može provesti na nekoliko različitih načina, kao što su kuhanje u pari, ulijevanje u zagrijane staklenke ili jednostavno pasterizacija (zagrijavanje) u pećnici.

Pasterizacija zimnice u pećnici

Za nekuhane zimnice potrebno je napraviti pasterizaciju u pećnici zagrijavanjem (prokuhavanjem) zatvorenih teglica. Tako se uništavaju mikroorganizmi, a tijekom zagrijavanja staklenka se hermetički zatvori.

Postupak pasterizacije zimnice u pećnici:

  • Dno veće posude obložite krpom kako bi izbjegli direktan dodir staklenki s vrućim metalom. 
  • U posudu poredajte napunjene i zatvorene staklenke tako da se međusobno ne dodiruju i da ne dodiruju rub posude. 
  • Ulijte hladne vode ili ako su staklenke vruće, npr. od vrućeg sirupa za kompot, neka voda bude mlaka, do najviše 2-3 prsta ispod ruba najniže staklenke.
  • Vrijeme pasterizacije se računa od trenutka kada voda proključa, a dužinu pasterizacije i temperaturu vode treba prilagoditi vrsti namirnica (npr. već prokuhano voće može se kraće pasterizirati) kao i veličini staklenke (zato je bolje da su staklenke približno jednake veličine).
  • Pasterizacija se može raditi i u pećnici na 90 °C oko 30 minuta ili se vruće, napunjene i dobro zatvorene staklenke pokriju dekom i ostave tako dok se potpuno ne ohlade.
  • Kada je pasterizacija zimnice u pećnici gotova, tako pripremljenu zimnicu je najbolje držati na suhom i mračnom mjestu, gdje se temperatura prostorije kreće od 5 do 12 stupnjeva.

Ako se nakon pasterizacije zimnice u pećnici neki poklopci nisu pravilno zatvorili, proces pasterizacije nije bio uspješan. Takve teglice stavite u hladnjak i konzumirajte njihov sadržaj u kratkom roku.

Prednosti pasterizacije zimnice u pećnici

Produljenje roka trajanja

Pasterizacija u pećnici značajno produžava rok trajanja hrane. Uništavanjem ili smanjenjem broja mikroorganizama koji uzrokuju kvarenje, hrana može duže ostati svježa i sigurna za konzumaciju.

Sigurnost hrane

Jedna od glavnih prednosti pasterizacije u pećnici je povećanje sigurnosti hrane. Proces uništava patogene mikroorganizme poput bakterija, virusa i parazita koji mogu uzrokovati bolesti koje se prenose hranom, poput salmoneloze, listerioze i tuberkuloze.

Image
Foto: Pixabay

Očuvanje hranjivih tvari

Pasterizacija u pećnici je osmišljena tako da minimalno utječe na hranjive tvari u hrani. Većina vitamina, minerala i drugih hranjivih tvari ostaje očuvana, što čini pasteriziranu hranu zdravom i hranjivom.

Očuvanje okusa i kvalitete

Za razliku od nekih drugih metoda konzerviranja hrane, poput sterilizacije, pasterizacija čuva prirodni okus, boju i teksturu hrane. Ovo je posebno važno za proizvode poput mlijeka, sokova i piva, gdje je očuvanje originalnog okusa ključno.

Smanjenje potrebe za konzervansima

Zahvaljujući pasterizaciji u pećnici, često nije potrebno dodavati kemijske konzervanse kako bi se hrana očuvala. To je važno za potrošače koji preferiraju hranu bez dodataka i umjetnih sastojaka.

Jednostavan postupak kod kuće

Pasterizacija nije ograničena samo na industrijsku primjenu; može se jednostavno provesti i kod kuće. To omogućuje kućanstvima da produže rok trajanja domaće pripremljene hrane bez potrebe za složenim ili skupim uređajima.

Zdravstveni benefiti pasterizacije u pećnici

Redovita konzumacija pasterizirane hrane može smanjiti rizik od bolesti koje se prenose hranom, posebno kod osjetljivih populacija poput djece, trudnica, starijih osoba i osoba s oslabljenim imunološkim sustavom.