Priprema je sve kod roštilja
Roštilj mora biti čist – Prljave, masne i zagorjele rešetke od prethodnog roštiljanja, neočišćeni roštilj od pepela i starog drva i ugljena, svakako treba očistiti, jer će u suprotnom hrana koju ćete peći poprimiti okus zapečenih masnoća i drugih neželjenih prljavština, što ne samo da nije ukusno, nije zdravo.
Upalite vatru na vrijeme – Nemojte čekati zadnji trenutak za paljenje vatre i zagrijavanje roštilja. Dajte si vremena da se drva razgore, a ugljen zažari. Samo na visokim temperaturama (između 250°C i 300°C) ćete moći ispeći meso onako kako želite. Za povrće vam je potrebna nešto manja i umjerenija temperatura (između 190°C i 230°C). Ako nemate termometar za mjerenje temperature, napravite mali test; Stavite ruku iznad žara ne visini od kojih 10-ak centimetara. Ako ruku možete držati samo sekundu-dvije, tada je roštilj jako vruć, a ako možete držati četiri do pet sekundi tada je temperatura odlična za povrće i ribu, a ako možete i druže držati, šest-sedam sekundi tada ćete možda trebati malo pojačati žar, posebno ako morate ispeći veću količinu mesa.
Rešetke za roštilj prije pečenja premažite uljem - S time ćete spriječiti ili umanjiti mogućnost zagorijevanja namirnica na rešetkama. Premažite ih na način kako ne bi bilo curenja na plamen ili žar, jer može doći do pretjeranog raspirivanja vatre.