Kikiriki je jednogodišnja biljka zanimljiva po tome što poput krumpira, plodove razvija pod zemljom. Naraste od 30 do 50 cm. Iako bi ga mnogi svrstali u orašaste plodove, botanički, kikiriki pripada porodici mahunarki zajedno s graškom, lećom, grahom i drugima. A kako zapravo raste i kada se bere kikiriki?
(FOTO: Pixabay)
Cvjetovi biljke razvijaju se iznad zemlje, a zatim se zbog svoje težine svijaju prema zemlji i ulaze unutar nje gdje se razvijaju i sazrijevaju mahune kikirikija. Ima svjetlosmeđu ljusku s okomitim linijama koja sadrži dva ili tri zrna kikirikija. Svako ovalno zrno sastoji se od dvije polovice koje su prekrivene crveno-smeđom tankom kožicom. S obzirom na količinu bjelančevina i masti, kikiriki se prerađuje i u maslac, ulje, brašno i pahuljice.
A kada se bere kikiriki? Iskapanje kikirikija događa se krajem rujna. Od sjetve do ubiranja plodova može proći 4 do 5 mjeseci, ovisno o sorti kikirikija i vremenskim prilikama. Kod berbe se mora iskopati čitavu biljku, okrenuti je naglavce i ostaviti da se posuši kako uskladišteni plodovi kasnije ne bi trunuli. Plodovi kikirikija vade se prije jesenjih mrazeva, po suhom i sunčanom vremenu. Zrelost kikirikija, tj. vrijeme vađenja, poznaje se po lišću koje dobije žućkastu boju, a to je najčešće sredinom listopada.
Dobro je znati kada se bere kikiriki kako biste dobili najbolje od njega, a potom ga preradili u mast, maslac, ulje, brašno i pahuljice ili ga pak jeli kao grickalice.