Chai - svijet čaja

Napitak koji poboljšava zdravlje i produžuje život

Chai - svijet čaja

Čaj je poznat kao prirodni "čudotvorni lijek". Njegove prednosti za zdravlje odavno su poznate u mnogim zemljama, posebice Japanu, Kini, Indiji i Engleskoj. Čaj je napitak koji se, odmah iza vode, najviše konzumira u svijetu. Sastavni je dio svakodnevnog društvenog života u mnogim zemljama. Upravo to ga čini najpopularnijim napitkom za većinu ljudi svijeta.

Prema legendi čaj je otkrio kineski car Shen-Nung 2737. godine prije Krista. Bio je vješt vladar, kreativan znanstvenik i pokrovitelj umjetnosti. Oprezan i dalekovidan, radi zdravstvene preventive zahtijevao je da sva voda prije pića bude prokuhana. Jednog ljetnog dana krenuo je u posjetu jednoj od svojih pokrajina. Na pola puta zaustavio je poslugu i naredio joj da mu prokuhaju vodu za piće. U tom trenutku je vjetrom nošeno osušeno lišće iz obližnjeg grma palo u kipuću vodu i zamutilo ju smeđom bojom. Kao znanstvenik, Shen Nung nije mogao odoljeti, a da ne proba novonastalu tekućinu čarobna mirisa. Znatiželjni je car bio oduševljen čajem, a novi je napitak odmah krenuo u osvajanje svijeta.

Zeleni čaj

Image

U 12. stoljeću biljka Camellia Sinensis uvezena je iz Kine u Japan i od nje se počeo proizvoditi zeleni čaj. Zeleni čaj obrađuje se samo parom da se ne unište enzimi, te se potom suši na zraku. Budući da prilikom toga ne dolazi do procesa oksidacije i fermentacije, zadržava svoju zelenu boju i gotovo sve dragocjene sastojke. Svakodnevno pijenje zelenog čaja pripada današnjoj kulturi Japana, u kojoj je najmanji postotak oboljevanja od raka. Zanimljivo je da Japanci ne fermentiraju čajeve, stoga su svi njihovi zeleni (Sencha, Bancha, Gyokuro, Gabalong).

Zeleni čaj sadrži vitamine A1, B2, B12, C i E, kao i mnoge minerale i elemente u tragovima. Također, čisti tijelo od otrova, smanjuje bolove kod problema sa želucem i crijevima, smanjuje masnoću u krvi, dobar je za srce i tlak, spriječava arteriosklerozu, dobar je protiv upala, normalizira rad štitnjače, pospješuje krvotok i regeneraciju kože, povisuje mentalnu i tjelesnu aktivnost, djeluje protiv depresije, pospješuje ozdravljenje jetrenih bolesnika, dobar je za reumu, a zbog floura kojeg sadrži spriječava karijes. Prema najnovijim istraživanjima zeleni čaj sadrži EGCG (EpiGalloCatechin Gallate) koji smanjuje stanice raka, što ga čini uspješnim u borbi protiv raka i Hepatitisa.

Sportaši ga vole jer pospješuje njihovu tjelesnu aktivnost, povećava koncentraciju, motivaciju i izdržljivost. Otkriven je i njegov učinak na mršavljenje. Zeleni čaj ubrzava izmjenu tvari, pospješuje probavu, stimulira razgradnju masnoća i čisti organe od toksina.


Image

Crni čaj
Najrasprostranjenija vrsta čaja je crni čaj koji je zbog velikog udjela kofeina idealna zamjena za kavu. Nakon branja, listići se rašire u tankom sloju i puste da venu 12 do 18 sati. Tako omekšani listići zarolaju se, prilikom čega membrane lisnih stanica pucaju, a sokovi i eterična ulja izlaze iz njih. U procesu fermentacije, pod utjecajem enzima, listići gube prvotnu trpkost i razvijaju karakterističnu boju i aromu. U trenutku kad su aroma i okus čaja potpuno razvijeni, daljnja fermentacija se prekida prženjem listića u velikim pećima. Time se fermentirani sokovi puni arome sasuše na površini listića i ostaju tamo sve dok ih ne uronimo u šalicu vrele vode. Na kraju procesa, odvajaju se cijeli listići od pokidanih i od prašine, te se čaj sortira prema kvaliteti. Kada se pripremi, on djeluje tamno, ponekad crvenkasto.

Osobe koje piju crni čaj imaju 50% manji rizik od koronarnih srčanih bolesti. Vjeruje se da pijenje crnog čaja bogatog antioksidansima i flavonoidima povećava rastezljivost krvnih žila, što dovodi do boljeg protoka krvi. Brojna istraživanja ukazala su na pozitivne učinke konzumacije crnog čaja, kao što su snižavanje razine kolesterola, smanjivanje rizika pojave krvnih ugrušaka i popravljanje funkcije krvnih žila. Sportaši ga koriste kao energetski napitak jer djeluje stumulativno na organizam.

Bijeli čaj
Stoljećima je poznat kao čarobni sastojak za pomlađivanje i čak je smatran glavnim sastojkom “eliksira mladosti” te se i danas u najskupljim kozmetičkim kremama za njegu kože koristi ekstrakt bijelog čaja. Za njega se odabiru samo najfiniji, najmlađi listići i pupoljci, još prekriveni kratkim bijelim dlačicama. Zbog tih dlačica, osušeni listići su srebrnkasto-bijele boje i od tuda potječe i ime bijeli čaj.

Image

Nježni se listići minimalno obrađuju, tako da se ispare i osuše, prilikom čega ne dolazi do povenuća, rolanja niti fermentacije. Zbog minimalne obrade i pomne selekcije najmlađih listića, bijeli čaj je još bogatiji antioksidansima od zelenog, no za razliku od njega u okusu nema niti malo trpkosti. Dobiveni napitak je blage zlaćane boje i delikatnog osvježavajućeg okusa.

Žuti čaj
Vrlo rijedak i jedan od najskupljih kineskih čajeva zbog ograničene i specifične proizvodnje. Početkom godine prije berbe svih zelenih čajeva beru se samo najmlađi listovi i pupoljci koji se obrađuju odmah nakon branja pa dolazi do minimalne fermentacije nakon čega se suše da bi se izgubio travnati okus. Nakon sušenja prže se na visokim temperaturama nekoliko minuta te zamataju u poseban papir u kojem se nastavljaju sušiti. Nastali žuti čaj je blagog orašasto-slatkastog okusa. Dolazi od biljke Camellia Sinensis (kineskog čajevca).

Žuti čaj obiluje antioksidantima (catechin/polyphenol tipa) koji štite tijelo od slobodnih radikala i fluoridima koji uništavaju bakterije. S obzirom na trajanje procesa oksidacije ovaj čaj se može svrstati izmedju zelenog i Oolong čaja, koji se isto tako preporučuju u procesu mršavljenja.

Specifičnost žutog čaja je da sadrži dijetni enzim koji pomaže da probavimo hranu brže i da se sagorimo suvišne masnoće u tijelu. Savjetuje se kao napitak za gubljenje težine i pogoduje ljudima sa osjetljivim želucem.

Oolong čaj
Negdje na pola puta između crnog i zelenog je Oolong čaj. Taj polufermentirani čaj proizvodi se uglavnom u Kini i Tajvanu. Listići čaja ne smiju biti premladi niti prestari i odmah se nakon branja izlažu direktnoj sunčevoj svjetlosti i puštaju da povenu. Tako omekšali listovi tresu se u košarama od bambusa dok im vrhovi ne ispucaju. Nakon toga suše se u hladovini. Proces protresanja i sušenja uzastopno se ponavlja više puta, pri čemu nagnječeni rubovi listova uslijed fermentacije postaju crvene boje, dok centralni dio listova ostaje zelen. Postupak se ponavlja dok ne fermentira 20% površine lista, za tzv. zeleni Oolong, odnosno 60%, za klasični Oolong čaj. Kada je dosegnuta željena razina fermentacije, proces se odmah zaustavlja žarenjem listova na visokoj temperaturi. Zbog pozitivnog utjecaja na metabolizam, ova vrsta čaja poznata je pod nazivom “aromatični ubojica masnoća”.

Rooibos čaj
Rooibos čaj ili “majčino čudo” poznat je više od 300 godina stanovnicima juga Afrike na visoravnima Dobre nade koji priređuju napitak od igličastih listića koji rastu na crvenom grmlju, poznatom pod nazivima “planinski čaj” ili “afrički crveni čaj”. Slavu je stekao zahvaljujući blagotvornom djelovanju na dojenački organizam. Rooibos biljka specifična je po tome što može rasti samo u Južnoj Africi, jer zahtijeva temperature između 40 i 45 stupnjeva danju i 20 stupnjeva noću, te čisti zrak bez prašine i industrijskih otpadaka. Korijen biljke je do dva metra u zemlji, dok stabljika doseže visinu od 1 do 1,5 metara. Lišće ima male iglice. Prehrambena vrijednost Rooibos čaja zasniva se na prisutnosti željeza, kalija, natrija, kalcija, bakra, cinka, magnezija, fluora i mangana, koji su esencijalni za očuvanja zdravlja ljudskog organizma. Važno je također napomenuti da iskoristivost hranjivih tvari, osobito željeza, nije inhibirana taninom, jer je njegova zastupljenost u ovom čaju zanemariva.

Rooibos ne sadrži kofein, što ga čini prikladnim za konzumiranje tijekom čitavog dana svim dobnim skupinama, a posebice osobama koje pate od nesanice, poremećaja spavanja, stresa i napetosti. Također pomaže protiv alergija, slobodnih radikala, kod bolova u trbuhu, proljeva, loše probave, žgaravice, spriječava rak, pomaže kod regulacije tlaka i liječi depresiju. Dokazano je da kod male djece pomaže protiv grčeva. Rooibos čaj uspješno se koristi i na koži protiv akna, ekcema, sunčanih opeklina i kod upale zubnog mesa. Budući da je bogat vitaminom C, dvije šalice Rooibos čaja sadrže potrebnu dnevnu dozu vitamina C. Također je dobar protiv gripe i prehlade. Na tamnom i suhom mjestu, može se čuvati i do godinu dana. Moguće ga je piti i hladnog, mješati s narančinim sokom, a neki ga koriste čak i za koktele. Može se pripremiti u proključaloj vodi,a cijedi se nakon 5 do 10 minuta.

Image

Priprema čaja

Poželjno je imati čajnik od porculana ili terakote.

Zeleni, bijeli i žuti čaj pripremaju se na isti način: jedna čajna žličica (3-5g) na 2 dcl vode koja ne smije biti kipuća. Poželjna temperature je 70 stupnjeva. Čaj treba nakon 3 minute procijediti.

Crni, oolong, rooibos, voćni i biljni čaj pripremaju se u kipućoj vodi. Jedna čajna žličica (3-5g) na 2 dcl vode. Cijede se nakon 5-10 minuta.

Svijet čaja poklanja 5 poklon paketa čaja čitateljicama koje točno odgovore na pitanje :

Koji je čaj smatran glavnim sastojkom "eliksira mladosti"?

Odgovor na pitanje zajedno sa svojim podacima (ime, prezime, adresa i kontakt telefon) šaljite na mail info@zena.hr s naznakom "Svijet čaja".

Dobitnice su:
Ines Vakante
Nataša Narančić
Mirela Majnarić
Kristina Sklepić
Aleksandra Todorović




Svijet čaja

Image