Njega eukaliptusa u tegli
Jednom kada si posadila svoj eukaliptus u odgovarajuću posudu s kvalitetnim supstratom, slijedi redovita njega kako bi biljka ostala zdrava, bujna i lijepa.
Zalijevanje
Eukaliptusi vole vlagu, ali su izuzetno osjetljivi na prekomjerno zadržavanje vode oko korijena. Ključno je osigurati izvrsnu drenažu. Zalijevaj temeljito kada primijetiš da se gornjih nekoliko centimetara supstrata osušilo. Tijekom vrućih ljetnih mjeseci, to može značiti svakodnevno zalijevanje, posebno ako je tegla na sunčanom položaju. Zimi, kada biljka miruje ili sporije raste, značajno smanji učestalost zalijevanja, dopuštajući da se supstrat više isuši između dva zalijevanja. Nikada nemoj dopustiti da tegla stoji u vodi u podlošku.
Prihrana
Eukaliptusi nisu veliki potrošači hranjiva i posebno su osjetljivi na visoke razine fosfora. Koristi uravnoteženo, sporootpuštajuće gnojivo s niskim udjelom fosfora (potraži formulacije prikladne za autohtone australske biljke ako je moguće, ili koristi gnojivo za citruse ili rododendrone u manjoj dozi). Gnojivo koje si dodala prilikom sadnje trebalo bi biti dovoljno za prvu sezonu. Nakon toga, prihranjuj štedljivo jednom ili dvaput tijekom aktivne vegetacijske sezone (proljeće i rano ljeto). Prekomjerna gnojidba, posebno dušikom, može rezultirati brzim, ali slabim rastom.

Položaj
Za najbolji rast i najintenzivniju boju lišća, eukaliptusu je potrebno puno sunca – najmanje 6 sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno. Postavi teglu na najsunčanije mjesto koje imaš, bilo da je to balkon, terasa ili dio vrta. Iako vole sunce, pokušaj zaštititi biljku od najjačeg popodnevnog sunca u izrazito vrućim klimama kako bi spriječila opekline na lišću. Također, važno je osigurati položaj zaštićen od jakih vjetrova, jer visoki primjerci u teglama mogu biti nestabilni.
Orezivanje
Orezivanje je ključno za održavanje željene veličine i oblika eukaliptusa u tegli. Bez orezivanja, čak i sporije rastuće vrste mogu postati prevelike. Najbolje vrijeme za orezivanje je kasno proljeće ili rano ljeto, nakon što prođe opasnost od mraza. Možeš ga orezivati kako bi potaknula grmolik rast, uklanjajući vrhove glavnih izboja, ili ga oblikovati kao malo stablo s jednom ili više glavnih grana, uklanjajući donje izboje. Redovito orezivanje također potiče rast mladih izboja koji često imaju atraktivnije, okruglije lišće od odraslih formi. Nemoj se bojati orezati ga jače ako je potrebno; mnoge vrste dobro podnose orezivanje.
Prezimljavanje
Otpornost na hladnoću varira ovisno o vrsti eukaliptusa. Vrste poput E. gunnii ili E. pauciflora relativno su otporne. Međutim, korijenje biljaka u teglama mnogo je izloženije niskim temperaturama nego kod biljaka posađenih u zemlju. U hladnijim klimatskim područjima, potrebno je osigurati zimsku zaštitu. Možeš omotati teglu izolacijskim materijalima (juta, folija s mjehurićima), podići je od hladnog tla (na drvene letvice ili "nožice" za tegle) ili, za osjetljivije vrste ili u vrlo hladnim zimama, premjestiti biljku u ne grijanu, ali zaštićenu prostoriju s dovoljno svjetla (npr. hladni staklenik, garaža s prozorom). Smanji zalijevanje tijekom zimskog mirovanja.
Štetočine i bolesti
Eukaliptusi su generalno otporni na štetočine i bolesti, zahvaljujući svojim eteričnim uljima. Povremeno se mogu pojaviti lisne uši na mladim izbojima, koje možeš ukloniti mlazom vode ili insekticidnim sapunom. Gljivične bolesti mogu se pojaviti u uvjetima loše cirkulacije zraka i prekomjerne vlage. Osiguraj dobru prozračnost oko biljke i izbjegavaj prekomjerno zalijevanje kako bi spriječila probleme.
Uz malo pažnje posvećene odabiru vrste, posudi, supstratu i redovitoj njezi, tvoj eukaliptus u tegli može biti dugovječan i atraktivan dodatak tvom vanjskom ili unutarnjem prostoru, unoseći dašak australske divljine i osvježavajući miris u tvoj dom.