SAVJETI I TRIKOVI

Kako uzgojiti eukaliptus u tegli i održavati ga zdravim tijekom cijele godine

Uzgoj eukaliptusa u posudi zahtijeva određenu pažnju i zadovoljavanje njegovih specifičnih potreba, no uz prave smjernice, možeš godinama uživati u ljepoti i mirisu

eukaliptus
Foto: Shutterstock

Eukaliptus, sa svojim prepoznatljivim, osvježavajućim mirisom i atraktivnim sivo-zelenim do srebrnastim lišćem, biljka je koja neodoljivo podsjeća na daleku Australiju, svoje prirodno stanište. Iako je poznat kao jedno od najviših stabala na svijetu, mnoge vrste eukaliptusa mogu se uspješno uzgajati i u teglama, donoseći dašak egzotike i mediteranskog šarma u naše domove, na balkone ili terase. Osim svoje neosporne dekorativne vrijednosti, listovi eukaliptusa cijenjeni su i zbog eteričnih ulja koja se koriste u aromaterapiji i za olakšavanje dišnih tegoba. Uzgoj eukaliptusa u posudi zahtijeva određenu pažnju i zadovoljavanje njegovih specifičnih potreba, no uz prave smjernice, možeš godinama uživati u ljepoti i mirisu ove jedinstvene biljke.

Odabir prave vrste eukaliptusa za teglu

Ključ uspjeha leži u odabiru odgovarajuće vrste. Iako se tehnički svaka vrsta može uzgajati u posudi dok je mlada, dugoročno su najpogodnije patuljaste, sporije rastuće i srednje velike vrste koje neće prebrzo prerasti svoj prostor. Višestablične forme često su stabilnije i vizualno privlačnije u teglama. Neke od preporučenih vrsta za uzgoj u posudama uključuju:

  • Eucalyptus gunnii 'Azura': Fantastičan kultivar sporijeg rasta, kompaktne forme s klasičnim malim, okruglim, plavičastim listovima. Može se oblikovati kao grm ili manje stablo.
  • Eucalyptus gunnii 'Silverana': Novija sorta, vrlo slična 'Azuri', ali s još srebrnastijim lišćem.
  • Eucalyptus pauciflora ssp. niphophila 'Mount Bogong': Odličan izbor za teglu, poznat kao snježni eukaliptus, s vrlo zanimljivom korom koja dolazi do izražaja zimi. Standardna niphophila također je dobar kandidat.
  • Eucalyptus pauciflora ssp. pauciflora 'Mount Buffalo': Rijetka, prekrasna patuljasta forma snježnog eukaliptusa s izražajnom bijelom korom u zrelosti i širim listovima. Impresivan u teglama od 30 litara ili većim.
  • Eucalyptus archeri* i *E. glaucescens: Brže rastu, ali su izvrsni ako se uzgajaju kao višestablični primjerci i redovito orezuju krajem svibnja kako bi zadržali kompaktnu, zaobljenu formu grma.
  • Eucalyptus pulverulenta 'Baby Blue': Često uzgajan zbog svojih izrazito srebrnih, okruglih listova koji se koriste u cvjetnim aranžmanima. Može se uzgajati kao grm ili manje stablo uz orezivanje.
  • Eucalyptus 'French Blue': Još jedan odličan francuski kultivar, izuzetno grmolik i kompaktan, idealan za manje posude na terasi.

Također je važno napomenuti da su dijelovi biljke toksični za ljude i kućne ljubimce ako se progutaju.

Pravilna posuda i supstrat

Odabir odgovarajuće posude i kvalitetnog supstrata presudni su za zdravlje korijena i cijele biljke.

Vrsta posude

Eukaliptusi imaju snažan i brzo rastući korijenski sustav. U tradicionalnim, glatkim teglama, korijenje brzo dolazi do stijenke i počinje kružiti, što dovodi do zapetljanog korijena (tzv. "pot-bound"). Takve biljke teže uspostavljaju korijenov sustav ako se kasnije posade u zemlju i sklone su prevrtanju na vjetru.

Stoga se za dugoročni uzgoj eukaliptusa u tegli preporučuju tzv. Air-Pot® posude (zračne posude). Ove posude imaju specifičan dizajn s rupičastim stijenkama koje omogućuju "zračno orezivanje" korijena. Kada vrh korijena dosegne zrak kroz rupicu, on se suši i prestaje rasti u dužinu, potičući grananje korijena unutar posude. Rezultat je gušći, vlaknasti korijenski sustav koji bolje opskrbljuje biljku vodom i hranjivima.

Ako koristiš Air-Pot, možeš ga smjestiti unutar veće, teže ukrasne tegle (keramičke, metalne) radi estetike i stabilnosti. Važno je osigurati zračni prostor od barem 3 cm između dviju posuda kako bi zračno orezivanje i dalje funkcioniralo. Ukrasna tegla također pomaže u zaštiti korijena od ekstremnih temperatura i smanjuje isparavanje vode.

Bez obzira na vrstu posude, ona mora imati dovoljno drenažnih otvora. Posudu postavi na čvrstu podlogu (npr., kamenu ploču) koja je šira od dna posude kako bi spriječila da korijenje pobjegne u tlo ispod. Prilikom presađivanja, biraj posudu koja je znatno veća od prethodne (npr., iz 3L u 12-20L, iz 30L u 100L). Eukaliptusi ne vole često presađivanje i uznemiravanje korijena, pa je ponekad bolje odmah odabrati veću posudu (npr., 19L).

Image
Foto: Pexels

Supstrat

Supstrat za eukaliptus treba biti stabilan, dugotrajan, dobro dreniran, ali i sposoban zadržati određenu količinu vlage. Izbjegavaj jeftine, nekvalitetne supstrate. Možeš napraviti vlastitu mješavinu kombiniranjem kvalitetnog supstrata za acidofilne biljke (poput onog za rododendrone, bez treseta) i supstrata na bazi ilovače (kao što je John Innes No. 1 ili 2) u omjeru 50:50. Ukloni veće komade koji bi mogli začepiti otvore na posudi.

Dodaj malu količinu granula za zadržavanje vlage (poput onih za viseće košare) kako bi olakšala zalijevanje, ali nemoj pretjerati. Prilikom sadnje dodaj i sporootpuštajuće gnojivo s niskim udjelom dušika. Na površinu supstrata možeš dodati sloj malča od kore drveta, ukrasne oblutke ili škriljevac kako bi smanjila isparavanje i dodatno opteretila posudu radi stabilnosti.

Njega eukaliptusa u tegli

Jednom kada si posadila svoj eukaliptus u odgovarajuću posudu s kvalitetnim supstratom, slijedi redovita njega kako bi biljka ostala zdrava, bujna i lijepa.

Zalijevanje

Eukaliptusi vole vlagu, ali su izuzetno osjetljivi na prekomjerno zadržavanje vode oko korijena. Ključno je osigurati izvrsnu drenažu. Zalijevaj temeljito kada primijetiš da se gornjih nekoliko centimetara supstrata osušilo. Tijekom vrućih ljetnih mjeseci, to može značiti svakodnevno zalijevanje, posebno ako je tegla na sunčanom položaju. Zimi, kada biljka miruje ili sporije raste, značajno smanji učestalost zalijevanja, dopuštajući da se supstrat više isuši između dva zalijevanja. Nikada nemoj dopustiti da tegla stoji u vodi u podlošku.

Prihrana

Eukaliptusi nisu veliki potrošači hranjiva i posebno su osjetljivi na visoke razine fosfora. Koristi uravnoteženo, sporootpuštajuće gnojivo s niskim udjelom fosfora (potraži formulacije prikladne za autohtone australske biljke ako je moguće, ili koristi gnojivo za citruse ili rododendrone u manjoj dozi). Gnojivo koje si dodala prilikom sadnje trebalo bi biti dovoljno za prvu sezonu. Nakon toga, prihranjuj štedljivo jednom ili dvaput tijekom aktivne vegetacijske sezone (proljeće i rano ljeto). Prekomjerna gnojidba, posebno dušikom, može rezultirati brzim, ali slabim rastom.

Image
Foto: Unsplash

Položaj

Za najbolji rast i najintenzivniju boju lišća, eukaliptusu je potrebno puno sunca – najmanje 6 sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno. Postavi teglu na najsunčanije mjesto koje imaš, bilo da je to balkon, terasa ili dio vrta. Iako vole sunce, pokušaj zaštititi biljku od najjačeg popodnevnog sunca u izrazito vrućim klimama kako bi spriječila opekline na lišću. Također, važno je osigurati položaj zaštićen od jakih vjetrova, jer visoki primjerci u teglama mogu biti nestabilni.

Orezivanje

Orezivanje je ključno za održavanje željene veličine i oblika eukaliptusa u tegli. Bez orezivanja, čak i sporije rastuće vrste mogu postati prevelike. Najbolje vrijeme za orezivanje je kasno proljeće ili rano ljeto, nakon što prođe opasnost od mraza. Možeš ga orezivati kako bi potaknula grmolik rast, uklanjajući vrhove glavnih izboja, ili ga oblikovati kao malo stablo s jednom ili više glavnih grana, uklanjajući donje izboje. Redovito orezivanje također potiče rast mladih izboja koji često imaju atraktivnije, okruglije lišće od odraslih formi. Nemoj se bojati orezati ga jače ako je potrebno; mnoge vrste dobro podnose orezivanje.

Prezimljavanje

Otpornost na hladnoću varira ovisno o vrsti eukaliptusa. Vrste poput E. gunnii ili E. pauciflora relativno su otporne. Međutim, korijenje biljaka u teglama mnogo je izloženije niskim temperaturama nego kod biljaka posađenih u zemlju. U hladnijim klimatskim područjima, potrebno je osigurati zimsku zaštitu. Možeš omotati teglu izolacijskim materijalima (juta, folija s mjehurićima), podići je od hladnog tla (na drvene letvice ili "nožice" za tegle) ili, za osjetljivije vrste ili u vrlo hladnim zimama, premjestiti biljku u ne grijanu, ali zaštićenu prostoriju s dovoljno svjetla (npr. hladni staklenik, garaža s prozorom). Smanji zalijevanje tijekom zimskog mirovanja.

Štetočine i bolesti

Eukaliptusi su generalno otporni na štetočine i bolesti, zahvaljujući svojim eteričnim uljima. Povremeno se mogu pojaviti lisne uši na mladim izbojima, koje možeš ukloniti mlazom vode ili insekticidnim sapunom. Gljivične bolesti mogu se pojaviti u uvjetima loše cirkulacije zraka i prekomjerne vlage. Osiguraj dobru prozračnost oko biljke i izbjegavaj prekomjerno zalijevanje kako bi spriječila probleme.

Uz malo pažnje posvećene odabiru vrste, posudi, supstratu i redovitoj njezi, tvoj eukaliptus u tegli može biti dugovječan i atraktivan dodatak tvom vanjskom ili unutarnjem prostoru, unoseći dašak australske divljine i osvježavajući miris u tvoj dom.

Image
PRAVI HIT

Jesi li čula za zračne biljke? Ove egzotične ljepotice ne trebaju zemlju