Iako smo svi (više-manje) odlučni u pogledu pranja ruku i dezinficiranja nakon korištenja WC-a, mnogi od nas ne shvaćaju da ima puno stvari u domu u kojima ima jednako toliko klica i bakterija.
I dok WC školjku čistimo redovito, zapravo postoji dosta predmeta koji imaju čak i više bakterija od zahoda jer ne shvaćamo koliko su prljavi i zato ih ne čistimo tako često.
Bacile smo se na istraživanje i izdvojile osam stvari u kućanstvu koje su leglo bakterija, stoga baci oko na galeriju u nastavku i pripremi opremu i sredstva za čišćenje.
Grossed Out GIF from Thatsdisgusting GIFs
Mobiteli
Čak i ako svoj mobitel nikad ne nosiš u kupaonicu kako bi skratila vrijeme provedeno na WC-u, on je i dalje prekriven bakterijama od svega ostalog što dodirneš i svake površine koju mobitel dodirne.
Čišćenje je vrlo jednostavno uz odgovarajuće potrepštine: treba ti malo alkohola, destilirane vodu i krpica od mikrovlakana. A dok čistiš mobitel, ne zaboravi odmah očistiti slušalice i punjač.
(Foto: Unsplash)
Tipkovnice i daljinski upravljači
Koliko puta dnevno dodirneš tipkovnicu prijenosnog računala ili daljinske upravljače za televizor ili klimu? Baš kao i tvoj telefon, oni sadrže bakterije iz svake ruke koja ih je dodirnula.
Čišćenje je jednostavno ako koristiš dezinfekcijsku maramicu za elektroniku. To bi trebalo činiti barem jednom dnevno, naravno, i češće ako netko u kućanstvu ima virus ili infekciju.
(Foto: Unsplash)
Kvake na vratima
Peru li svi u tvom domu ruke svaki put kad koriste kupaonicu, kad kihnu ili kad pripremaju hranu? Ako i da, vjerojatno to ne čine detaljno svaki put.
Nisu samo kvake na kupaonskim vratima prepune bakterija ili su prepune virusa, to su sve kvake u domu, kao i svi prekidači za svjetlo po kući. Brzo brisanje dezinfekcijskom maramicom pobrinut će se za ovaj problem, ali svakako koristi jednu maramicu po sobi jer jedna maramica neće dezinficirati cijeli dom pun kvaka!
(Foto: Unsplash)
Daske za rezanje
Bakterije koje se prenose hranom u kuhinji uzrok su mnogih najčešćih bolesti u kućanstvu. Unakrsna kontaminacija sirovom hranom, pogrešno rukovanje hranom, neopranim proizvodima i nepravilnim temperatura pripreme hrane - sve čine leglo bakterija.
Daske za rezanje, posebno drvene, jedne su od najgorih, jer se bakterije mogu 'uvući' u sitne posjekotine i ureze na površini. Daske za rezanje treba prati u vrućoj sapunici nakon svake upotrebe, a za meso i povrće trebaju postojati zasebne daske.
(Foto: Unsplash)
Kuhinjske spužvice
Kad pomirišeš spužvicu koju već neko vrijeme koristiš u kuhinji, osjetit ćeš neugodan miris, miris koliformnih bakterija (Salmonella ili E.coli) koji vrebaju u porama spužve. A kada tom istom spužvom brišeš radne površine, širiš fini sloj te bakterije po cijelim površinama.
Popularno 'čišćenje' spužvice u mikrovalnoj na nekoliko minuta jednostavno ne funkcionira. Spužve se moraju očistiti jakim dezinficijensom u kipućoj vodi kako bi se stvarno očistile, ali unatoč redovitom čišćenju, najbolje je da ih jednostavno zamijeniš svaka dva tjedna.
(Foto: Unsplash)
Višekratne vreće za trgovinu
Višekratne torbe i vrećice za namirnice izvrsne su za okoliš, ali mogu predstavljati opasnost za zdravlje tvoje obitelji. Svaki put kad utovariš namirnice u trgovini, bakterije iz vreće s mesom koja curi, neopranih proizvoda i ostalih prljavih pakiranja također uđu u tvoje torbe i vrećice.
Kad se vratiš kući, vreće se isprazne, a zatim se često spremaju u prtljažnik vrućeg automobila do sljedećeg puta u trgovinu. Tim gore jer toplina potiče rast svih bakterija koje ostaju u vrećicama.
Važno je prati vrećice koje se koriste za meso, povrće i sirovu hranu nakon svake upotrebe. Također, dobra je ideja odrediti jednu vrećicu za bilo kakve kemijske proizvode za čišćenje kako bi spriječila slučajnu unakrsnu kontaminaciju.
(Foto: Unsplash)
Igračke i zdjelice za kućne ljubimce
Naši kućni ljubimci dio su obitelji i želimo da ostanu što zdraviji. Svoje posuđe peremo nakon svake upotrebe kako bi spriječili da bakterije 'rastu' na njemu. Činimo li isto za svog ljubimca?
Zdjelice za kućne ljubimce pune se bakterijama iz usta životinje i ostacima hrane te se množe nakon svake upotrebe. Zdjelice nakon svakog obroka treba prati vrućom vodom i sapunom, isto kao i zdjelice s vodom. Isti tretman često bi se trebao raditi i s igračkama za kućne ljubimce.
(Foto: Unsplash)
Torbice i ruksaci
Torbice i ruksaci često završe na podu trgovina, ureda, učionica, javnog prijevoza i kupaonica. Sad zamisli što je još dodirnulo taj pod. Ručke sadrže bakterije iz svega onoga što su tvoje ruke dodirnule tijekom dana.
Kad bacimo torbicu ili ruksak na kuhinjski pult ili stol, na neki način 'oslobađamo' sve te klice i bakterije. Ako se torbe mogu oprati, radi to često ili barem koristi dezinfekcijsku maramicu da često čistiš torbe koje svakodnevno koristiš i drži ih dalje od mjesta za pripremu hrane.
(Foto: Unsplash)