Minimalistički domovi uređeni u skandinavskom stilu već su godina najpopularniji trend, ali za neke je takav oblik dekora dosadan i ne dopušta im da izraze svoju kreativnost. To je pogotovo istina ako si ljubiteljica sitnih detalja ili umjetnina koje želiš izložiti u domu.
Na sreću svih takvih kreativnih duša, minimalizam je dobio ozbiljnog suparnika, potpuno suprotnih načela i ideja. Radi se o maksimalizmu, stilu uređenja doma koji postoji već stotinama godina, ali je u posljednjih godinu dana počeo uživati sve veću popularnost ljudi diljem svijeta. Glavno načelo maksimalizma je 'više je više', a to podrazumijeva više boja, uzoraka i obilježja različitih stilova spojenih u jedan vrlo zabavan dizajn.
Cilj maksimalizma je vratiti osobnost stanara u dom, dati mu jedinstvenost i od detalja složiti priču o njemu. Minimalizam nas je naučio da živimo jednostavnije, budemo zahvalne na malim stvarima i da jednu stvar iskoristimo na više načina što je u duhu ekološki prihvatljivog načina života. Zbog toga smo odbacili mnoge detalje u domu i oslonili se na nekoliko kvalitetnih komada. Zbog minimalizma smo počeli proizvoditi sve kvalitetnije proizvode koji će nam potrajati, što je maksimalizam odlično uklopio u svoju filozofiju.
Biti maksimalist ne znači zaboraviti principe kojima nas je naučio minimalizam nego ih iskoristiti na način koji će nam pomoći bolje izraziti sebe. Primjerice, u duhu minimalizma je brinuti o okolišu tako što ćemo odvajati otpad ili ga ponovno iskoristiti. Maksimalizam je iste te pretpostavke uzeo i učinio ih zabavnima. Tako možemo i dalje odvajati otpad, ali umjesto jednobojnih kanti za otpad možemo imati šarene, s različitim uzorcima. Ponovna uporaba je u srži maksimalizma jer ćemo šaren i zanimljiv dom najlakše stvoriti pomoću second hand komada namještaja i dekora.
Prednost maksimalizma je što ne poznaje riječ 'moderno'. U maksimalizmu je moderno sve, od velikih drvenih komada koji su popularni u posljednjih nekoliko godina, namještaja iz sredine prošlog stoljeća do shabby chic detalja i cottage core elemenata. Ništa u ovom dizanju nije nespojivo, a pravilo koje trebaš pratiti kod uređenja prostorije je isto ono koje zagovara poznata minimalistica Marie Kondo - u prostoriju stavi ono što ti izaziva sreću.
Ako si primjerice profesorica u školi koja svira gitaru, obožava mačke, proljeće i Španjolsku, sve to prikaži i u svojoj dnevnoj sobi. Gitaru nemoj spremiti u ormar nego ju ponosno objesi na zid, pored nje stavi razglednice s posljednjeg putovanja u Španjolsku, uz sofu stavi retro stolić i na njega figurice mačaka i cvijet u proljetnim bojama.
Maksimalizam je zbilja odličan način kako dom prilagoditi sebi, ali ipak postoje stvari na koje trebaš pripaziti. Iako je temelj ovog pravca raznolikost, neplansko nagomilavanje stvari dom će pretvoriti u skladište. Sve te detalje i sitnice koje ćeš staviti u dom dobro isplaniraj. To ne znači da se sve trebaju slagati i biti u istim bojama, ali je dobro da znaš točno mjesto na koje će koji komad ići.
Ovaj novi/stari pravac u uređenju doma čini nam se da će biti još zabavniji u vrijeme zimskih blagdana. Sada kada si upoznata s ovim super trendi načinom uređenja, sve što ti preostaje je izvaditi sve sitnice koje si spremila duboko u ormar, krenuti u potragu za second hand komadima namještaja i pripremama za nadolazeću blagdansku sezonu u duhu maksimalizma. Pri tome nemoj zaboraviti na zdrave odnose prema prirodi kojima nas je podučio minimalizam.