Perilica posuđa je zadnjih 15 - 20 godina gotovo postala nezaobilazni kućanski aparat, isto kao što je prije 40-ak godina bio slučaj s perilicom rublja. I dok se perilice posuđa neprestano sve više usavršavaju, a s njima i deterdženti i samo posuđe i drugi kuhinjski predmeti, ostaje činjenica da nije preporučljivo prati baš sve predmete u tim „Bogom danim“ strojevima.
U njoj se ne preporučuje pranje određene vrste posuđa, jer bi s vremenom moglo biti nepovratno oštećeno i uništeno. I dok od jednog pranja u perilici u većini slučajeva posuđu i drugim kućanskim predmetima, priboru i pomagalima neće biti ništa, često ih pranje može itekako oštetiti. Možda će vam se činiti da nakon ovog popisa nećete smjeti ništa prati u perilici, to zaista nije tako. Naime, manji broj kuhinjskih predmeta zapravo je izrađen od nabrojenih materijala ili oni nisu u svakodnevnoj upotrebi, izuzev plastičnog suđa i pribora za jelo, noževa…
Kao što smo istaknuli, većinu posuđa i drugoga kuhinjskog pribora možete s vremena na vrijeme oprati u perilici, no svakako neka to zaista bude samo povremeno.
Kako biste bili sigurni što smijete prati, a što nije preporučljivo, proučite popis…
1. Akril
2. Lijepljeno posuđe i pribor
3. Aluminij, uključujući i adonizirani aluminij
4. Antikne predmete
5. Puhano staklo
6. Broncu
7. Lijevano željezo i željezo
8. Porculan s metaliziranom dekoracijom
9. Kristalno posuđe i ono s udjelom kristala
10. Plastika koja nema oznaku da se može prati u perilici (makar i oznaku da je sigurno za perilicu treba uzeti s rezervom)
11. Pribor za jelo ili posuđe koje je kombinirano s plastikom, drvom, slonovačom…
12. Pozlaćen pribor za jelo i posuđe
13. Noževi – bilo koje vrste
14. Mliječno staklo
15. Kositreno posuđe
16. Gumeni predmeti
17. Drveno posuđe i pribor za jelo
Još nekoliko praktičnih savjeta…
1. Nikada nemojte stavljati deterdžent za suđe na pribor za jelo jer ga može oštetiti i uzrokovati tamne mrlje.
2. Nemojte upotrebljavati deterdžent sadržava klor, jer postoji mogućnost širenja klornih para za vrijeme rada perilice.
3. Ne stavljate previše pribora za jelo u košaricu, jer vrlo lako može doći do oštećenja.
4. Nikada nemojte zajedno prati posuđe i pribor od srebra i ono od nehrđajućeg čelika, bez obzira na ciklus. Ako ti metali dođu u kontakt, može doći do oštećenja posuđa i pribora za jelo.
Foto: © lulu - fotolia