Preskoči ih: 7 popularnih trikova za čišćenje koji zapravo ne funkcioniraju

Ne samo da ne funkcioniraju, već će ti potrošiti vrijeme i novac, a neki su čak i potencijalno opasni

Preskoči ih: 7 popularnih trikova za čišćenje koji zapravo ne funkcioniraju

Želiš li olakšati čišćenje i sanjaš o danu kada će netko ili nešto riješiti sve probleme i muke koje ti čišćenje svakodnevno zadaje? Mi definitivno da. 

Image

10 pogrešaka u čišćenju koje nesvjesno radimo, a trebamo ih se riješiti


Naravno, današnji proizvodi i alati za čišćenje puno su bolji nego nekada, s novim inovacijama koje se gotovo svakodnevno pojavljuju na tržištu kako bi nam svima olakšale život.


via Giphy


S druge strane, internet je prepun trikova i savjeta koji nas mame vizijama čišćenja bez imalo truda i s minimalno uloženog vremena. I dok neki od njih zaista funkcioniraju, većina su pusti mitovi.

Upravo zbog toga izdvojile smo osam popularnih trikova za čišćenje koji ne samo da ne funkcioniraju, već će ti potrošiti vrijeme i novac, a neki su čak i potencijalno opasni. Preskoči ih i umjesto slijedi pametnije savjete koji će ti omogućiti puno čišći i sigurniji ishod. 

Sanitizacija spužvica u mikrovalnoj

Kao i mnogi drugi trikovi, i ovaj se temelji na vrlo malo znanosti. Da, velika vrućina može ubiti neke bakterije, ali nedavna istraživanja pokazuju da će preostale bakterije rekolonizirati spužvicu i potencijalno mogu postati još jače i snažnije.

Vrijeme potrebno u mikrovalnoj pećnici da postigne željenu temperaturu da ubije sve bakterije koje vrebaju u središtu spužve rezultirat će spaljenom spužvicom. Nova istraživanja pokazuju da takve spužvice još uvijek sadrže oko 40 posto svojih bakterija, od kojih neke mogu biti opasne po život.

Bolji je izbor koristiti jednokratne maramice, pamučne krpice ili krpe od mikrovlakana koje se mogu baciti u perilicu rublja nakon svake upotrebe.

Image


(Foto: Pexels)

Vruća voda ubija sve bakterije

Vruća voda može ubiti neke bakterije, ali mora biti jako vruća, odnosno vruća oko 100 stupnjevakontaminirana površina mora joj biti izložena nekoliko minuta. Budući da je većina kućnih grijača tople vode postavljena na najviše 50 stupnjeva, zavaravaš se ako očekuješ da će sama vruća voda ubiti bakterije. Radije dodaj dezinficijens poput izbjeljivača klora, borovog ulja ili fenolnih otopina (lizola) u rutinu čišćenja.

Image


(Foto: Unsplash)

Dodavanje soli perilici rublja za sprečavanje 'curenja' boje

Spremi sol za pripremu hrane i preskoči njezino stavljanje u perilicu rublja. U trenutku kada odjeću kupiš u trgovini, već je prekasno za zaustavljanje tzv. 'krvarenja' iliti 'curenja' boje. Taj se postupak mora obaviti dok se tkanina proizvodi. Srećom, ako si slučajno obojila rublje u ružičastu, postoji nekoliko korisnih trikova koji će ti spasiti dan.


Image


(Foto: Unsplash)

Gazorana pića kao trik za čišćenje zahoda

Možeš li očistiti zahod s bilo kojim gaziranom sokom? Da. Trebaš li? Ne. Većina gaziranih pića sadrži male količine limunske i fosforne kiseline koje su učinkovite u polaganom uklanjanju hrđe i nekih mrlja.

Međutim, litra takvog soka neće učiniti ništa da ubije bakterije, već će samo ostaviti ljepljivi talog koji će poslužiti za rast bakterija u zahodu. Drži se dezinfekcijskih sredstava za čišćenje zahoda; bolji su, a i jeftiniji.


via Giphy

Korištenje laka za kosu za uklanjanje tinte

Ovo je jedan od onih dobrih starih trikova koji su funkcionirali nekad kad je lak za kosu bio gotovo 100% alkohol. Ali vremena su se promijenila. Današnji lakovi za kosu sadrže puno manje alkohola (što je čarobno sredstvo za uklanjanje tinte) i više regeneratora, ulja i omekšivača. Spremi lak za kosu za svoje frizure i umjesto toga posegni za izopropilnim alkoholom.


Image


(Foto: Unsplash)

Nanošenje voska za automobil na štednjak za lakše čišćenje

Prskanje masti i hrane teško je ukloniti s ploča za kuhanje; pogotovo ako su mrlje već neko vrijeme tamo i sada su potpuno zakorene.

Na internetu često možemo pročitati savjet premazivanja ploče za kuhanje voskom za njegu automobila, i da, vosak može olakšati brisanje bilo kakvih nereda, ali također može izazvati požar, stoga se pridržavaj pravilnog čišćenja štednjaka i ploča za kuhanje i proizvoda koji su namijenjeni upravo toj svrhi.

Image


(Foto: Unsplash)

Više deterdženta = čišće rublje

Više nije uvijek bolje kada je u pitanju pranje rublja ili prljavih podova. Dodavanje više deterdženta i sredstava za čišćenje od preporučenog rezultira težim ispiranjem i uklanjanjem ljepljivih ostataka. Ako ostaci ostanu u tkaninama ili na površini tvog tepiha ili kuhinjskog poda, on djeluje kao magnet za prljavštinu

Osim toga, tkanine ćeš tako samo uništiti, a podovi će brže privlačiti prljavštinu. Umjesto da dodaš više, odaberi kvalitetnije sredstvo za čišćenje, pročitaj upute i izmjeri sredstvo na odgovarajući način. Dodatni bonus: uštedjet ćeš novac!


Image


(Foto: Unsplash)