Koliko puta ste poželjeli da tijekom godine možete samo posegnuti s rukom i ubrati svježe povrće i začine iz vlastitog vrta? No, imate jedan mali problemčić, a to je da živite u stanu.
Ali to nije razlog za očajavanje. Ako imate barem malo slobodnog prostora na raspolaganju, primjerice na balkonu, terasi ili pak prozoru, to može biti rješenje za ispunjenje barem nekih vaših želja za povrtlarstvom i svježe ubranom hranom. Oformite male povrtnjake u velikim i manjim teglama upravo na tim mjestima.
Ovo vrijeme kada se priroda počinje buditi nakon preduge zime, savršeno vrijeme da napravite strateški plan, nabavite sve što vam treba i započnete svoj mali projekt u kojemu ćete sigurno uživati.
Teglice sa začinskim biljem
Ako vam je na raspolaganju samo prozor na koji možete staviti nekoliko teglica ili pak jednu veliku kutiju, posijte/posadite mješavinu začina, koje kada porastu će biti vam ne samo pogodnost za kuhanje nego i ukras. Posijte ili nabavite mlade sadnice bosiljka, timjana, majčine dušice, mente, ljutih papričica, origana, vlasaca, kopra…
Tegla širine 60-ak centimetara dovoljna je za četiri do šest vrta začinskog bilja. Odaberite mjesto koje je sunčano, barem polovicu dana. Za sadnju odaberite mješavinu pogodnu za zelene lončanice. Začine je najbolje zalijevati s mlakom vodom u kasnije večernje sate, kada se zemlja i zrak ohlade, kako biljke ne bi doživjele temperaturni šok i uvenule.
Naravno, začinsko bilje nije jedino bilje koje možete posijati ili posaditi u svoje prozorske teglice. Ako ste ljubitelj biljnih čajeva i aromatičnog ljekovitog bilja, razmislite o sijanju svojih omiljenih vrsta. Napravite svoj vrtić u kombinaciji kadulje, mente, ruže geranija, lavande, ružmarina…
Nemojte zaboraviti da sve te biljke trebaju mnogo sunca, te vam neće uspijevati u polusjenovitim i sjenovitim lokacijama …
Povrtnjak u teglama
Prije nego što se odlučite za ova projekt, razmislite ima li vaš balkon ili terasa barem osam sati sunca. Ako nema, željeni rezultat će vjerojatno izostati. Nabavite velike tegle u koje ćete posaditi ili posijati svoje povrće, te odaberite polupropusnu mješavinu zemlje za tegle, koja će biti dobra za vaš povrtnjak.
Također, imajte na umu da makar se radi o malom povrtnjaku, da će biti potrebno svakodnevno zalijevanje, posebno za vrijeme ljetnih mjeseci. Za to će vam trebati kantica s kojom ćete zalijevati svoje povrće uz sam korijen.
Naravno na vama je da izaberete koje ćete povrće saditi ili sijati, no isto tako imajte na umu da će prinosi biti ograničeni. Ako želite maksimalizirati prinose, odaberite patuljaste vrste povrća – umjesto standardnih vrtnih sorta rajčice, odaberite sortu cherry rajčice, umjesto velikih paprika, odaberite ona manje vrste. Isto vrijedi za krastavce i slične povrtne biljke.
Imajte na umu da u jednu veću teglu možete posaditi/posijati nekoliko vrsta povrća, ali ne smijete ju prenatrpati, jer će biljke jedna drugu ugušiti.
Također, razmislite malo o dobi dozrijevanja ploda određenih povrtnica. Kombinirajte one koje nemaju isto vrijeme rasta, visinu i vrijeme dozrijevanja. Također, kombinirajte one višeg i niže rasta.
I još nekoliko savjeta…
1. Imajte na umu da velike biljke penjačice kao što je grah, grašak, mahune, krastavci, paprika i rajčica zahtijevaju dosta prostora – promjera barem 60 centimetara u promjeru, ali može i više.
2. Manje povrtnice kao što su ljute papričice, salata, mrkva, peršin, te drugo začinsko bilje ne trebaju toliko prostora.
3. Za vrijeme velikih vrućina, voda vrlo brzo ispari iz zemlje, pa se pripremite na svakodnevno zalijevanje u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima.
4. Biljkama penjačicama trebate pripremiti potporne stupove i ljestve po kojima će se peljati.
(vam)
Naslovna fotografija: Canadian Veggie / Foter.com / CC BY-NC-ND