Od rana proljeća, kada nas pozdravljaju raskošni plavi grozdovi glicinije, pa do u kasnu jesen, kada se divimo spektru boja kod lažne lozice, penjačice su uvijek ukras vrta.
Treba ih, međutim, dobro poznavati prije sadnje da kasnije ne bi bilo neugodnih iznenađenja. Mislimo prvenstveno na potpornje, koje im morate osigurati, da bi došle do punog izražaja:
1. Glicinija — Wisteria sinensis ima duge i vrlo jake izboje i morate joj osigurati vrlo jake potpornje, najbolje neka to budu betonski ili željezni stupovi kombinirani s drvom.
2. Tekoma — Campsis radicans u jednoj godini potjerat ce izboje duge i nekoliko metara, a tijekom godine stvoriti "stablo" debelo kao šaka i zato i ovoj penjačici treba čvrst potporanj.
3. Lažne lozice — Parthenocissus, i bršljani — Hedera prianjaju uz podlogu, te njih sadite uz zidove kuća ili nekih pregrada. Lažna lozica može se penjati i uz špalir.
4. Ruže penjačice sade se isto uz kuće, i to tako da im se uz zid složi mreža od ukrštenih drvenih letvi. Za ruže najbolje su ograde od letvica, kroz koje provlačite duge izboje.
5. Pavitina — Clematis, te kozja krv — Lonicera imaju nježnije izboje i grane, pa i potpornji mogu biti od lakšeg materijala — drvo ili obične žičane mreže. Pavitina se viticama hvata za potpornje, ne smiju biti predebeli.
6. Dvornik — Polygonum aubertii vrlo se brzo širi pa može prerasti svaku pregradu i ugroziti žljebove ili čak i crijepove na krovu. Ne traži jake potpornje, ali morate ga "obuzdavati" i svake godine dobro prikratiti.
To su najčešće višegodišnje trajnice za koje moramo dobro promisliti prije nego što ih zasadimo u vrtu. I neke jednogodišnje, kao dragoljub, slak, ukrasni grašak, mirisna grahorica, tunbergija, vilac, ukrasni hmelj, isto traže potpornje, ali mnogo manje čvrste. Što se tiče potpornja, ukrasni hmelj zavija nalijeva oko potpornja.