Ne da nije izašla iz mode, nego je već stoljećima predmet želja ljubitelja biljaka, od onih na dvorovima pa do ovih suvremenih čiji su stanovi manji od jeden dvorske ložnice, moderni, bez prozora na kupaonicama. Zanimljivo je da je biljka, koja svog vlasnika nikada neće razveseliti cvijetom, toliko omiljena.
Paprat je zaista fascinantna vrsta. Svoje korijenje pustila je u zemlju stotinama tisuća godina prije, no što su njome hodali dinosauri. Postoji više od 10.000 vrsta paprati, sve redom bez cvijeća i bez sjemena. Razmnožava se najčešće sporama.
Ova biljka ne treba puno svježeg zraka i svjetlo, ali treba obilje vlage pa su spomenute mračne kupaonice idealno mjesto za nju.
Ako još uvijek među svojim biljnim cimerima nemaš drevnu tropsku ljepoticu, vrijeme je da to promijeniš i na svoju adresu doneseš komadić prašume. Kako bi paprat rasla sretna i zadovoljna u tvom stanu, bitno je da joj osiguraš puno vlage i život u sjeni, one uvjete koje ima u prirodnom staništu gdje uspjeva u podnožju golemih tropskih stabala, a ponekad i na njima. Naime, neke vrste paprati su kao i neke vrste svojih susjeda orhideja, epifiti.
Smjesti ju na sjeverni prozor ili pak negdje u stanu gdje nema direktnog sunca te ju zalijevaj jednom tjedno, ljeti i češće, a uz to, njezine listove svakodnevno špricaj vodom. Paprat ne voli selidbu pa se potrudi naći joj mjesto na kojem joj je dobro. To ćeš znati tako što ćeš pratiti kako izgleda i kako se ponaša. Ako prestane rasti ili joj listovi posvijetle, znači da joj nešto ne odgovara. Vjerojatno ima previše svjetla.
Želiš li svojoj paprati osigurati "apartmančić" unutar stana i savršene uvjete - visoku temperaturu i vlagu, dodatno se potrudi pa ju smjesti u terarij. Osim što nećeš imati puno brige oko nje, izgledat će posebno efektno.
Paprat, kao i većinu sobnog bilja po potrebi gnoji. Voli živjeti u malo većoj tegli, odnosno imati mjesta u njoj, pa joj isto i priušti. Presađuj je u proljeće. Vodimo te u carstvo kućnih paprati!