Odlični savjeti za postavljanje slika na zid

Kao što to znaju svi galeristi, kustosi ili dizajneri interijera, način prikazivanja umjetnosti je presudan, ne samo prema prostoru u kojem se nalazi, već i prema osjećaju koji se daje u samim slikama.

Odlični savjeti za postavljanje slika na zid

Prikupili ste lijepu zbirku umjetničkih slika, plakata ili postera i imate prazne zidove u sobi. Što sad? Kako to sve posložiti, a da izgleda skladno i lijepo? Osim što morate izabrati odgovarajuće okvire, postoje i određena pravila kako se slike moraju slagati na zid, a da budu u skladu s namještajem i ostatkom prostora. Slijedite ovih nekoliko primjera i naučit ćete kako se to radi.

Ritam
Kako posložiti slike u određenom ritmu? Jednu do druge. Hoće li ići u pravocrtnoj liniji ili zakrivljenoj ovisi o prostoru, no bitno je da njihovim slaganjem stvarate prividno gibanje i živost. Kombinirajte veću sliku pokraj manje, zatim ponovo veću i tako redom. Stvarajući ritmičnost, velike formate slika neprikladno je slagati u ovome slijedu, osim ako imate veliki prostor, onda možete. Dodatnu živost ili “priču” ritmičnom slaganju slika može dati i sama tematika slika ili fotografija.

Ravnoteža
Grupirate li na jedno mjesto nekoliko slika različitih oblika i veličina, morate paziti da održite međusobnu ravnotežu kako se ne bi stekao dojam da je jedna strana “teža” od druge. Na našem primjeru protuteža okruglom okviru na lijevoj strani su dva pravokutna i uža okvira na desnoj strani. Dobar osjećaj ravnoteže postići će se i asimetričnim rasporedom slika.

Važnost (hijerarhija)
Kod ovakvog načina slaganja slika morate paziti da su slike posložene u simetričnom obliku gdje će za oko odmah “zapeti” jedna slika. Nije nužno da je ona najveća, ali njenim isticanjem u predviđenom prostoru, steći će se upravo dojam važnosti. Ovo je najpraktičniji način slaganja slika različitih veličina i oblika.

Ponavljanje
Ovom tehnikom slaganja možete stvoriti vrlo dramatičan i dinamičan izgled. Kada oko ulovi prvu sliku koja se sama po sebi nameće, pogled dalje jednostavno klizi dok ne dođe do kraja. Na ovakav način je idealno posložiti veliki poster ili fotografiju izrezanu na nekoliko manjih komada. Ova tehnika je omiljena i kod dizajnera interijera naročito pri postavljanju različitih trodimenzionalnih objekata kao što su razne police, kutije i sl.

Proporcionalnost
Ovom tehnikom se često služe pri postavljanju izložbi u galerijama, ali slobodno je možete primijeniti u svom domu, a naročito ako želite na zid postaviti fotografiju kakvog lijepog panoramskog prikaza. Ovdje se mora poštivati geometrija i matematika kako bi se stekao dojam ujednačenosti i sklada izloženih slika.