Imaš komad srebrnog nakita koji želiš obnoviti za posebnu priliku ili možda srebrni pribor za jelo koji treba vratiti stari sjaj? Bez brige, čišćenje srebra kod kuće nije ni komplicirano ni skupo! Uz nekoliko jednostavnih trikova i stvari koje već imaš kod kuće, možeš svom srebru vratiti blistavi sjaj u samo nekoliko koraka.
Kako očistiti srebro kod kuće?
Ovaj jednostavni postupak omogućit će ti da srebro ponovno zablista, bilo da se radi o dragocjenom nakitu ili obiteljskom nasljeđu. Uz malo truda, možeš postići rezultate kao iz profesionalne radionice, i to u udobnosti vlastitog doma. Tamni sloj na srebru ne šteti njegovoj strukturi i može se lako ukloniti odgovarajućim postupcima.
Što ti je potrebno?
- Aluminijska folija
- Posuda (po mogućnosti staklena ili keramička)
- Vruća voda (ali ne kipuća)
- Soda bikarbona
- Kuhinjska sol
- Meka krpa ili papirnati ručnik
- Stara četkica za zube (po želji, za detalje)
Postupak čišćenja sreba kod kuće
- Priprema posude
Uzmi staklenu ili keramičku posudu dovoljno veliku da u nju stane sav srebrni nakit ili predmeti koje želiš očistiti. Posudu obloži aluminijskom folijom tako da sjajna strana folije bude okrenuta prema gore. - Priprema otopine
U posudu ulij vruću vodu (dovoljno da prekrije srebro koje ćeš čistiti). Dodaj 2 žlice sode bikarbone i 1 žlicu soli. Lagano promiješaj dok se sol i soda potpuno ne otope. - Postavljanje srebra
Stavi srebrne predmete u posudu tako da dodiruju aluminijsku foliju. Kemijska reakcija između folije, soli i sode bikarbone uklonit će tamne mrlje i oksidaciju sa srebra. - Vrijeme čišćenja
Ostavi srebro u otopini 2-5 minuta. Ako su predmeti jako zaprljani, možeš ih ostaviti malo duže. Za detaljnije dijelove možeš koristiti staru četkicu za zube i lagano iščetkati teško dostupna mjesta. - Isperi i osuši
Nakon što srebro ponovno zasja, izvadi ga iz otopine, isperi pod mlazom mlake vode i nježno obriši mekom krpom ili papirnatim ručnikom dok ne postane potpuno suho.
Nakon svakog čišćenja, srebro spremi u suhu i zatvorenu kutiju kako bi izbjeglo ponovno tamnjenje. Izbjegavaj kontakt srebra s kozmetikom, parfemima ili sredstvima za čišćenje jer to može ubrzati proces tamnjenja. Redovito briši srebro mekanom krpom kako bi zadržalo sjaj.
Kako dolazi do pocrnjena srebra?
Srebro pocrni zbog procesa koji se naziva oksidacija. Iako srebro ne reagira izravno s kisikom iz zraka, ono reagira s vodikovim sulfidom koji se nalazi u zraku, hrani ili nekim kemijskim proizvodima. Ova reakcija stvara tanki sloj tamnog spoja na površini srebra, poznat kao sulfid srebra. Evo nekoliko glavnih razloga zašto srebro pocrni:
Izloženost sumporu u zraku
Vodikov sulfid prisutan je u zraku, a njegov izvor mogu biti ispušni plinovi, dim cigareta, pa čak i određene namirnice poput jaja, luka i češnjaka. Kada srebro dođe u kontakt s tim plinovima, dolazi do kemijske reakcije koja stvara tamni sloj.
Vlažnost i visoka razina vlage
Vlažan zrak ubrzava proces oksidacije. Ako živiš u području s visokom vlagom ili ako srebro čuvaš u prostorima koji nisu suhi, tamnjenje će se događati brže.
Kontakt s kozmetikom i kemikalijama
Kozmetički proizvodi poput parfema, losiona, krema i sprejeva za kosu često sadrže kemikalije koje mogu reagirati sa srebrom. Također, sredstva za čišćenje, klorirana voda i znoj mogu pridonijeti stvaranju tamnog sloja na srebru.
Dodir s kožom
Tijekom nošenja, srebro dolazi u kontakt sa znojem koji sadrži soli i kiseline. To može ubrzati oksidaciju i uzrokovati tamnjenje. Osobe s kiselijim pH kože češće primjećuju da njihovo srebro brže tamni.
Nepravilno skladištenje
Ako srebro nije pravilno pohranjeno, primjerice u otvorenim kutijama ili na izloženim mjestima, izloženost zraku i vlazi može uzrokovati brže tamnjenje. Najbolje je srebro čuvati u hermetički zatvorenim posudama ili vrećicama.