Vjerujemo da je većina ljudi sigurno već čula za goji bobice, ali da samo manji broj zaista zna za njihovo iznimno djelovanje na zdravlje organizma. Naime, goji bobice u sebi sadrže velike količine vitamina, minerala, polisaharida, proteina, aminokiselina, esencijalnih masnih kiselina...
Podizanje imuniteta
Kad je u pitanju imunitet, potrebno je istaknuti da goji bobice sadrže polisaharid koji ima svojstva poboljšanja imuniteta baš poput ehinaceje i nekih gljiva zbog slične kemijske strukture. Ti polisaharidi opskrbljuju imunološke stanice ljudskog tijela s posebnim oblikom šećera, što im omogućuje bolju „komunikaciju“. Studije su pokazale da upravo polisaharidi iz goji bobica mogu pomoći u vrlo brzom podizanju cijelog imunološkog sustava i pospješiti rad antioksidativnih enzima, koji pak pomažu u što bržem čišćenju tijela od štetnih tvari.
Goji bobice po količini antioksidansa na prvom su mjestu ORAC skale, na 100 g sadrže 25300 jednica antioksidansa, daleko više od bilo kojeg voća. Sadrže i velike količine vitamina C (na 100 grama, 11 miligrama željeza), koji isto pomaže u podizanju razine imuniteta, ali su i bogate mineralima potrebnima za tijelo - cink, selen, kalcij, kalij i tako dalje.
Sprečavanje bolesti
Važani antioksidanti u goji bobicama su karotenoidi - beta-karoten, zeaksantin, lutein, likopen, kriptoksantin, ksantofil. Svi ti karotenoidi igraju određene uloge u zdravlju osoba, no potrebno je posebno istaknuti beta-karoten, koji prema najnovijim istraživanjima može igrati značajnu ulogu u sprečavanju određenih bolesti - bolesti srca, bolesti imunološkog sustava, karcinoma. Zeaksantin je pak karotenoid koji je vrlo važan za liječenje bolesti očiju. Goji bobice u sebi sadrže i vrlo važne vitamine - B1, B2, riboflavin.
Pomaže u liječenju
Zanimljivo je spomenuti polumetal germanij koji se može pronaći samo u goji bobicama, a koji se koristi u liječenju određenih vrsta karcinoma (rak crijeva, rak pluća, rak maternice), te je vrlo važan za povećanje razine interferona. Goji bobice sadrže i pet vrsta nezasićenih masnih kiselina, a među najvažnijima su linolna i alfa linolenska kiselina, koje su nužne za normalno funkcioniranje mozga i živčanog sustava.
Primjena
Još stari Kinezi, od kuda i ove bobice potječu, preporučali su dnevnu dozu od 150 grama, kada je bilo u pitanju liječenje odrasle osobe. No, u današnje vrijeme, preporučena količina je između 10 i 30 grama, a potrebno je istaknuti da nema ograničene gornje granice. Kod nas se goji bobice mogu nabaviti svježe, te osobito u sušenom obliku ili u obliku soka. Rok trajanja svježih goji bobica u hladanjaku je kao i večene svježeg voća, oko 10 dana. Rok trajanja sušenih goji bobica puno je duži, oko 1 godine.
Goji bobice još...
1. poboljšavaju cirkulaciju
2. štite od dijabetesa
3. djeluju antibakterijski i protuupalno
4. štite srce i krvne žile
5. poboljšavaju plodnost žena
6. poboljšavaju kvalitetu spermija
(vam)