Iako s dolaskom hladnijeg vremena veliku većinu cvijeća moramo maknuti s balkona na toplija mjesta, uvijek postoje neke iznimke, a raskošna erika definitivno je jedna od najljepših.
Ova prekrasna biljka sitnih cvjetova u bijeloj, ružičastoj, crvenoj i ljubičastoj boji sadi se upravo sada, tijekom jeseni, a iako njezini svjetovi svoj puni sjaj dobivaju u proljeće, ako zima nije prehladna - erika može cvasti već u prosincu.
A s obzirom da je u našem podneblju klima povoljna, a zime blage, velike su šanse da će te ova 'kraljica zime' počastiti bojom već do kraja godine.
Sve o uzgoje erike, ali i njezinom razmnožavanju te održavanju ove raskošne ljepotice koja krasi jesenske i zimske balkone - provjeri u nastavku.
Uzgoj
U zadnje vrijeme erika je sve popularnija biljka za uzgoj, a razlog njezine potražnje krije se u tome što nije zahtjevna za uzgoj, prekrasnog je izgleda i jedna je od rijetkih biljaka koja se sadi tijekom jesensko- zimskog perioda. Prednost joj je što je dakle, otporna na hladnoću pa je idealna za vrtove, kamenjare ili kao ukras na balkonu, a svojim bojama razbit će zimsku melankoliju i uljepšati svaki interijer i eksterijer.
Erika preferira kisela, propusna i humusna tla. Voli niske temperature, ali odgovara joj i sunčeva svjetlost. Zapravo, najbitnije je da je tlo dobro drenirano, a da optimalna temperatura zraka bude 5-10 °C.
Razmnožavanje
Ovaj se cvijet razmnožava dijeljenjem odrasle biljke (u kolovozu i rujnu) ili reznicama (u srpnju i kolovozu). Za razmnožavanje reznicama uzimaju se grančice duljine oko 4-5 cm te se stave u tlo i zaštite najlonom ili plastičnom bocom. Svakako je potrebno tu i tamo podići zaštitu kako bi biljka dobila zraka, a nakon tri tjedna biljka je ukorijenjena pa se slobodno može posaditi u tegle. Naravno, treba imati na umu da tegla u kojoj ćeš je posaditi obavezno ima rupice.
Vrste
Erika dolazi u preko više od 800 varijanti, no najčešće se uzgajaju Erica carnea, može biti grm (visine od 10 cm do 30 cm), ali i malo drvo (do 60 cm). Cvjetovi su zvonasti, bijele, crvene ili roze boje. Ova vrsta cvate od kasne jeseni pa sve do proljeća. Kod velike hladnoće iglice mijenjaju boju u brončanu. Za unutarnji prostor najpogodnija je Erica hyemalis, cvijet koji može biti crvene, ali i bijelo-roze boje te može narasti do 40 centimetara.
Njegovanje i održavanje erike
Ova biljka ima samo jedan zahtjev - redovito zalijevanje. Ranije smo naveli kako voli vlažno tlo stoga je tijekom ljetnih mjeseci potrebno svakodnevno zalijevati, dok se zimi zalijeva prema potrebi. Treba je zalijevati odstajalom vodom ili kišnicom jer ne sadrži vapno. Tlo dakle, ne smije biti suho već propusno da se suvišna voda ne zadržava kod korijena biljke. Povremeno treba poprskati i njene listiće, a ako je zima oštra - potrebno je zaštititi korijen biljke grančicama ili malčom za cvijeće.