Božuri su višegodišnje biljke koje se svake godine vraćaju kako bi nas oduševile svojim raskošnim, mirisnim cvjetovima i bujnim zelenim lišćem. Smatrani simbolom sreće, bogatstva i sretnog braka, ovi cvjetni dragulji mogu krasiti vrt desetljećima, a neki primjerci žive i preko stotinu godina. Uz pravilnu sadnju i njegu, božuri postaju pouzdan i zadivljujući ukras svakog vrta.
Zašto uzgajati božure?
Razloga za uzgoj božura je mnogo. Njihovi krupni, često mirisni cvjetovi dolaze u širokom spektru boja – od bijele, ružičaste i crvene do žute, koraljne i ljubičaste. Cvatu od kasnog proljeća do ranog ljeta, a njihovo atraktivno, sjajno lišće ostaje dekorativno tijekom cijelog ljeta, u jesen poprimajući crvenkaste ili zlatne tonove. Relativno su laki za održavanje, privlače oprašivače poput pčela i leptira, a jednom kad se prime, postaju dugovječni stanovnici vrta. Neke sorte, poput 'Festiva Maxima' ili 'Duchesse de Nemours', imaju opojan miris sličan ruži.

Sadnja božura: ključ uspjeha
Pravilna sadnja temelj je za zdrav i bogato cvatući božur. Iako nisu previše zahtjevni, važno je odabrati pravu lokaciju jer božuri ne vole presađivanje.
Kada saditi?
Idealno vrijeme za sadnju božura je jesen, otprilike šest tjedana prije prvog mraza (obično rujan i listopad). To im daje dovoljno vremena da razviju korijenje prije zime. Sadnja je moguća i u proljeće, ali takve biljke često zaostaju godinu dana u rastu i cvatnji za onima posađenim u jesen.

Gdje saditi?
Božuri vole sunce! Odaberi mjesto s najmanje 6-8 sati izravnog sunca dnevno. U južnijim, toplijim krajevima, dobro će im doći lagana poslijepodnevna sjena koja će produžiti trajanje cvjetova. Tlo treba biti plodno, humusno, dobro drenirano i blago kiselo do neutralno (pH 6.0-7.0). Izbjegavaj sadnju blizu velikog drveća ili grmlja s kojima bi se natjecali za hranjive tvari i vlagu. Također, osiguraj im zaklon od jakog vjetra.
Kako saditi?
Božuri se najčešće prodaju kao gomoljasto korijenje golog korijena s 3-5 vidljivih pupova ("okašca") ili kao sadnice u posudama. Iskopaj prostranu rupu, otprilike 60 cm duboku i široku. Na dno dodaj sloj komposta ili zrelog stajnjaka te šaku koštanog brašna. Postavi korijen na humak zemlje u sredini rupe tako da pupoljci budu okrenuti prema gore i ne dublje od 2-5 cm ispod površine tla. Preduboka sadnja čest je razlog izostanka cvatnje. Nježno zatrpaj rupu zemljom i dobro zalij. Osiguraj razmak od 90-120 cm između biljaka radi dobre cirkulacije zraka.
Njega božura kroz godine
Iako božuri gotovo uspijevaju i zanemareni, osnovna njega osigurat će obilnu cvatnju.
- Zalijevanje: Redovito zalijevaj, posebno tijekom sušnih razdoblja. Zalijevaj duboko jednom tjedno ili kad je gornji sloj tla suh. Izbjegavaj močenje lišća kako bi spriječila bolesti.
- Gnojidba: Božure gnojite oprezno. Obično je dovoljna prihrana kompostom ili uravnoteženim gnojivom s niskim udjelom dušika (npr. NPK 5-10-10) rano u proljeće kad izboji dosegnu 5-7 cm, te eventualno lagana prihrana nakon cvatnje. Previše dušika rezultirat će bujnim lišćem, ali slabom cvatnjom i slabim stabljikama.
- Malčiranje: Sloj organskog malča (5-10 cm) pomaže zadržati vlagu i suzbija korov. Ne stavljaj malč tik uz stabljike. Stari malč ukloni u jesen kako bi spriječila prezimljavanje bolesti.
- Potpora: Visoke sorte s teškim cvjetovima često trebaju potporu (prstenove ili kaveze) kako se ne bi povijale pod težinom cvjetova ili od kiše.
- Rezidba: Uklanjaj ocvale cvjetove (deadheading) kako bi potaknula biljku na daljnju cvatnju i spriječila stvaranje sjemena. U jesen, nakon što lišće požuti i propadne, odreži sve stabljike do razine tla.
- Presađivanje: Izbjegavaj presađivanje. Ako je nužno, učini to u jesen vrlo pažljivo, trudeći se što manje oštetiti korijenov sustav.
Vrste i sorte božura
Postoji više tisuća sorti božura, a dijele se u tri glavne skupine: zeljasti (najčešći, odumiru do tla zimi), drvenasti (imaju drvenaste stabljike koje ostaju zimi) i Itoh ili intersekcijski (križanci prethodne dvije skupine, kombiniraju najbolje osobine obje). Cvjetovi se razlikuju po obliku: jednostruki, japanski, anemonoliki, polupuni, puni i bombasti. Neke popularne sorte uključuju: 'Sarah Bernhardt' (ružičasta, puna), 'Karl Rosenfield' (crvena, puna), 'Festiva Maxima' (bijela s crvenim točkicama, puna), Bartzella (žuta, Itoh), 'Bowl of Beauty' (ružičasta s krem centrom, japanska).

Simbolika božura: više od ljepote
Božur je cvijet bogate simbolike, posebno u kineskoj kulturi gdje ga smatraju "kraljem cvijeća". Općenito simbolizira sreću, bogatstvo, čast, sretan brak i prosperitet. Značenje varira i ovisno o boji:
- Crveni: Strast, ljubav, romantika.
- Ružičasti: Nježnost, ženstvenost, ljepota, sretan brak.
- Bijeli: Čistoća, nevinost, sramežljivost, novi počeci.
- Žuti: Radost, sreća, prosperitet, novi počeci.
- Ljubičasti: Kraljevstvo, luksuz, plemenitost.
Božuri u vazi
Rezane božure možeš zadržati svježima u vazi i do tjedan dana uz nekoliko trikova:
- Rezanje: Reži ih rano ujutro dok su pupoljci još relativno čvrsti, ali pokazuju boju i mekani su na dodir poput sljezovih kolačića (marshmallow). Koristi oštar, čist nož ili škare i reži stabljiku koso.
- Priprema: Odmah ih stavi u posudu s mlakom vodom. Ukloni sve listove koji bi bili ispod razine vode u vazi kako bi spriječila truljenje.
- Njega u vazi: Koristi čistu vazu i svježu vodu sobne temperature. Dodaj prihranu za rezano cvijeće. Mijenjaj vodu svaka dva dana i pritom ponovno podreži stabljike. Drži vazu podalje od izravnog sunca, propuha i zrijućeg voća.

Zanimljivosti i česti problemi
Česta je pojava mrava na pupoljcima božura. Ne brini, oni ne štete biljci! Privlači ih slatki nektar koji pupoljci izlučuju, a zauzvrat tjeraju druge štetnike. Jednostavno ih otresi prije unosa cvijeća u kuću. Od bolesti, najčešća je siva plijesan (Botrytis), posebno za vlažnog vremena. Dobra cirkulacija zraka, izbjegavanje zalijevanja po lišću i uklanjanje zaraženih dijelova najbolja su prevencija.
Božuri su zaista veličanstven dodatak svakom vrtu. Uz malo pažnje prilikom sadnje i osnovnu njegu, nagradit će te desetljećima ljepote i mirisa.