Ekran je uređaj za prikazivanje vizualnih informacija na digitalnim uređajima poput računala, tableta ili pametnog telefona. Sastoji se od milijuna malih piksela, a svaki piksel prikazuje jednu boju i stvara sliku. Prikazana slika ovisi o tome koje piksele uključimo i koje boje im dajemo. No, što je rotacija ekrana?
Rotacija ekrana se koristi kako bi se promijenio smjer prikaza slike. Kada rotiramo zaslon, softver uređaja mijenja orijentaciju slike tako da se prilagođava novom položaju. To se može raditi ručno putem postavki uređaja ili automatski putem senzora orijentacije.
Automatska rotacija ekrana koristi ugrađeni senzor orijentacije koji se nalazi u većini modernih uređaja. Taj senzor očitava promjene u položaju uređaja i prenosi ih softveru koji se brine za pravilno izvršavanje rotacije. Dakle, kada se uređaj okrene u vodoravni ili okomiti položaj, senzor očitava tu promjenu i šalje signal softveru koji mijenja orijentaciju slike. Ručna rotacija ekrana se obično koristi kada uređaj nema ugrađen senzor orijentacije ili kada želimo zaslon rotirati u željenom smjeru. To se obično radi putem postavki uređaja ili putem prečaca na tipkovnici.