Ako si poput nas, s užitkom nakon ručka ili večere ispijaš čašu crnog vina jer je to dobro za zdravlje. Osim s užitkom, to činiš i s ponosom jer je vino sastavni dio najzdravije prehrane na svijetu, a to je upravo naša mediteranska prehrana. No, ipak ne pretjeruj dok iz boce pretačeš u čašicu na stalku, pozivajući se na jedan od najjačih poznatih antioksidansa resveratrol, koji se nalazi upravo u crnom vinu. Ima ga i u grožđu, samo da znaš (odatle je i došao u vino...)
Naime, stvar nije crno bijela i vino ipak nije najzdravije piće na svijetu. I dalje tu titulu drži voda. Njegova je "reputacija" također na staklenim nogama. Prema najnovijim istraživanjima, veza između konzumacije vina i zdravlja srca je višeznačna, odnosno ima i dobrih i loših strana. U nastavku pročitaj kako vino djeluje na srce.
Vino podiže razinu dobrog kolesterola
Umjerena konzumacija vina pomoći će ti da povećaš razinu dobrog kolesterola u krvi, a polifenoli iz pića bogova neutralizirat će utjecaj lošeg kolesterola te prevenirati bolesti koronarnih arterija. Istraživanje objavljeno u časopisu Circulation pokazalo je da su osobe koje su umjereno konzumirale vino imale za 18 posto višu razinu dobrog kolesterola od onih koje ga nisu pile.
Stijenke krvnih žila vino čini manje ljepljivim
Što su stijenke ljepljivije to je veći rizik od infarkta i moždanog udara. Studija objavljena u časopisu European Journal of Internal Medicine otkrila je da polifenoli iz vina smanjuju ljepljivost stijenki krvnih žila, dok polifenoli iz ostalih vrsta alkohola nemaju tu moć. Lagano ili umjereno ispijanje vina smanjuje spomenutu ljepljivost stijenki te koagulaciju trombocita i rizik od srčanog i moždanog udara.
Vino izaziva nepravilni rad srca
Nekoliko studija pokazalo je da pretjerana konzumacija vina, odnosno alkohola općenito, može poremetiti rad srca i dovesti do aritmije i tahikardije, stoji u časopisu American Journal of Cardiology. Čašu, maksimanlno dvije vina dnevno preporučuje se ženama.
Povisuje krvni tlak
Niti jedan kardiolog neće ti predložiti da uz čašicu nazdravljaš zdravlju srca, jer dugotrajna konzumacija alkohola povećava rizik od hipertenzije, bolesti srca i krvnih žila te moždanog udara. Studija objavljena u časopisu Addiction pokazala je da unos 50 grama etanola dnevno povećava rizik za visoki krvni tlak čak za 70 posto, a 100 grama etanola za 250 posto. U čaši vina nalazi se oko 14 grama etanola.
Vino može oslabjeti srce
Baš poput svakog drugog alkohola i vino (piješ li ga neumjereno) ima toksični utjecaj na organizam pa tako i na srce. Alkoholna kardiomiopatija posljedica je kronične alkoholne intoksikacije, a u uznapredovaloj fazi može dovesti do zatajenja srca. Ostali simptomi alkoholne kardiomiopatije su otežano disanje, umaranje, bol u prsima, oticanje udova i tahikardija.