Ne vježbamo redovito. Jedemo prevelike porcije. Naša ljubav prema hrani dovela je do toga da sve više ljudi pati od šećerne bolesti tip 2 – a to uključuje i odrasle i djecu.
Koja je uopće razlika između dijabetesa tipa 1 i tipa 2?
Tip 1: Autoimuno stanje u kojem tijelo ne proizvodi inzulin, hormon potreban da se šećer pokrene iz krvotoka u stanice za energiju. Obično je dijagnosticiran kod male djece.
Tip 2: najčešći tip kod odraslih: ne proizvodite dovoljno inzulina ili tijelo ne reagira ispravno na njega. Nije autoimuno stanje, i povezano je s debljinom jer su masne stanice otpornije na inzulin.
Dakle, sada kada smo to riješili – kako možete znati imate li dijabetes, trebate li se testirati ili testirati svoje dijete... Ovo je 7 znakova koji pomažu prepoznati to:
1. Imate višak kilaže. Čak i 5 do 8 kila previše povećava vaš rizik od dobivanja dijabetesa tipa 2. Ako vam dijete ima prekomjernu tjelesnu težinu neka ga pedijatar testira za dijabetes tipa 2 jer je sve prisutniji kod djece. Ono što je dobro jest da gubitak samo 5 do 7 posto tjelesne težine može smanjiti rizik od dijabetesa.
2. Često jurite na WC. Ako vam tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina glukoza se nakuplja u krvotoku i izlazi kroz urin. Zato češće trebate mokriti. A zbog čestog mokrenja vjerojatno ćete biti prilično žedni i piti više nego uobičajeno.
3. Muti vam se vid. Visoke razine šećera mogu uzrokovati nakupljanje glukoze u leći vašeg oka, zbog čega možete imati problema s fokusiranjem pogleda. To može značiti dijabetes i tipa 1 ili 2.
4. Gubite na težini bez razloga. Ovo je obično znak dijabetesa tipa 1 no ponekad se javlja i kod tipa 2. Kad tijelo ne proizvodi inzulin, glukoza iz hrane ne može se iskoristiti za energiju u stanicama, niti se pohraniti. Zbog toga masnoće se počinju razgrađivati pa gubite na kilaži.
5. Imate tamni obruč oko vrata. Kod poremećaja izlučivanja inzulina, što je tipično za dijabetes tipa 2, receptori u naborima kože reagiraju stvaranjem više pigmenta – pa se oko vrata može pojaviti tamni obruč.
6. Često imate gljivične infekcije. Ovo je moguće i s tipom 1 i 2 jer nakupljanje glukoze znači i porast gljivica. Uobičajeni simptomi su svrbež i gust iscjedak. Vodite računa da bi vam beba onda mogla imati čest osip na intimnom području i području stražnjice, a dječaci mogu imati uretritis, gljivičnu infekciju uretre.
7. Stariji ste od 45 godina. Rizik obolijevanja od dijabetesa raste s godinama, pa se preporučuje nakon 45. godine života kontrolirati barem svake tri godine.
Ako imate nekoliko navedenih simptoma - svakako posjetite liječnika i provjerite imate li dijabetes.
Foto: georgerudy - fotolia