Za skijanje bez ozljeda

Pripremite se za skijaške napore

Za skijanje bez ozljeda

Nesreća na skijanju Michaela Schumachera u središtu je svjetske pozornosti, i kod mnogih je potaknula pitanje kako se pravilno pripremiti za odlazak na bijele staze. Slaba tjelesna forma jedan je on glavnih razloga brojnih ozljeda koje se događaju na skijalištima. Da biste izbjegli ozljede i uživali na snijegu, s pripremama za skijanje trebalo bi početi nekoliko mjeseci prije zime. Bez obzira jeste li početnik ili znate dobro skijati, pripremu tijela za skijaške napore treba shvatiti ozbiljno. Oni koji skijaju godinama znaju da se trebaju dobro pripremiti kako bi mogli iskoristiti dane na snijegu. Početnici pak često nisu upoznati s važnosti pripreme za napore koji ih na stazi očekuju. U svakom slučaju s treninzima bi trebalo početi barem dva mjeseca prije početka sezone. To će biti dovoljno da se tijelo uspije priviknuti na povećane napore. Dinamika treninga trebala bi se kretati oko 3 puta tjedno po jedan sat. Time ćemo tjelesnu formu držati na visokoj razini, tijelo će biti naviknuto na kretanje, a zglobovi naviknuti na trzaje i nenadane kretnje. Pripreme za sigurno skijanje uključuju i kondicijske pripreme i treninge snage s ciljem poboljšanja osjećaja držanja.

Najčešće ozljede
Svake se godine na skijalištima ozlijedi tisuće i tisuće ljudi. Ozljede glave, ramena, koljena, uz njih jednako su česte i upale mišića. Najveći broj ozljeda čine one lakše, kao što su nagnječenja i uganuća. No, velik je broj i težih ozljeda koje zahtijevaju hospitalizaciju i kirurške zahvate. To su obično ozljede ligamenata koljena, lomovi nogu ili ruku, potres mozga. Ozljede nastaju zbog nepoštivanja sigurnosnih propisa i neprilagođene brzine, ali i zato što skijaši, posebice oni rekreativni, nisu dovoljno fizički pripremljeni. Preporučljivo je treniranje uz stručno kineziološko vodstvo i nadzor. Sve je više fitness centara koji u sklopu grupnih programa nude i pripremu za skijanje, a moguće je i individualno vježbanje uz trenera, što jest skuplja opcija, ali jamči odličnu pripremu za skijanje.

Koje vježbe su preporučljive?
Pravilo je da treba ojačati muskulaturu nogu, te  raditi na fleksibilnosti svih mišićnih skupina obuhvaćenih treningom. Najbolje je krenuti s laganim trčanjem, koje u početku može biti isprekidano, desetak minuta trčanja te 1 – 2 minute brzog hoda, na taj način nećemo preforsirati tijelo u početku priprema i izbjeći ćemo grčeve. Posebno treba napomenuti da su obavezne vježbe istezanja prije i nakon treninga.Trčanje treba biti obavezno po mekšem terenu, nikako po asfaltu ili betonu radi očuvanja zglobova, a posebice kralježnice. Poželjno je kombinirati treninge snage zajedno sa aerobnim treningom. Kondicija se može postići i planinarenjem te vožnjom bicikla. Planinarenje je dobar aerobni trening, dok ćemo biciklom trenirati izdržljivost. Aerobne vježbe korisne su kao trening dišnog i kardiovaskularnog sustava kako bi se lakše prilagodili na nadmorske visine i dugotrajne napore.

Koje mišiće posebice treba jačati?
Kad je riječ o mišićnim skupinama, posebnu pozornost treba posvetiti jačanju donjih ekstremiteta jer je na njima najveće opterećenje. Odlične su vježbe čučnjeva i iskoraka. Uvijek je dobro početi sa statičkim vježbama u kojima samo zadržavamo određeni položaj tijela (počučanj, široki čučanj, uski čučanj, iskorak), a nakon nekoliko treninga prebaciti se na dinamično izvođenje vježbi, u nestabilnim uvjetima, s vanjskim opterećenjem. Obavezno u trening uvedite vježbe za jačanje trbušne i leđne muskulature. Ako trup nije čvrst i snažan, ni noge neće biti u maksimalnoj funkciji jer mišići ne funkcioniraju odvojeno jedan od drugog.

Odmor
Ako osjetite tijekom skijanja bol u zglobu ili mišiću, odmah prestanite opterećivati bolesno mjesto. Ako zanemarite bol, dalje ćete samo pogoršavati i usporavati liječenje. Mirovanje je potrebno sve dok bol ne popusti i dok ne nestanu znakovi upale. Nanošenje hladnih obloga i lagana masaža gelovima, nekoliko puta dnevno, skratit će vrijeme oporavka ako je došlo do upale mišića.

Putna ljekarna na skijanju
Za zimovanje vam treba i putna ljekarna. Nikako ne zaboravite ponijeti zdravstvenu iskaznicu. Da biste izbjegli opekline i alergije na sunce koristite na skijalištu kreme s visokim zaštitnim faktorom. Ponesite i lijekove protiv povišene tjelesne temperature. Na skijanju su česte ozljede mišića, tetiva i zglobova pa je nužno ponijeti 0gel za primjenu kod bolnih stanja i ublažavanje hematoma. Bol će ublažiti i uzimanje analgetika. Potražite u ljekarnama tablete koje ne izazivaju želučane tegobe.


(M.G.)