Zapravo, nema prave pomoći. Društvena smo bića i svakodnevno dolazimo u bliski ili malo manje bliski kontakt s relativno puno ljudi. Neka je samo jedan u fazi kada je prenosilac viroze, i kihne u vašoj blizini, skoro nikako se ne možete zaštititi.
No, neki oblici preventive ipak postoje.
Izbjegavajte koliko možete zatvorene prostore s puno ljudi. Kino, koncerte, otvorenja izložbi, proslave i sastanke, ako se odvijaju u neadekvatnom i nezračenom prostoru. Sredstva javnog prijevoza skoro ne možete izbjeći i ako je gužva, snalazite se, stavite maramicu na usta i okrenite se od najglasnijeg kašljača.
Zračite redovno prostor u kojem živite i onaj u kojem radite.
Držite u svim prostorijama visoku relativnu vlažnost zraka. Nabavite higrometar i brinite se da kazaljka bude na 70 posto vlage ili više. Onako, tropska atmosfera. Ako je vani hladno, pada kiša ili snijeg, otvaranjem prozora i zračenjem NEĆETE dignuti vlagu u prostoriji. Hladni zrak u sebi sadrži vrlo malo vlage i posušiti će i onu vlagu koju već imate u prostoriji.
Zbog toga trebate osigurati dodatno vlaženje zraka i to možete učiniti na više načina:
Pasivno - ovlaživači zraka koji se montiraju na radijatore, kao i mokre krpe i ručnici na grijaćim tijelima. Imajte na umu kako je subjektivni osjećaj hladnoće u zraku s više vlage manji, pa nam je toplije u prostoriji s višom relativnom vlagom. Ljeti sušite rublje vani, a zimi u sobi kraj radijatora. Naravno, osim ako ne pušite u toj prostoriji. Uzgajajte biljke i redovno ih zalijevajte.
Aktivno - postoje aparati za ovlaživanje zraka, i to tri glavne grupacije.
- Ovlaživači sa grijačima vode, efikasni i sterilni jer voda se grijanjem isparava.
- Zatim ultrazvučni, mala membrana pomoću ultrazvuka raspršuje maglicu vode po prostoriji. Efikasno, bez opasnosti od zagrijane pare, ali i problematičnog mikrobiološkog profila, jer kakve je kvalitete voda koju tako raspršujemo?
- I, treća vrsta uređaja koja upuhuje zrak iz prostorije preko mokrog filtera, čisteći i vlažeći zrak.
Vlažni zrak omogućava sluznici vašeg nosa da ostane optimalno vlažna i radi svoj neobično važan posao - čisti i filtrira, iz zraka koji udišete, većinu mikroorganizama i prašine.
Velika pomoć u održavanju nosne sluznice vlažnom je i spray ili nosna pumpica s fiziološkom otopinom. Inače, trebali bi nekoliko puta dnevno ispirati (grgljati) usnu šupljinu fiziološkom otopinom jer to smanjuje mogućnost svih respiratornih infekcija i stabilizira floru usne šupljine, a i smanjuje eventualni zadah iz usta.
Nos bi trebalo našpricati kada god osjetite potrebu za time, pogotovo u uvjetima gdje ne možete kontrolirati vlagu u zraku i zasićenost mikroorganizmima - u čekaonicama, ordinacijama, u radu sa strankama ili pacijentima, u sredstvima javnog prijevoza i sl.
Mnoge studije širom svijeta nepobitno su dokazale ljekovito, preventivno i blagotvorno djelovanje fiziološke otopine. Ipak, ako patite od kroničnih bolesti sluznice nosne ili usne šupljine, konzultirajte se sa liječnikom prije redovne upotrebe fiziološke otopine.
Fiziološku otopinu možete napraviti i sami tako da, u idealnoj verziji, u jednu litru redestilirane vode rastopite 9 grama čiste, laboratorijske soli (to je također verzija za ispiranje kontaktnih leća) ili onu jednostavniju varijantu, obična čista voda i kuhinjska sol, jedna žličica na litru vode. U grubo, to je 1 postotna otopina kuhinjske soli u vodi.
Svakako, u preventivi viroze vjerojatno najznačajniju zaštitnu ulogu odigrati će prirodna otpornost vašeg organizma, kao i tjelesna kondicija, vitalnost i sposobnost obrane u sukobu s virusom.
Vrijede pravila kao i u svakoj drugoj preventivi
- Ostanite ili postanite fizički aktivni. Žustra šetnja, aerobne vježbe, tu i tamo izbjegnite dizalo i koristite stepenice, barem jednom dnevno udahnite punim plućima i ubrzajte puls iznad 100.
- Napravite sistematski pregled i krvnu sliku, jer zdravi organizam lakše izlazi na kraj s virozom.
- Razmislite i konzultirajte se s liječnikom o uzimanju dodataka prehrani - C vitamina i tableta multivitamina, B kompleksa, cinka, beta karotenida, i ostalih. Na tržištu možete pronaći potpuno prirodne pripravke.
- I naravno, jedite svaki dan svježe voće i povrće, pijte puno vode i održavajte se u formi.
A ako vas ipak ulovi neki virus ne junačite se, legnite i mirujte, pijte puno tekućine, prebolite što morate, jer nepreležana viroza može prerasti u nešto još puno gore.
Autorica teksta:
Dr. Mima Georgieva
specijalist internist kardiolog
Preuzeto s: Ordinacija.hr