U kakvom su stanju vaše kosti?

Osteoporoza započinje prije nego što je postane vidljiva, a ona je zaslužna za 50 posto svih lomova kostiju kod žena tijekom života.

U kakvom su stanju vaše kosti?

Ako mislite da ste premladi da se brinete o osteoporozi, razmislite ponovno! Nakon 35 godine života kosti se više ne obnavljaju isti intenzitetom kojim se troše, kao što je to slučaj u ranijoj dobi. Proces obnavljanja kosti se usporava, iako intenzitet trošenja ostaje isti. Zbog toga struktura kostiju slabu i polako erodira.

Potrebno je spomenuti isto tako da osteoporoza započinje prije nego što je postane vidljiva, a ona je zaslužna za 50 posto svih lomova kostiju kod žena tijekom života. Može se sa sigurnošću reći, da niti jedna žena nije pošteđena od osteoporoze, ali genetika, način prehrane i fizička sprega mogu igrati ulogu i u pozitivnom i negativnom smislu.  

Kalcij nije lijek za sve

Da naravno, kalcij je zdrav za naše kosti, ali on nije jedini sastojak koji im je potreban. Naime, mnoge studije su pokazale da određene vrste hrane su mnogo bolje u sprečavanju osteoporoze, nego kada je u pitanju uzimanje kalcija putem nadomjestaka prehrani.

Tako znanstvenici preporučuju konzumaciju hrane koja u sebi sadrži vitamin D (mlijeko i mliječne prerađevine, cjelovite žitarice, žumanjci) i vitamin K (zeleno povrće - špinat, brokula, kupus) jer oni pomažu u apsorpciji kalcija.

Dobronamjerni savjet

Nemojte misliti da osteoporozu ne treba kontrolirati, no to ne znači da će vas vaš liječnik slati svaku godinu ili svakih nekoliko godina na opsežne preglede.  Makar osteoporoza nije nikakva nepoznanica, ako konkretno nećete imati prijeloma zbog osteoporoze, od liječnika nećete dobiti ništa osim dobronamjernog savjeta da pijete kalcij i nadomjeske prehrani za žene u menopauzi.

Ako znate da su u vašoj obitelji postojali problemi s osteoporozom i lomovima kostiju, zatražite od liječnika testiranje koštane strukture, kako bi se utvrdilo u kakvom su stanju kosti i trebate li mijenjati što od životnih navika.

Neobjašnjivi lomovi

Osim ako se ne radi o nekom ozbiljnijem padu s visine, automobilskoj ili nekoj drugoj nesreći, žena u 30-tima ne bi smjela zbog nezgodnih padova i udaraca zadobiti napuknuće ili prijelom kostiju. Ako slomite kost nakon što se spotaknete i padnete, nezgodno udarite ili slomite kost bez ikakvog razloga, definitivno se preporučuje pregled poroznosti kostiju.

Studije su, također pokazale da žene koje imaju problema sa zubnim mesom podložnije osteoporozi. Ne treba niti zaboraviti da su i muškarci podložni osteoporozi. Iako, se poroznost javlja sporije, ona se ipak javlja, a najviše ozljeda zbog osteoporoze se javlja na području donjeg dijela kralježnice, kukovima i ručnom zglobu.

Pogledajte roditelje

Kada pogledate držanje sada već vaših ostarjelih roditelja, ono postaje i vaš problem, jer velike su šanse da ćete i vi upravno naslijediti njihove koštane probleme. Naravno, kao što smo spomenuli, možete redovitim vježbanjem i zdravom prehranom usporiti „zub vremena“, no mladost kostiju nitko još nije uspio zadržati magičnom pilulom.

Lijeka protiv osteoporoze ne nema! Postoji terapija paratiroidnim hormonom, koji povećava razine kalcija u krvi i poboljšava obnavljanje kostiju.

I na kraju zapamtite...

...imate problema s osteoporozom ako:

  • ste žena iznad 65 godine
  • ste doživjeli neobjašnjivu frakturu kostiju, koja se prema svim indikacijama nije smjela dogoditi
  • vaša majka, baka ili sestra su doživjele slične frakture
  • pušite cigarete
  • koristite određene lijekove, posebice kortikosteroide...
  • su vam zbog menopauze razine estrogena male ili su vam kirurški odstranjeni jajnici
  • ne vježbate redovito i ako vodite neuredan život
  • je vaša prehrana siromašna kalcijem i općenito vitaminima i mineralima


(vam)