Naš mozak je čudesan organ, kontrolni centar našeg tijela i uma. Baš kao što vježbamo mišiće kako bi ostali snažni, tako je i našem mozgu potrebna redovita stimulacija da bi zadržao oštrinu, vitalnost i sposobnost učenja kroz cijeli život. Kognitivno zdravlje nije samo odsutnost bolesti; to je sposobnost jasnog razmišljanja, pamćenja informacija i rješavanja problema. Ulaganje u vježbe za mozak danas, znači ulaganje u kvalitetniji i ispunjeniji život sutra.
Zašto je važno vježbati mozak?
Redovito 'treniranje' mozga donosi niz prednosti. Istraživanja pokazuju da mentalne vježbe, ako se provode kroz duže vrijeme, mogu pomoći u poboljšanju razine pažnje, pamćenja, brzine reakcije, logičkih vještina i drugih mjera kognitivne funkcije. Aktivnosti koje predstavljaju novi ili složeni izazov za mozak pomažu u poboljšanju neuroplastičnosti – sposobnosti mozga da stvara i reorganizira sinaptičke veze, posebno kao odgovor na učenje ili iskustvo, ili nakon ozljede.

Gubitak kognitivnih funkcija ne mora biti normalan dio starenja. Svakodnevnim malim vježbama možemo ostati kognitivno oštri godinama. Vježbanjem mozga možeš:
- Poboljšati pamćenje
- Povećati koncentraciju
- Unaprijediti sposobnost rješavanja problema
- Smanjiti rizik od kognitivnog pada
Evo deset vježbi koje možeš uključiti u svoju svakodnevnu rutinu kako bi održala svoj mozak u top formi
Čitaj raznoliku literaturu
Knjige, novine, časopisi, znanstveni članci ili kvalitetni blogovi – sve je dobrodošlo. Čitanje iz različitih područja potiče tvoj mozak da razmišlja na različite načine, obrađuje nove informacije i bogati tvoj vokabular, što je direktno povezano s boljom funkcijom mozga.