Zdrava prehrana za dijabetičare izgleda vrlo slično zdravoj prehrani za osobe koje ga nemaju. Osnova tvojeg prehrambenog plana trebala bi se temeljiti na cjelovitoj i minimalno prerađenoj hrani, točnije na povrću, voću, integralnim žitaricama, mahunarkama, orašastim plodovima, zdravim bjelančevinama i mastima s ograničenim unosom šećera i soli.
Što jesti kako bi šećer u krvi bio pod kontrolom
Ne postoji univerzalan plan prehrane za sve dijabetičare.Svatko mora pronaći plan prehrane koji mu najviše odgovara.
Umjesto da razmišljaš o izbacivanju nekim namirnica iz prehrane, pokušaj stvoriti plan prehrane koji će ti omogućiti da uživaš u tjestenini i siru, ali pokušavaj koristiti tjesteninu od cjelovite pšenice i posluži povrće sa strane.
(FOTO: Pixabay)
Zdravi tanjur
Takozvana 'metoda tanjura" odličan je temelj zdravog plana prehrane. Tanjur se ijeli na jednu polovicu te dvije četvrtine. 1/4 tanjura je hrana bogatom škrobom, a 2/4 hranom bogatom bjelančevinama. Preostala polovica tanjura je povrće s malo škroba. Zapamti, raznolikost je ključna kod zdrave prehrane.
(FOTO: Pixabay)
Budi upoznata s ugljikohidratima
Ugljikohidrati se nalaze u svim biljnim namirnicama i mliječnim proizvodima, ne samo u namirnicama na koje obično misliš, poput riže i kruha. To ne znači da ne možeš jesti ove namirnice. Jednostavno se moraš upoznati s ugljikohidratima koje sadrže.
Često čujemo kako žene kažu: "Izbacila sam ugljikohidrate iz svoje prehrane." Razumijevanje utjecaja različitih vrsta ugljikohidrata na šećer u krvi važna je komponenta u stabilizaciji šećera. Ali, to i dalje ne znači da moraš izbaciti sve ugljikohidrate iz prehrane.
Tekući ugljikohidrati iz napitaka i sokova zaslađenih šećerom lako se probavljaju i mogu izazvati naglo povećanje šećera u krvi, dok posluživanje cijelog voća u paru s proteinima ne bi trebalo izazvati isti učinak jer bjelančevine i vlakna iz voća pomažu usporiti apsorpciju ugljikohidrata u tvojoj krvi.
(FOTO: Pixabay)
Savjeti za zdravu prehranu
Evo nekoliko općih savjeta kojih moraš imati na umu kada mijenjaš način prehrane. Zapamti, ne trebaš se odreći svojih omiljenih namirnica ili biti na restriktivnoj dijeti. Učenje o hrani i prehrani može ti pomoći stvoriti plan koji odgovara tvom životnom stilu.
Ne zaboravi na morske plodove
Ribu bi trebala jesti dva puta tjedno. Plodovi mora su bogat izvor omega-3 masnih kiselina, koji imaju sjajna protuupalna svojstva koja su povezana s boljim zdravljem kardiovaskularnih sustava.
(FOTO: Pixabay)
Pazi na unos soli
Dijagnoza dijabetesa znači da bi trebala imati na umu unos natrija. Preporuka je ograničiti unos natrija na 2300 mg dnevno. Ako imaš i dijagnozu hipertenzije moraš ga smanjiti na 1500 mg dnevno.
Promjena se neće dogoditi preko noći
Usredotoči se na pravilan i uravnotežen unos proteina, masti i ugljikohidrata iz različitih cjelovitih i minimalno prerađenih namirnica. Promjena u prehrani i stilu života nisu jednostavne, ali dugoročno donose puno prednosti.