Dokazano je kako kava može imati prednosti za naše zdravlje, ali samo ako u njoj uživamo u umjerenim količinama. S druge strane, pretjerivanje s kavom može loše utjecati na tvoje zdravlje te izazvati čitav niz problema.
Omiljenom crnom napitku teško je odoljeti, osobito u onim danima kada se osjećamo umorno, bezvoljno i iscrpljeno. I dok ti dvije-tri šalice dnevno neće naškoditi, sve više od toga može izazvati negativne efekte.
Izvor: Giphy
Tjeskoba, nervoza, probavne smetnje i nesanica samo su neki od rizika koje pretjerivanje s kavom donosi, a nuspojave od prevelikog unosa kofeina ponekad su samo suptilne. U nastavku doznaj zašto nije dobro pretjerivati s kavom i kako ta ovisnost može utjecati na tvoje zdravlje.
Otkrivamo ti sedam znakova koji pokazuju da piješ previše kave.
Osjećaš se anksiozno
Stručnjaci ističu kako bi osobe koje pate od anksioznosti trebale izbjegavati kofein. Zašto? Previše kave može pogoršati simptome anksioznosti te uzrokovati osjećaj tjeskobe. Studija iz 1990. godine objavljena u časopisu Psychosomatic Medicine dokazala je kako muškarci koji redovito piju kavu imaju viši krvni tlak te veću razinu stresa.
Boli te trbuh
Ako pretjeruješ s kavom, mogla bi osjetiti i snažne bolove u trbuhu. Naime, europski znanstvenici su 2017. godine provodili istraživanje i otkrili kako određeni spojevi u kavi mogu potaknuti lučenje želučane kiseline i tako izazvati smetnje. Iako uzimanje određenih lijekova može kratkotrajno neutralizirati kiselinu, možda bi trebala smanjiti unos kave – osobito ako je piješ u prekomjernim količinama.
Srce ti ubrzano kuca
Ubrzani rad srca još je jedan od simptoma koji upućuju na to da si možda pretjerala s unosom kave. Palpitacija i ubrzani otkucaji srca mogu biti uzrokovani konzumacijom previše kave i kofeina, nikotina i alkohola. Ponekad se uz ubrzani rad srca može pojaviti i vrtoglavica ili čak i nesvjestica. Osobama koje imaju problema s ubrzanim otkucajima srca liječnici preporučuju da izbjegavaju kofein.
Muče te probavne smetnje
Kava ima laksativan učinak pa pretjerana konzumacija (više od tri šalice dnevno) može izazvati probavne smetnje i proljev. Ako te često muče takvi problemi, probaj smanjiti unos kofeina.
Ne možeš spavati
Nesanica i nemiran san mogu biti uzrokovani prevelikim unosom kofeina. Kava se u našem organizmu zadržava oko pet sati. Dakle, ako piješ kavu kasnije navečer, to bi se moglo loše odraziti na tvoj san i poremetiti ti ritam spavanja. Ako se često budiš noću ili navečer teško zaspeš, izbjegavaj piti kavu u popodnevnim satima.
Nervozna si
Osim što može potaknuti tjeskobu, pretjerivanje s kavom može izazvati i nervozu te tremu. Kava potiče budnost, ali ponekad to može biti previše intenzivno. Preveliki unos kofeina loše utječe na središnji živčani sustav i tako izaziva nervozu.
Imaš česte glavobolje
Umjerena količina kofeina može pomoći u ublažavanju glavobolje pa čak i potaknuti djelovanje lijekova protiv bolova, pokazuju studije. Upravo iz tog razloga kofein je sastojak mnogih lijekova protiv glavobolje. Međutim, ako piješ previše kave, to može imati suprotan učinak te izazvati glavobolju i umor, otkrili su istraživači sa sveučilišta Johns Hopkins. Ako te često boli glava ili si stalno umorna, možda bi trebala smanjiti unos kofeina.