S dolaskom prvih proljetnih dana kod mnogih se javljaju pojačani umor i bezvoljnost, a upravo su to glavni simptomi tzv. proljetnog umora. Proljetni umor nije bolest, već poremećaj koji se javlja radi promjene godišnjeg doba, a može potrajati sve do početka svibnja.
Nakon duge i uspavane zime, proljeće nam donosi brojne promjene i pojačane aktivnosti. Priroda se budi, a s njome se budimo i mi, no često nas u tome sprečava upravo neugodan proljetni umor. Svatko će barem jednom tijekom života osjetiti neke od simptoma proljetnog umora, iako nije posve jasno zašto se on javlja.
Proljeće u našu svakodnevicu unosi brojne promjene, a sve to od nas iziskuje više energije i drugačiji bioritam. Za organizam to predstavlja stres, a kao posljedica se javlja umor. Koji su uzroci i simptomi proljetnog umora te kako ublažiti ovo neugodno stanje doznaj u nastavku.
Zašto se javlja proljetni umor?
Proljetni umor nije bolest, već poremećaj koji izaziva čitav niz fizičkih i psihičkih simptoma. Liječnici nisu posve sigurni zašto se točno javlja proljetni umor, no pretpostavlja se da je to zbog hormona. Naime, tijekom zime naše tijelo usred nedostatka sunčeve svjetlosti luči više hormona melatonina. S dolaskom toplijih dana i ljepšeg vremena, više vremena počinjemo provoditi vani pa tijelo počinje lučiti više serotonina. Takva promjena utječe na naš organizam i uzrokuje umor.
Nadalje, neki od uzroka proljetnog umora mogu biti i neuravnotežena prehrana te narušen imunološki sustav. Prelazak na ljetno računanje vremena može se negativno odraziti i na kvalitetu sna te tako izazvati iscrpljenost. Dakle, sve te promjene s kojima se suočavamo s dolaskom proljeća predstavljaju stres za naš organizam, a kao posljedica javlja se proljetni umor i svi njegovi popratni simptomi.
Koji su glavni simptomi proljetnog umora?
Neki od najčešćih simptoma proljetnog umora koji javljaju s dolaskom proljeća su:
- Umor
- Malaksalost
- Iscrpljenost
- Vrtoglavica
- Nedostatak apetita
- Narušena kvaliteta sna
- Bezvoljnost i anksioznost
- Glavobolja
- Česte promjene raspoloženja
Simptomi proljetnog umora slični su simptomima depresije. Ipak, važno je naglasiti kako su simptomi proljetnog umora kratkotrajni i najčešće prolaze sami od sebe nakon što se organizam prilagodi dolasku novog godišnjeg doba. Kod depresivnog poremećaja simptomi ne prolaze te takvo stanje najčešće iziskuje stručnu pomoć.
Kako si pomoći?
U nastavku ti otkrivamo nekoliko korisnih savjeta koji ti mogu pomoći kod svladavanja proljetnog umora. Imaj na umu da su kvalitetna i uravnotežena prehrana, fizička aktivnost i provođenje vremena u prirodi najbolji načini za jačanje imuniteta i postizanje dobrog zdravlja općenito pa tako i za ublažavanje simptoma proljetnog umora.
Obogati svoju prehranu vitaminima i mineralima
Nakon zime vrlo je važno da obogatimo svoju prehranu kvalitetnim namirnicama koje će opskrbiti našem organizmu obilje vitamina, minerala i drugih važnih nutrijenata. Uvrsti u svoju prehranu što više sezonske hrane te puno voća i povrća, a izbjegavaj procesuirane namirnice. Također, u prehranu možeš dodati i suplemente za jačanje imunološkog sustava.
Budi fizički aktivna
Fizička aktivnost odnosno tjelovježba najbolje je rješenje za podizanje energije. Ako te muči proljetni umor, pronađi aktivnosti u kojima ćeš uživati i potaknuti svoje tijelo da bude u pokretu. Brzo hodanje, biciklizam ili planinarenje su savršene aktivnosti za proljetne dane. Tjelesna aktivnost važna je za održavanje idealne tjelesne težine, povećava energiju, pozitivno utječe na raspoloženje i smanjuje rizik od brojnih bolesti.
Pij dovoljno vode
Nemoj zaboraviti hidrataciju. Pravilan unos tekućine važan je za brojne procese koji se odvijaju u tvom tijelu pa nastoj tijekom dana popiti minimalno osam čaša vode. Osim obične vode, dobar izbor za hidrataciju su i nezaslađeni biljni čajevi. Izbjegavaj sokove i gazirane napitke koji su loš izbor za tvoje zdravlje, a mogu uzrokovati i nakupljanje suvišnih kilograma.
Nastoj što više vremena provoditi na otvorenom
Proljeće nam donosi obilje sunca i toplih dana pa iskoristi te blagodati i nastoj što više vremena provoditi u prirodi ili barem negdje na otvorenom. Bolje ćeš se osjećati te imati puno više energije. Boravak na suncu potaknut će i proizvodnju vitamina D koji je važan za naš imunološki sustav.
Osiguraj si kvalitetan san
Posljednji, ali ne i manje važan savjet vezan je uz kvalitetu sna. Nemoj zaboraviti da je upravo kvalietan san najvažniji faktor u tome kako ćeš se osjećati. Nesanica i nedostatak sna dovode do umora, bezvoljnosti, nedostatka koncentracije i brojnih drugih problema pa se potrudi svake noći odspavati minimalno 7-8 sati. Prije odlaska na spavanje posveti se aktivnostima koje će ti pomoći da se opustiš i oslobodiš napetosti, poput čitanja ili meditacije.