Nemoj se iznenaditi

Prestaješ piti pilule? Ovo je pet stvari s kojima ćeš se vjerojatno susresti

Nakon što prestaneš uzimati pilule ne daj da te iznenade prirodne reakcije. One bi trebale nestati čim tijelo uđe u balans, a u suprotnom - posjeti ginekologa

reproductive-health-supplies-coalition-gRRtWpFFMK8-unsplash (2).jpg
Foto: Unsplash

Prema izvješću Instituta Guttmacher, oko 62 posto žena u reproduktivnoj dobi stalno koristi neki oblik kontracepcije. Uzimaju li se redovito, kontracepcijske pilule sprječavaju trudnoću u 99 posto slučajeva, dok neredovitim uzimanjem ta brojka pada na 93 posto.

Iako se svrstavaju među najsigurnije metode kontracepcije, oko pilula i dalje kruži niz mitova i nepoznanica koje smo u ovom tekstu pokušale razjasniti. Kako mnoge, posebice mlade žene, bojažljivo pristupaju uzimanju kontracepcijskih pilula o kojima se, podsjećamo, treba posavjetovati s liječnikom pa tek onda odlučiti, tako se mnoge žene pitaju što će se dogoditi kad ih prestanu uzimati.

Image
Sve o kontracepciji

Sedam najvećih: Mitovi o kontracepciji u koje treba prestati vjerovati

To uglavnom čine kad žele zatrudnjeti i izazvati plodne dane, isprobati neku novu vrstu kontracepcije ili kad osjete da im određene pilule jednostavno ne odgovaraju. Neki ginekolozi savjetuju da je pilule bolje prestati uzimati u mirnim i manje stresnim razdobljima života. Tako ćeš lakše moći popratiti možebitne nuspojave prestanka uzimanja pilula, osjetiti djelovanje hormona i osvijestiti da bi većina nuspojava trebala proći nakon što ti se tijelo navikne. Za sve druge poteškoće javi se svom ginekologu.

Image
Foto: Unsplash

Izdvajamo pet stvari s kojima ćeš se najvjerojatnije susresti nakon što prestaneš uzimati ovu vrstu kontracepcije.

Promjene u težini

Iako još nije znanstveno dokazano da je debljanje povezano s uzimanjem kontracepcijskih pilula, nakon što ih prestaneš uzimati mogla bi se suočiti s oscilacijama u tjelesnoj težini. Istraživanja su pokazala da trećina žena koje prestanu uzimati oralnu kontracepciju izgube na težini, trećina dobije, a trećina ostane na istome. Gubitak težine uzrokuje gubitak vode koja se nakupila u tijelu. Imaj na umu da se ne radi o mršavljenju jer se pritom ne sagorijevaju masti.

Image
Foto: Unsplash

Menstruacija

Mnogim se ženama menstrualni ciklus vrati na staro u roku od mjesec dana dok se kod većine to dogodi u roku od tri mjeseca. Kako nije dokazano da pilule utječu na plodnost, moguće je da u tom razdoblju možeš zatrudnjeti jer ti se vraćaju i plodni dani.

Ako su ti menstruacije i prije uzimanja pilula bile neredovite, to se može nastaviti. Kako nemalo žena pilule uzima kako bi se riješile bolnih mjesečnica, kad ih prestaneš uzimati, one bi ti mogle postati dulje i bolnije. Utjecaj na prirodni ciklus također može imati vježbanje, prehrana i stres, a ne vrati li ti se redovita menstruacija unutar tri mjeseca, posjeti liječnika.

Image
Foto: Pexels

Ovulacija

Da razbijemo mit - ako si te sreće, možeš ostati trudna već u sljedećem mjesecu od prestanka uzimanja pilula, dok većini žena to pođe za rukom u manje od godine dana. Jedna dobra stvar je što bi ti, zbog utjecaja hormona, libido mogao porasti. Možda se sjećaš kako si nekad, prije uzimanja pilula, najveću seksualnu želju imala na sredini ciklusa i neposredno prije menstruacije. Pilule su ti možda malo smanjile taj doživljaj, no sad budi sretna što imaš prilike pratiti svoje tijelo i povezati se s njim. Ne daj da te to iznenadi.

Image

Raspoloženje

A kako se vraća ovulacija i kod većine nešto izraženija želja, tako bi mogla osjetiti i snažnije simptome PMS-a. Velika je vjerojatnost da ćeš doživjeti bujicu hormona i da ćeš se pitati je li s tobom sve u redu. Takve intenzivne promjene raspoloženja neće trajati zauvijek, a osjetiš li da ti remete svakodnevicu, obrati se stručnjaku.

Image

Akne

Budući da pilule reguliraju razinu hormona, moguće je da te nakon 'skidanja' s njih dočekaju akne, posebice ako si im i inače sklonija. U većini je slučajeva to uobičajeno jer tijelu treba vremena da hormoni dostignu balans i da se sve vrati u red. Drugim riječima, tijelo sada treba preuzeti ulogu koju je imala pilula, a za to je potrebno malo strpljenja. Naravno, najvažnije je poznavati svoje tijelo i reagirati ako osvijestiš da nije onako kako bi trebalo biti.

Image
Foto: Pexels