Mnogim ženama je najlogičniji izbor hrane a vrijeme mjesečnice – čokolada. Žudnja za šećerom samo je jedan od simptoma mjesečnice, a ona često dolazi ruku pod ruku s problemima spavanja, probavnim smetanjama i ostalim tegobama. Osim problema koje donosi mjesečnica, mnoge se žene susreću i s problemima same mjesečnice. Ona nekad uopće ne dođe, a neke od nas je potpuno nepravilna i nepredvidiva.
Iako se za većinu ovih problema najbolje obratiti liječnici, mnoge od njih možeš uspješno regulirati prehranom. Mjesečnica je nekad dobar pokazatelj da si u deficitu s osnovnim nutrijentima, ili da možda nešto drugo u prehrani radiš krivo.
Hrana koja pojačava neugodne simptome mjesečnice
Veliki krivac za većinu tvojih problema s mjesečnicom je estrogen. Sam za sebe, ovaj hormon je bezazlen, kao i svi drugi hormoni kada su u ravnoteži. No kada se razine estrogena u tijelu povećaju, to može uzrokovati glavobolje, dobitak kilograma, osjetljivost u grudima, obilna krvarenja, iritiranost i promjene raspoloženja.
Mnoge stvari mogu doprinijeti porastu estrogena, a među njima je i određena hrana. Stoga je dobro izbjegavati:
- Hranu s visokim udjelom šećera, rafinirani ugljikohidrati, mliječni proizvodi i kofein mogu uzrokovati neravnoteže u razinama šećera u krvi, a to može pojačati menstrualne tegobe
- Hrana zagađena pesticidima može poremetiti razine hormona i blokirati receptore hormona
- Meso (osim onog iz organskog uzgoja) i soja također doprinose povećanju razina estrogena. Životinje iz industrijskog uzgoja primaju velike količine hormona i antibiotika koje prelaze na tebe kada ih jedeš.
- ?Čak i neke zdrave dijete mogu povećati menstrualne tegobe, pa tako dijete koje se temelje na jako malom udjelu masnoća mogu uzrokovati kratke, lagane i neredovite mjesečnice
Kako ostati sretna, zdrava i puna energije za vrijeme mjesečnice?
Prehrana je kamen temeljac kada je u pitanju mjesečnica i problemi koje donosi. Ako se mučiš s prenaglašenim simptomima PMS-a, neredovitim mjesečnicama i pretjeranim bolovima, moraš se fokusirati na hranu koja ima protuupalne učinke, bogata je vlaknima i ima dovoljno ostalih nutrijenata.
B vitamini – ovo je obavezno za sve koje imaju obilne i duge mjesečnice. Hrana bogata B vitaminima i željezom najveći je prioritet za vrijeme i prije mjesečnice. Ovi nutrijenti osnovni su za izgradnju krvi, a najbolji izbor je meso iz organskog uzgoja, zeleno lisnato povrće i avokado.
Omega 3 – za ovo sve znamo, omega 3 kiseline imaju mnogih dobrobiti za zdravlje, a mogu popraviti raspoloženje, imaju protuupalne učinke i ublažavaju menstrualne bolove. Najbolji izvori su hladnovodne ribe (losos, srdele, inćuni), orasi i sjemenke konoplje.
Povrće bogato vlaknima – trudi se da ti je barem pola tanjura za ručak i večeru popunjeno povrćem s visokim udjelom vlakana. Fokusiraj se na zeleno lisnato povrće, te zeljanice i stablašice, a izbjegavaj povrće bogato škrobom poput krumpira, graška i tikve.
Pobrini se da unosiš dovoljno magnezija – hrana bogata magnezijem od ključne je važnosti, pogotovo ako imaš velikih problema s grčevima. Dobar izbor su brazilski orasi, špinat, indijski orasi, i dodatak prehrani s magnezijem u obliku magnezijevog klorida.